آوسبیلدونگ تکنسین مکاترونیک خودرو

Kfz-Mechatroniker/in

کاربردی

متوسط حقوق ماهیانه دوره:

700یورو

متوسط درآمد ماهیانه پس از دوره:

2520 یورو

پیش نیاز:

دیپلم

نوع کار:

روزانه

گروه دوره:

عمومی

طول دوره:

3.5 سال

آوسبیلدونگ تکنسین مکاترونیک خودرو موضوع مورد بحث ما در این مطلب است. اگر برای انتخاب این دوره تصمیم خود را گرفته اید، در ادامه همراه ما باشید تا حقوق افراد طی دوره و پس از دوره را بررسی کنیم. همچنین به سوالات شما در رابطه با اینکه وظایف افراد در این دوره چیست و چه مهارت هایی را فراخواهند گرفت، پاسخ خواهیم داد.

حقوق افراد در دوره آوسبیلدونگ تکنسین مکاترونیک خودرو

تکنسین مکاترونیک خودرو در طول دوره کارآموزی چه درآمدی دارد؟

حقوق و دستمزد در دوره آموزشی به عنوان تکنسین مکاترونیک وسایل نقلیه معمولاً بر اساس قراردادهای جمعی است. قرارداد کار دسته جمعی به اندازه شرکت بستگی دارد، به همین دلیل است که شرکت های کوچکتر ممکن است حقوق کمتری بپردازند. حقوق آموزشی شما نیز به صنعت شرکت شما بستگی دارد. در تجارت خودرو، شما در سال اول آموزش ماهیانه 700 تا 920 یورو درآمد ناخالص دارید، شرکت های صنعت فلز و برق گاهی تا 1050 یورو ناخالص در ماه،در سال اول آموزش به شما  پرداخت می کنند. دستمزد نه تنها بسته به صنعت ،بلکه بسته به ایالت فدرال نیز می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. اگر شرکت شما به یک قرارداد جمعی متعهد نیست، حداقل دستمزد ،قطعاً از اول ژانویه 2020 برای کارآموزی مکاترونیک خودرو ،برای شما اعمال شده است.

اگر در رابطه با حداقل دستمزد تعیین شده آوسبیلدونگ در سال 2022 اطلاعاتی ندارید، کلیک کنید.

اگر شرکت من قرارداد جمعی نداشته باشد چه کاری باید انجام دهم ؟

اگر شرکت آموزشی شما قرارداد جمعی نداشته باشد، شرکت به صورت مستقل  می تواند تصمیم بگیرد که چقدرحقوق به شما پرداخت می کند. بنابراین بهتر است خودتان دریابید که حقوق آموزشی طبق تعرفه ها معمولاً در چه حوزه ای قرار می گیرد تا به اندازه کافی حقوق دریافت کنید.

برای اطلاع از 5 حقیقت در رابطه با قرارداد آوسبیلدونگ کلیک کنید.

حقوق افراد پس از اتمام دوره  آوسبیلدونگ تکنسین مکاترونیک خودرو

بعداً به عنوان تکنسین مکاترونیک خودرو چقدر می توانم درآمد داشته باشم؟

تکنسین های مکاترونیک وسایل نقلیه، بدون در نظر گرفتن پرداخت های ویژه مانند پاداش کریسمس یا تعطیلات، به طور متوسط 2520 یورو بر اساس 38 ساعت کار در هفته، درآمد دارند. در معاملات دسته جمعی خودرو و گاراژها، بسته به محدوده تعرفه، دستمزد تا سه درصد افزایش می یابد. درآمدشما به اندازه کسب و کارتان بستگی خواهد داشت. هر چه کسب و کارتان بزرگتر باشد، میانگین درآمدتان بالاتر است. تجربه حرفه ای نیز در حقوق شما نقش دارد: به عنوان یک قاعده، درآمد با طول مدت تجربه حرفه ای در مکاترونیک خودرو ،افزایش می یابد. بسته به محل کار،اختلاف  دستمزد بین شرق و غرب وجود دارد. اگر دوره آموزشی خود را با موفقیت به پایان رسانده اید و حداقل سه سال تجربه حرفه ای کسب کرده اید، این فرصت را دارید که در مقطع کارشناسی ارشد شرکت کنید. به عنوان یک استاد در این صنعت ، می توانید روی حقوق ماهیانه حدود 3830 یورو حساب کنید.

برای کسب اطلاعات دقیق در رابطه با ساعت کار در آوسبیلدونگ کلیک کنید.

مسیر شغلی

چه دوره های آموزشی پیشرفته ای برای شما در آوسبیلدونگ تکنسین مکاترونیک خودرو  وجود دارد؟

تکنسین خدمات خودرو

آموزش تکمیلی برای تبدیل شدن به یک تکنسین خدمات خودرو را می توان در سال آخر آموزش یا بلافاصله پس از اتمام دوره شروع کرد. از نظر فنی، دانش تشخیص، بازرسی، نگهداری و تعمیر خودرو عمیق تر می شود.

مشاور خدمات خودرو

مشاور خدمات خودرو حد وسطی بین کارگاه و مشتری است. او جزئیات فنی را تا حد امکان ساده و قابل درک توضیح می دهد، تخمین هزینه ها را آماده می کند و قرارکاری را هماهنگ می کند.

فروشنده خودرو

آموزش تبدیل شدن به یک فروشنده معتبر خودرو در درجه اول، در مورد ارتباط با مشتری و مشاوره حرفه ای هنگام خرید یک ماشین نو یا دست دوم است.

فروشنده قطعات و لوازم جانبی خودرو

آموزش بیشتر برای تبدیل شدن به یک فروشنده قطعات و لوازم جانبی خودرو حول ارتقا فنی وسایل نقلیه می چرخد. مسئولیت شما علاوه بر مشاوره خرید لوازم یدکی و لوازم جانبی به مشتریان، شامل قیمت گذاری و برچسب گذاری نیز می شود.

چشم انداز آینده به عنوان یک مهندس مکاترونیک خودرو چیست؟

با توجه به نوآوری های فراوان در صنعت خودرو و افزایش تعداد وسایل نقلیه در جاده ها، چشم انداز آینده بسیار خوبی برای تکنسین مکاترونیک خودرو وجود دارد. شما حتی می توانید با تخصص در یک زمینه خاص در طول آموزش و کسب مدارک بیشتر، به عنوان مثال در زمینه مدیریت انرژی، شانس خود را افزایش دهید. دوره های ویژه پس از آموزش به شما در پیشرفت حرفه ای، کمک می کند. شاید به زودی به یک پست مدیریتی برسید و مدیر کارگاه خودرویی خودتان شوید.

بعد از دوره آموزشی شما می توانید …

چه دوره های آموزشی پیشرفته ای برای شما در آوسبیلدونگ وجود دارد؟

 •  تعمیر سیستم خودروها.
 •  برنامه ریزی و کنترل فرآیندهای کاری و ارزیابی نتایج کار.
 •  تشخیص عیوب و خطاها.
 •    تجهیز، تبدیل و مقاوم سازی وسایل نقلیه.
 •    نحوه تعامل با مشتریان.
 •    اقدامات تضمین کیفیت را اعمال کنید.
 
حقوق سال چهارم حقوق سال سوم حقوق سال دوم حقوق سال اول
1265-860 یورو 1200-820 یورو 1100-745 یورو 1050-700 یورو
 
شغل 3 شغل 2 شغل 1 این دوره میزان حقوق
کارشناس فنی وسایل نقلیه موتوری کارشناس و اقتصاددان بازرگانی مشاور خدمات خودرویی
1800 یورو 2200 یورو 2000 یورو 1600 یورو مینیمم حقوق
3800 یورو 3200 یورو 2500 یورو 2300 یورو ماکزیمم حقوق
برخی از دوره های آوسبیلدونگ مرتبط شامل موارد زیر می شود:

معرفی دوره آوسبیلدونگ تکنسین مکاترونیک خودرو

در اتومبیل های اتومات، فناوری پیشرفته ای به کار رفته است: سنسورها و دوربین ها دقیقاً حرکات را در ترافیک جاده درک می کنند. وقتی صحبت از استانداردهای ایمنی به میان می آید، هیچ کس نباید رانندگی خودکار را در آینده فریب دهد.. به عنوان یک تکنسین آینده نگر درمکاترونیک خودرو، ممکن است بتوانید به کنترل مشکلات نیز کمک کنید.

برای مطالعه مقاله 7 دلیل برای شرکت در آوسبیلدونگ های آلمان کلیک کنید.

تکنسین مکاترونیک خودرو چه می کند؟

تعمیر و نگهداری وسایل نقلیه

ابتدا تکنسین مکاترونیک خودرو از وضعیت خودرو اطلاعاتی را کسب می کند: به عنوان مثال، آیا آسیبی به بدنه، شیشه خودرو یا فریم وارد شده است؟ سازنده مشخصات سختگیرانه ای برای نگهداری خودرو ایجاد کرده است  که مرحله به مرحله بایدپردازش می شود. سیستم‌های اندازه‌گیری، تست و تشخیص الکترونیکی  به شما در این کار  کمک می‌کنند.

تعمیر وسایل نقلیه

اگر در حین تعمیر و نگهداری، خودرو آسیب ببیند، این وظیفه شما به عنوان تکنسین مکاترونیک خودرو است که آسیب ها را تعمیر کنید. به عنوان مثال، از روش‌های اندازه‌گیری خاصی می‌توان برای تعیین دقیق عمق فرورفتگی استفاده کرد. داده های جمع آوری شده به حل مشکلات کمک می کنند.

تعویض قطعات خاص

اگر آسیب خیلی زیاد باشد، بعضی از قطعات خاص اغلب باید به طور کامل تعویض شوند. اگرچه این کارمعمولاً زمان کمتری نسبت به تعمیر می برد، اما هزینه بیشتری  نیز خواهد داشت. بنابراین همیشه باید به خوبی این کار انجام شود شود و با مالک خودرو این موضوع درمیان گذاشته شود که، آیا تعویض کامل واقعاً ضروری است یا خیر.

بهینه سازی سیستم های خودرو

در بسیاری از سفارشات کاری، شما با مشتری ارتباط دارید: کارهایی که باید انجام شود توضیح می دهید و در صورت لزوم، استفاده از قطعات مقاوم سازی شده نیز ،نشان داده شود. اگر اقدامات مورد نیاز برای تعمیر ،فراتر از مشخصاتی باشد که مشتری از شما می خواهد، ابتدا بایداین موضوع را  با او در میان بگذارید.

انجام بازرسی

وسایل نقلیه موتوری باید در فواصل منظم مورد بررسی قرار بگیرد. بازرس ها بررسی می کنند که آیا همه چیز وسیله نقلیه درست است یا خیر و در غیر این صورت، تشخیص مناسب انجام نخواهد شد. اقدامات باید با صاحب وسیله نقلیه در میان گذاشته شود ، سپس تعویض قطعات انجام شود.

اطلاعات

وقتی نوبت به خواندن خطاها می رسد، مهندسان مکاترونیک وسایل نقلیه امروزی، بر فناوری های پیشرفته تکیه می کنند: لپ تاپ ها، تبلت ها و دستگاه های تشخیصی بخشی جدایی ناپذیر از یک کارگاه خودرو هستند. آنها با نرم افزار خود به شناسایی و اصلاح سریعتر خطاها اقدام می کنند. وظایف شما در یک نگاه
 •      تعمیر و نگهداری خودروها
 •      تعویض قطعات
 •      بازرسی خودروها
 •      سیستم های خودرو را عیب یابی و کالیبره کنید

در چه زمینه هایی می توانید متخصص شوید؟

در کارآموزی مکاترونیک خودرو، می توانید در پنج زمینه مختلف متخصص شوید. در ابتدای آموزش، اصولی که باید بیاموزید یکسان است، سپس با تمرکز، آموزش خواهید دید.
 • تمرکز بر فناوری خودروهای سواری
 •     تمرکز بر فناوری خودروهای تجاری
 •     تمرکز روی فناوری موتور سیکلت
 •     تمرکز بر روی سیستم و فناوری ولتاژ
 •     تمرکز روی فناوری بدنه

چرا باید تکنسین مکاترونیک خودرو شوید؟

حرفه مکاترونیک خودرو نه تنها یکی از پرطرفدارترین دوره های کارآموزی است. حوزه فعالیت این رشته امروزه بسیار گسترده است، زیرا خودروهای مدرن بسیار پیچیده هستند و از فناوری بالایی برخوردار هستند. همچنین می توانید روی ساعات کاری منظم حساب کنید و فرصت های بسیار خوبی را برای آموزش بیشتر مهیا کنید. این شغل اغلب نقطه شروع خوبی برای ادامه تحصیل است ، به عنوان مثال در گرایش توسعه خودرو می توانید ادامه تحصیل دهید.

برای موفقیت در این حرفه نیاز است از نکات مصاحبه کاری آوسبیلدونگ اطلاع داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه مقاله زیر را مطالعه کنید:

“مصاحبه کاری آوسبیلدونگ”

حرفه های مشابه

 •     تکنسین مکاترونیک
 •     راننده حرفه ای
 •     کارمند خودرو
 

کجا می توانم به عنوان تکنسین مکاترونیک خودرو کار کنم؟

به عنوان یک تکنسین مکاترونیک خودرو، بیشتر در کارگاه های تعمیر، کار خواهید کرد. همچنین کارگاه هایی وجود دارد که در مدل های خاص خودرو تخصص دارند. همچنین می توانید مستقیماً در تولید خودرو در صنعت خودروسازی مشارکت داشته باشید. علاوه بر این، فرصت‌های شغلی در باشگاه‌های اتومبیلرانی و ناوگان خودرویی در بخش‌ها و شاخه‌های مختلف اقتصاد، برای شما وجود دارد.

ساعت کاری تکنسین مکاترونیک خودرو چقدر است؟

به عنوان یک قاعده، شما بین 35 تا 40 ساعت در هفته به عنوان تکنسین مکاترونیک وسایل نقلیه موتوری کار خواهید کرد. هر چیزی بیش این ساعات، برای شما اضافه کار محسوب می شود. ساعات کاری شما بر اساس ساعات کار درکارگاه است.

تکنسین های مکاترونیک خودرو چه لباس های کاری می پوشند؟

تکنسین‌های مکاترونیک خودرو هنگام تعویض قطعات جداگانه و نگهداری خودروها نیز با مایعات در تماس هستند. به همین دلیل لباس کار مناسب می پوشند: لباس های یک سره. این لباس ها نه تنها قوی هستند، بلکه فضایی را برای ابزارهای پرکاربرد مانند آچار نیز فراهم می کند. به دلیل جابجایی ماشین آلات و ابزار، کفش هایی با پنجه فولادی باید بپوشید.

آموزش به عنوان تکنسین مکاترونیک خودرو به چه صورتی می باشد؟

دوره آموزش تکنسین مکاترونیک وسایل نقلیه موتوری دومنظوره  است و سه سال و نیم طول می کشد. به این معنی که از یک بخش نظری و یک بخش عملی تشکیل شده است. در حالی که بخش تئوری در هنرستان انجام می شود، بخش عملی در کارگاه های آموزشی تدریس می شود. برخلاف آموزش مبتنی بر مدرسه، دروس به صورت چرخشی برگزار می‌شود: تئوری در روزهای ثابت هفته یا به صورت ترمی  تدریس می‌شود. در طول دوره آموزشی، کارآموز می تواند در یکی از پنج حوزه اصلی فعالیت کند: فناوری خودروهای سواری، فناوری خودروهای تجاری، فناوری موتور سیکلت، فناوری سیستم های ولتاژ بالا و فناوری بدنه. با این حال، تمرکز اصلی فقط در یک سال و نیم آخر آموزش می باشد، تا آن زمان آموزش اولیه برای تمام حوزه ها یکسان است.

شما باید یک تکنسین مکاترونیک خودرو شوید اگر…

 •      شما درک فنی عالی دارید
 •      دوست دارید هر چالش الکترونیکی را با صبر و حوصله انجام دهید.
 •      شما مشتاق نوآوری های دنیای خودرو هستید و می خواهید تحصیلات خود را در این رشته ادامه دهید.

قطعاً نباید تکنسین مکاترونیک خودرو شوید اگر…

 • شما از مهارت های فنی برخودار نیستید.
 • به ماشین ها علاقه ای ندارید.
 • شما از نظر فیزیکی انعطاف پذیر نیستید.

آوسبیلدونگ‌های مرتبط

آخرین مقالات

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp