آزمون ECL

آزمون ECL

آزمون ECL و ماجرای آن از زمانی شروع شد که در سال 1992 گروهی از اعضای اتحادیه اروپا با کمک ERASMUS و LINGUA تصمیم گرفتند یک آزمون زبان متحد و یکپارچه طراحی کنند تا بتوانند زبان‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا را با یک معیار و اصول یکسان بسنجند.
آزمون ECL، یک آزمون سنجش دانش زبانی معتبر برای زبان‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپاست.
در حال حاضر این آزمون با مسئولیت یک دانشگاه معتبر در کشور اصلی هر زبان طراحی و ارزیابی می‌شود. معیارهای آزمون ECL در تمام زبان‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا یکسان است و از زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، لهستانی، رومینیایی، بلغاری، روسی، اسپانیایی، عبری، صربی، اسلواکی، کرواتی و چکی پشتیبانی می‌کند.
ما در لانر آوسبیلدونگ، نمایندگی معتبر برگزاری آزمون ECL آلمانی در ایران هستیم.

سطح‌های آزمون ECL

آزمون ECL مهارت کتبی و شفاهی داوطلب را در سطوح A2 ،B1 ،B2 و C1 می‌سنجد.
هر سطح، الزامات و شرایطی را می‌طلبد که داوطلب باید مد نظر قرار دهد. آزمون سطوح مختلف شامل 4 بخش می‌شوند؛ بخش درک مطلب، درک نوشتاری، درک شنیداری و ارتباط شفاهی.

مهارت‌های لازم

برای موفقیت در آزمون ECL، فاکتورهایی وجود دارند که شما به عنوان داوطلب باید به آن‌ها توجه کنید. در هر چهار بخش گفته شده، موارد مهمی هستند که رعایت کردن آن‌ها برای قبولی الزامی است. در ادامه به این نکات و موارد خواهیم پرداخت.

درک مطلب (ریدینگ)

بخش درک مطلب در آزمون ECL شامل ۲۰ سوال است که هر سوال ۱.۲۵ نمره دارد. چنانچه سوالی کامل پاسخ داده نشده باشد، حتی اگر بخشی از جواب درست باشد، نمره‌­ای به داوطلب تعلق نمی­‌گیرد. پاسخ‌هایی که شامل جواب‌های غیر ضروری باشد نیز نادرست تلقی می‌شوند.

در پاسخ دادن به سوالات این بخش، متن را کامل بخوانید و با دقت به سوالات پاسخ دهید. در نظر داشته باشید که ترتیب سوالات، کاملا مطابق ترتیب اطلاعات متن داده شده است.

آزمون ECL

درک نوشتاری (رایتینگ)

در بخش رایتینگ آزمون ECL، پنج معیار توسط ارزیابان در شما بررسی می‌شود. هر یک از دو ارزیاب می‌توانند برای هر کدام از این 5 معیار، تا پنج امتیاز به داوطلب تعلق بدهند. بنابراین برای آزمون ارتباط کتبی، داوطلب می‌تواند حداکثر 100 امتیاز بگیرد.
در این بخش، شما باید به دو سوال پاسخ دهید. سعی کنید با سوالی که برایتان آسان‌تر است شروع کنید. املا، دستور زبان و رعایت علائم نگارشی در نوشته‌ی شما بررسی می‌شود. به تعداد کلمات تعیین شده دقت کنید و خوانا بنویسید. در صورت نیاز، می‌توانید از دیکشنری‌های تک یا دو زبانه نیز استفاده کنید.
پس از ثبت امتیازات اعطا شده توسط دو ارزیاب، میانگین امتیازات توسط کامپیوتر محاسبه شده و امتیاز نهایی داده می‌شود.

آزمون ECL

ارتباط شفاهی (اسپیکینگ)

این بخش آزمون ECL بر اساس پنج معیار ارزیابی می‌شود و داوطلبان می‌توانند برای هر معیار حداکثر پنج نمره بگیرند. بنابراین در مجموع حداکثر 25 نمره می‌توان در این بخش کسب کرد.

بخش اول وارم-آپ است که برای آن نمره‌ای در نظر گرفته نمی‌شود. این قسمت 3 الی 5 دقیقه طول می‌کشد و هدف آن، آماده کردن داوطلب برای آزمون است. پس از آن، مکالمه‌ای جهت داده شده و یک مونولوگ از شما خواسته می‌شود.

در نهایت دو نفر به صورت جداگانه عملکرد داوطلبان را ارزیابی می‌کنند و پس از امتحان، تصحیح‌کنندگان در مورد نمره نهایی به اتفاق نظر می‌رسند.

نکته مهم و جالب این آزمون این است که شما می‌توانید پارتنر مکالمه شفاهی خود را انتخاب کنید و مهارت ارتباط شفاهی شما در گروه های دو یا سه نفره، و جداگانه بررسی میشود.

در نظر داشته باشید که ممکن است تاریخ آزمون این بخش، با بخش‌های دیگر متفاوت باشد.

آزمون ECL

درک شنیداری (لیسنینگ)

بخش درک شنیداری آزمون ECL شامل 20 سوال است و هر سوال 1.25 امتیاز دارد. هنگام ارزیابی چنانچه سوالی کامل پاسخ داده نشده باشد، حتی اگه بخشی از جواب درست باشد، نمره‌­ای تعلق نمی‌گیرد. پاسخ‌هایی که شامل جواب‌های غیر ضروری باشد نیز نادرست تلقی می‌شوند.

اگر قسمتی را متوجه نشدید، نگران نشوید. قرار نیست همه چیز را بفهمید. فایل صوتی دوبار برای شما پخش می‌شود. دفعه‌ی اول با دقت به فایل گوش کنید و به سوالات پاسخ دهید. بعد از اینکه برای دفعه‌ی دوم فایل صوتی پخش شد، پاسخ‌های خود را تصحیح کنید.
در ضمن، اگر در پاسخ خود اشتباه گرامری داشته باشید، در صورتی که جواب شما واضح و قابل فهم باشد، غلط گرامری شما در نظر گرفته نمی‌شود.

آزمون ECL

نحوه ارزیابی آزمون

برای هر بخش از آزمون ECL، دو نفر عملکرد داوطلبان را ارزیابی می‌کنند. نمره ماکزیمم برای هر مهارت حداکثر 25 است. توجه کنید که اگر پاسخ سوالی را کامل نداده باشید -حتی اگر بخشی از جواب درست باشد- نمره کامل نخواهید گرفت.

زمان و مکان برگزاری آزمون  

داوطلبان حداقل 10 روز قبل از برگزاری آزمون ECL در صفحه شخصی خود از زمان و محل برگزاری آزمون مطلع می شوند. این اطلاعات شامل شماره شناسایی داوطلب ایجاد شده توسط رایانه، جزئیات دقیق مکان و زمان هر بخش از امتحان و سایر اطلاعات مرتبط (مانند قوانین، تحریم‌ها، دستگاه‌های مجاز و غیره) است.

اعلام نتایج آزمون

مرکز آزمون ECL حداکثر ظرف مدت 30 روز پس از تاریخ برگزاری آزمون کتبی نتایج آزمون را اعلام می کند. از طریق ایمیل به داوطلبان اطلاع داده می‌شود که نتایج آن‌ها به صورت آنلاین در دسترس است.
همچنین، داوطلب می‌تواند به صورت کتبی درخواست دهد که در بازه زمانی مقرر در آیین‌نامه از طریق پست نیز نتیجه آزمون را دریافت کند.

اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید می توانید نمونه سوالات آزمون آلمانی ECL را در این مقاله بخوانید.

آیا با خواندن این مقاله چیزی به دانسته های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا ،  لانر آوسبیلدونگ را همراهی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *