ویزا آوسبیلدونگ آلمان 2022 | شرایط، مدارک و هزینه مهاجرت

ویزا آوسبیلدونگ آلمان 2022

آلمان به عنوان کشوری صنعتی که فرصت‌های شغلی بسیاری را در اختیار مهاجران قرار می‌دهد در دنیا شهره است. ویزا آوسبیلدونگ آلمان نیز از فرصت‌های استثنایی ست که در اختیار متقاضیان کار و تحصیل در آلمان قرار گرفته تا بتوانند آینده‌ شغلی خود را آن‌طور که می‌خواهند بسازند. با ویزا آوسبیلدونگ سفارت آلمان حتی اگر تحصیلات دانشگاهی هم نداشته باشید می‌توانید به آلمان سفر کرده و با گذراندن دوره‌های لازم ویزای کاری دریافت کرده و در این کشور اقامت داشته باشید.

در این مقاله، به صورت جامع، شرایط آوسبیلدونگ و مدارک مورد نیاز آن را بررسی می کنیم و به شما می گوییم چه روش هایی برای اقدام آوسبیلدونگ آلمان وجود دارد.همچنین شرایط شما را برای اخذ پذیرش آوسبیلدونگ به صورت کاملا رایگان بررسی خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره ی تخصصی لانر آوسبیلدونگ، همین الان اقدام کنید!.

فهرست مطالب

ویزا آوسبیلدونگ آلمان چیست؟

آوسبیلدونگ (Ausbildung) نوعی مهارت آموزی یا کارآموزی در کشور آلمان است. این دوره ها به تازگی برای افراد خارج از اتحادیه اروپا، ممکن شده و افراد می توانند برای گذراندن این دوره ها، به شرکت های متفاوت درخواست دهند.
بطور دقیق تر، آوسبیلدونگ آلمان دوره‌های فنی و حرفه‌ای هستند که متقاضیان کار در آلمان می‌توانند حتی بدون مدرک دانشگاهی نیز در آن شرکت کرده و در نهایت با دریافت مدرک معتبر وارد بازار کار در آلمان شوند. در واقع  دوره‌های آوسبیلدونگ کارگاه‌های متنوع را در رشته‌های مختلف و در طی دوره حداکثر سه سال و نیم برگزار می‌کند.
پرورش نیروی متخصص و تقویت نیروی کاری جوان از اهداف کشور آلمان در زمینه پیشرفت و تکمیل نیروی‌های کاری است و دوره‌های آوسبیلدونگ نیروهای متخصص را در رشته‌های مختلف آموزش داده و برای کار در شرکت‌ها و مؤسسات آماده می‌کند.
آلمان یکی از محبوب ترین مقصد های مهاجرت برای ایرانیان است؛ چرا که با تسهیل شرایط مهاجرت و روش های متنوع برای مهاجرت قانونی، دست متقضیان را برای اقدام، باز گذاشته است. یکی از این روش ها، اخذ ویزا آوسبیلدونگ سفارت آلمان است.

مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ

آوسبیلدونگ نه فقط در رشته‌های فنی و حرفه‌ای بلکه در رشته‌های پول سازی مانند بانکداری، فروشندگی، طراحی، آوسبیلدونگ پرستاری  ، آوسبیلدونگ آی تی ، آوسبیلدونگ مکانیک … نیز کارگاه برگزار می‌کند. این کارگاه‌ها بسته به نوع و نیاز رشته دوره‌های عملی و تئوری دارند.
شرکت در بیشتر دوره‌های آوسبیلدونگ برای کارآموزان رایگان بوده و در برخی از رشته‌ها مبلغی به عنوان حقوق ماهیانه به کارآموزان پرداخت می‌شود. با این توصیفات ویزای آوسبیلدونگ آلمان را می‌توان به عنوان فرصتی ویژه برای مهاجران کار در کشور آلمان دانست.
این دوره‌ها بسیار متنوع بوده و از آنجا که پیش درآمدی در راستای تضمین شغلی آینده به شمار می‌روند بهتر است شما به عنوان متقاضی، رشته‌هایی را انتخاب کنید که در آن استعداد داشته و علاقه‌مند به ادامه کار در آن زمینه بعد از دریافت مدرک باشید. داشتن توانایی‌های جسمی و روحی لازم در راستای انجام کار، داشتن شناخت و اطلاعات کافی در ارتباط با رشته انتخابی و مهم‌تر از همه انتخاب رشته‌ای مناسب با جنسیتی که دارید همه و همه از مواردی هستند که پیش از شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ باید به آن توجه کنید.
شرکت در بیشتر دوره‌های آوسبیلدونگ برای کارآموزان رایگان بوده و در برخی از رشته‌ها مبلغی به عنوان حقوق ماهیانه به کارآموزان پرداخت می‌شود. با این توصیفات ویزا آوسبیلدونگ آلمان را می‌توان به عنوان فرصتی ویژه برای مهاجران کار در کشور آلمان دانست.

لینک مرتبط: بلوکارت آلمان چیست؟ مراحل اخد کارت آبی آلمان

لیست آوسبیلدونگ

برای مشاهده لیست دوره های آوسبیلدونگ کلیک کنید.
لیست دوره های آوسبیلدونگ

چند دوره برای آوسبیلدونگ آلمان وجود دارد؟

متقاضیان ویزای آوسبیلدونگ آلمان دو دوره برای انتخاب پیش رو دارند. در واقع آوسبیلدونگ دوره‌های تخصصی آوسبیلدونگ دوگانه (Duale Ausbildung) و آوسبیلدونگ مدرسه‌ای (Schulische Ausbildung) را شامل می‌شود. در پایان هر یک از دوره‌ها گواهی نامه مهارت به کارآموزان اعطا شده و دارندگان این گواهی نامه می‌توانند وارد بازار کار آلمان شوند. نکته مثبت دیگر اینکه در برخی از رشته‌ها کارآموزان می‌توانند در دوره کارآموزی کار نیمه وقت انجام دهند.

 

دوره اشتادیوم یا تحصیل دوگانه

آموزش؟ یا ترجیح می دهید مطالعه کنید؟ با مدرک دوگانه، می توانید تجربه عملی را در یک شرکت آموزشی و مدرک دانشگاهی ترکیب کنید. اما برای این کار به دیپلم دبیرستان (فنی) نیاز دارید. اما دقیقاً چنین دوره تحصیلی دوگانه چگونه کار می کند؟
و چه مزایایی نسبت به یک کارآموزی ساده یا یک دوره تحصیلی ساده دارد؟

دوره‌های آوسبیلدونگ دوگانه در قالب کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای در مدارس یا کالج‌ها برگزار می‌شود. بیشتر افرادی که مدرک زبان آلمانی و دیپلم فنی و حرفه‌ای دارند می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند. آوسبیلدونگ دوگانه دوره‌های عملی و تئوری را شامل شده و کارآموزان آن شهریه‌ای بابت شرکت در دوره‌ها پرداخت نمی‌کنند. بدین صورت که بخشی از کلاس‌ها به صورت تئوری در مدرسه یا کالج و دوره‌های عملی نیز در یک شرکت یا کارگاه برگزار می‌شوند.

کارآموزان با شرکت در دوره‌های عملی و کار در شرکت‌ها مبلغی را به عنوان حقوق ماهیانه دریافت می‌کنند. در پایان دوره نیز در صورت موافقت شرکت می‌توانند استخدام شده و به عنوان کارمند رسمی کار خود را ادامه دهند.

این دوره‌ها حداکثر سه سال و نیمه بوده و سن کارآموزان برای شرکت در این دوره با توجه به رشته تعیین می‌شود به طور معمول محدودیت سنی برای رشته‌های پرستاری یا مهندسین IT تا 42 سال و برای سایر رشته‌ها 25 سال است.

دوره های آوسبیلدونگ آلمان

از سیر تا پیاز رشته های آوسبیلدونگ

دوره های آوسبیلدونگ

جزئیات مشاغل + مدارک مورد نیاز
اینجا کلیک کنید

انواع دوره آوسبیلدونگ آلمان چیست؟

با مدرک دوگانه، شما تبدیل به یک همه کاره واقعی می شوید! بهترین جنبه های آموزش و مطالعات را با هم ترکیب می کنید. دو نوع مطالعه دوگانه وجود دارد:

 • مطالعات دوگانه با آموزش یکپارچه
 • مطالعات دوگانه با تمرین

 

هر دو نوع برنامه تحصیلی دوگانه، مبانی نظری در دانشگاه و تجربه عملی زندگی کاری روزمره در یک شرکت را در اختیار شما قرار می دهند. این موقعیت برای شما شرایط استثنایی ایجاد می کند، چرا که همزمان می توانید سابقه کاری در یک شرکت معتبر همراه با بیمه داشته باشید و در عین حال، دانش خودتان را افزایش دهید و در کار خود، تبدیل به یک متخصص بگردید.

اگر قبلاً دوره کارآموزی را گذرانده اید، گزینه تکمیل یک برنامه مطالعاتی دوگانه یکپارچه برای ادامه تحصیل نیز وجود دارد. در این صورت شما با همکاری شرکت، ساعات کاری خود را کاهش می دهید تا بتوانید درس بخوانید.

مطمئناً تطبیق همه چیز می تواند استرس زا باشد، اما اغلب کارفرمایان نیز شرکت های شریک دانشگاه شما هستند و برنامه درسی شما را در نظر می گیرند. اگر امتحان مهمی در راه باشد قطعا از کار آزاد می شوید. این دوره اغلب به دو فاز تئوری و عملی تقسیم می شود تا بتوانید آموزش و مطالعه خود را بهتر برنامه ریزی کنید

نمونه هایی از برنامه های مطالعاتی دوگانه

آیا برنامه آوسبیلدونگ دوگانه با حقوق است؟

بله، مطالعات دوگانه پهمراه با حقوق هستند. معمولاً حتی بالاتر از آموزش دوگانه کلاسیک! همچنین معمولاً شرکتی که با آن قرارداد آموزشی خود را امضا کرده اید، شهریه شما را نیز پرداخت می کند یا آن را در مقابل حق الزحمه شما جبران می کند. همچنین ممکن است اتفاق بیفتد که شما به صورت قراردادی برای مدت معینی فراتر از دوره آموزشی خود به شرکت متعهد باشید و به اصطلاح، هزینه های تحصیل خود را در آنجا کاهش دهید.

مزایای تحصیل دوگانه چیست؟

 • حقوق بالا
 • پیدا کردن تجربه هنگام کار
 • بیمه
 • افزایش دانش زبان آلمانی
 • کسب مدرک معتبر در کل دنیا

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی قوانین آوسبیلدونگ 2022 کلیک کنید!

دوره آوسبیلدونگ مدرسه ای (Schulische Ausbildung)

دوره آوسبیلدونگ مدرسه‌ای همانطور که از اسمش پیداست توسط مدارس برگزار می‌شود. ساعات کلاس تئوری در این دوره‌ها بیشتر از ساعات عملی است. شرایط مدت زمان دوره‌ها و محدودیت سنی برای شرکت کنندگان مانند آوسبیلدونگ دوگانه می‌باشد.کارآموزان این دوره می‌توانند در طول مدت آموزش با انجام کار نیمه وقت و کسب درآمد بخشی از هزینه‌های زندگی در آلمان را تأمین کنند. دارندگان مدرک آوسبیلدونگ مدرسه‌ای می‌توانند بعد از اتمام دوره به راحتی وارد بازار کار در آلمان شود.

در این نوع آوسبیلدونگ ها، بیشتر تمرکز بر تئوری است تا عملی. در رشته هایی مثل پرستاری، افراد به مدرسه کار یا کالج کار می روند و مانند یک دانشجو درس می خوانند. معمولا این دوره حدود 1 تا 3 سال با توجه به رشته به طول می انجامد. این نوع آوسبیلدونگ ها به مدارس خصوصی و دولتی، طبقه بندی می شوند. در برخی موارد شما باید برای کالج های خصوصی، شهریه بپردازید. و در عموم رشته ها به جز پرستاری، حقوقی دریافت نخواهید کرد

مدت زمان دوره آوسبیلدونگ

بین دو تا سه سال

مدارک مورد نیاز برای پذیرش آوسبیلدونگ

شما می توانید با مدرک دیپلم برای آوسبیلدونگ های متفاوت اقدام کنید. شاید برایتان جالب باشد بدانید، برای برخی از رشته ها حتی نیاز به دیپلم ندارید! و اگر بالای 18 سال هستید و تا نهم یا دهم مقطع تحصیلی، سواد دارید، می توانید اقدام کنید.

ما در مشاوره های لانر آوسبیلدونگ، تاکید می کنیم علاوه بر مدرک تحصیلی، مدارک دوره های مرتبط با آوسبیلدونگ یا سابقه کار در همان رشته، می تواند شانس پذیرش شما را افزایش دهد. اما در حالت کلی و طبق آنچه که در سایت های رسمی آلمانی آمده است. مدارک مورد نیاز به شرح زیر می باشد:

 • مدرک دیپلم (در برخی رشته ها مدارک کمتر از دیپلم) و ریزنمرات
 • رزومه*
 • انگیزه نامه یا کاورلتر
 • مدرک زبان آلمانی B1 حداقل (مدرک B2 بهتر است.)
 • ترجمه مدارک به زبان آلمانی
 • پاسپورت
   

رزومه*: هنگامی که شما برای آوسبیلدونگ در رشته ای اقدام می کنید، لزوما برای کارفرما، اهمیتی ندارد که شما سابقه کاری مرتبط و یا تحصیلات مرتبط با آن رشته را داشته باشید؛ به همین علت مدرک دیپلم برای آوسبیلدونگ کافی است. اما در حالت کلی، رشته تحصیلی مرتبط، دوره های مرتبط و انگیزه نامه قوی و … شانس شما را برای دریافت آوسبیلدونگ بسیار افزایش می دهد.

متقاضیان دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان و شرکت در دوره‌های متفاوت آن بایستی شرایط و مدارک مورد نیاز را داشته باشند. این شرایط موارد زیر را شامل می‌شود:

شرایط دریافت ویزا آوسبیلدونگ آلمان

مدارک مورد نیاز ویزا آوسبیلدونگ چیست؟

·  پاسپورت معتبر فرد متقاضی

·  رزومه کاری و تحصیلی فرد متقاضی

رزومه کاری و تحصیلی فرد متقاضی ویزای آوسبیلدونگ آلمان باید به صورت کامل و دقیق به سفارت ارائه شود. مدارک ذکر شده را بایستی به زبان آلمانی ترجمه کرده و سپس به سفارت ارائه دهید.

·    مدرک زبان آلمانی

دانش مهارت زبان آلمانی از بایدهای اقدام جهت دریافت ویزای آوسبیلدونگ است. مدرک زبان برای شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ حداقل B1 می‌باشد.

·   ترجمه مدارک کاری

در صورت داشتن سابق کار، مدارک مربوط به سوابق کاری ره به زبان آلمانی ترجمه کرده و به سفارت ارائه دهید.

·   ترجمه مدارک تحصیلی

برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ مدارک دانشگاهی یا مدارک پایان دوره‌های فنی و حرفه‎‌ای را به آلمانی ترجمه و در روز انگشت نگاری همراه با سایر مدارک به سفارت ارائه دهید.

·گواهی تمکن مالی کافی

ارائه تمکن مالی نشان می‌دهد که متقاضی می‌تواند پس از دریافت ویزا هزینه‌های زندگی در آلمان را تأمین کند. عدم ارائه تمکن مالی یکی از دلایل احتمالی رد شدن درخواست ویزای آوسبیلدونگ آلمان می‌باشد.

·رسید پرداخت درخواست اخذ ویزای اوسبیلدونگ آلمان

مبلغ رسید حدود 60 یورو است که در روز انگشت نگاری به سفارت ارائه می‌شود.

· بیمه درمانی

بیمه باید از طریق یکی از شرکت‌های بیمه معتبر بین‌المللی تهیه شده و تا تاریخ شروع آموزش اوسبیلدونگ معتبر باشد.

نکته مهم اینکه برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ ابتدا باید از طریق وب سایت رسمی سفارت وقت سفارت دریافت کنید. پس از دریافت وقت در روز و ساعت مشخص شده همراه با مدارک کامل در سفارت حضور پیدا کنید. در نهایت این افسر سفارت است که پس از بررسی مدارک تصمیم بر صدور یا عدم صدور ویزا می‌گیرد.

دارندگان ویزای آوسبیلدونگ پس پایان دوره و بستن قرارداد کاری با یکی از شرک‌ها یا مؤسسات در آلمان می‌توانند برای دریافت ویزای کاری آلمان اقدام کنند. بدین ترتیب ویزای آوسبیلدونگ را می‌توان راهی برای دریافت ویزای کاری آلمان و در نهایت رسیدن به اقامت دائم دانست.

اجاره مسکن در آلمان

راهنمای جامع اجاره مسکن در آلمان
اجاره مسکن

مدارک مورد نیاز سفارت برای گرفتن ویزا آوسبیلدونگ آلمان

 • رزومه، Lebenslauf یا همان CV
 • دو فرم شرح شغلی (Stellenbeschreibung) تکمیل شده توسط کارفرما
 • کاورلتر (Cover letter)
 • دو نسخه فرم تکمیل شده درخواست ویزا آوسبیلدونگ با امضا
 • ۲ عدد عکس در ابعاد تصویر گذرنامه
 • گذرنامه معتبر (Passport)
 • قرارداد آوسبیلدونگ آلمان در دو نسخه با مشخصات کارفرما، دستمزد ناخالص در ماه، مدت آموزش حرفه‌ای و شرح آموزش شغلی
 • مدرک زبان آلمانی حداقل در سطح B1
 • ترجمه مدارک تحصیلی و دوره‌های گذرانده شده مربوطه (در صورت وجود)

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی مصاحبه کاری آوسبیلدونگ کلیک کنید!

مزایا دریافت ویزا آوسبیلدونگ آلمان

مهاجرت کاری به آلمان بدون مدرک دانشگاهی :

ویزای آوسبیلدونگ آلمان امکان مهاجرت کاری به این کشور را برای افرادی که مدرک دانشگاهی ندارند نیز فراهم کرده است. بدین صورت که افراد با داشتن مدرک فنی و حرفه‌ای، فوق دیپلم و حتی دیپلم می‌توانند برای گذراندن دوره‌های تخصصی آوسبیلدونگ و کلاس‌های عملی و تئوری آن اقدام کنند.

دریافت حقوق در حین کارآموزی

بیشتر دوره‌های آوسبیلدونگ به کارآموزان خود در طول دوره کارآموزی حقوق پرداخت می‌کنند. بدین ترتیب هم می‌توانید در زمان تحصیل مبلغی را ماهیانه به عنوان حقوق دریافت کرده و هم پس از دریافت مدرک با حقوق و مزایی عالی در یکی از شرکت‌‎ها و مؤسسات آلمانی مشغول به کار شوید.

دریافت ویزا کاری آلمان

دریافت ویزای کاری آلمان از دیگر مزایای ویزای آوسبیلدونگ آلمان است. بدین صورت که پس از دریافت مدرک، شخص می‌تواند برای دریافت ویزای کاری آلمان اقدام کند. مدت اعتبار ویزای کاری آلمان به طور معمول به مدت زمان قرار دادی کاری بستگی داشته و با توجه به وضعیت شخص دارنده ویزا (داشتن قرار داد کاری و حقوق ماهیانه) قابل تمدید می‌باشد.

آموزش تخصصی

دوره‌های آوسبیلدونگ دوره‌های تخصصی هستند که در رشته‌های مختلف برگزار می‌شود. شرکت‌کنندگان در این دوره با گذراندن دوره عملی و تئوری آموزش‌های تخصصی دیده و در پایان به عنوان متخصص می‌توانند در شرکت‌های معتبر استخدام شوند. علاوه بر این دارندگان مدرک آوسبیلدونگ امکان این را دارند که پس پایان دوره، تحصیلات خود را در دانشگاه ادامه داده و با دریافت مدرک دانشگاهی با حقوق بالاتر به کار خود ادامه دهند.

کار در رشته مورد علاقه

تنوع دوره‌های آوسبیلدونگ به متقاضیان این امکان را می‌دهد تا دقیقاً در زمینه‌ مورد علاقه خود مشغول به کار شوند؛ بنابراین می‌توانید با توجه به استعداد و توانایی خود یکی از دوره‌ها را انتخاب و در آن ثبت نام کنید. داشتن سابقه کار مرتبط در رشته مورد نظر و البته مدرک زبان آلمانی حداقل B1 می‌تواند احتمال دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان را برای متقاضیان بالا برد.

ویزا آوسبیلدونگ آلمان امکان مهاجرت کاری به این کشور را برای افرادی که مدرک دانشگاهی ندارند نیز فراهم کرده است. بدین صورت که افراد با داشتن مدرک فنی و حرفه‌ای، فوق دیپلم و حتی دیپلم می‌توانند برای گذراندن دوره‌های تخصصی آوسبیلدونگ و کلاس‌های عملی و تئوری آن اقدام کنند.

پردرآمدترین رشته های آوسبیلدونگ آلمان

دوره‌های آوسبیلدونگ در رشته‌های مختلف از آشپزی و آرایشگری گرفته تا پرستاری، دستیار دندان پزشک و IT برگزار می‌شود. از این رو داوطلبان می‌توانند با توجه به علاقه، استعداد، محدودیت سنی در هر رشته، توانایی و … رشته مورد علاقه خود را انتخاب و پس از گذراندن دوره‌ها لازم وارد بازار کار آلمان با حقوق و مزایای عالی شوند.

به این نکته توجه داشته باشید که تمام ایالت‌های آلمان تمام دوره‌های آوسبیلدونگ را برگزار نمی‌کنند بنابراین لازم است به عنوان متقاضیان ویزای آوسبیلدونگ آلمان به این مسئله دقت کرده و با توجه به ایالتی محل زندگی، رشته خود را انتخاب کنید. این مسئله به پیدا کردن شغل مرتبط به رشته پس از دریافت مدرک آوسبیلدونگ نیز کمک می‌کند.

برخی رشته‌های دوره آوسبیلدونگ موارد زیر را شامل می‌شود.

 • پرستاری
 • آوسبیلدونگ آشپزی
 • آوسبیلدونگ پزشکی
 • عکاسی
 • آوسبیلدونگ داروسازی
 • روانشناسی
 • آوسبیلدونگ آرایشگری
 • داندانپزشکی
 • متخصص IT
 • حسابداری
 • معماری
 • موسیقی
 • آوسبیلدون متخصص برنامه نویسی
 • آوسبیلدونگ فیزیوتراپی
 • و ….

برخی از رشته‌های آوسبیلدونگ مانند دستیار دندان پزشک، منشی، فروشندگی و آرایشگری را بیشتر کارآموزان خانم و رشته‌های فنی‌تر مانند مکانیک، برقکاری، مکاالکترونیک و IT را آقایان انتخاب می‌کنند.

بیشتر کارآموزان دوره آوسبیلدونگ در حین گذراندن دوره حقوق دریافت می‌کنند و نکته مثبت اینکه مبلغ حقوق ماهیانه هر ساله افزایش پیدا می‌کند. بدین ترتیب کارآموزان علاوه بر یادگیری حرفه و دریافت مدرک معتبر می‌توانند هزینه‌های زندگی در آلمان را نیز تأمین کنند.

ویزای آوسبیلدونگ آلمان فرصتی بسیار عالی برای مهاجرانی ست که تحصیلات عالیه و دانشگاهی نداشته اما می‌خواهند برای ویزای کار در آلمان اقدام کنند. دریافت مدرک زبان در سطح B1 تنها کاری ست که متقاضیان این ویزا می‌بایست انجام دهند.

از آنجا که دوره‌های کارآموزی آوسبیلدونگ در شرکت‌ها برگزار می‌شوند، کارآموزان شانس این را دارند که بعد از دریافت مدرک در همان شرکت کار خود را ادامه دهند.

به طور معمول شرکت‌های آلمانی 6 ماه قبل از شروع هر دوره لیست دوره‌های آوسبیلدونگ را که در آن نیاز به جذب نیرو دارند ارائه می‌دهند با پیگیری خبرهای مربوط به آوسبیلدونگ می‌توانید به موقع جهت دریافت ویزا و ثبت نام در دوره‌ها شرکت کنید. از آنجا که پیدا کردن کار در زمینه‌های مورد نیاز آلمان راحت‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود، دنبال کردن خبرهای مربوط به آوسبیلدونگ می‌تواند روند دریافت ویزا را برای شما تسهیل بخشد.

میزان حقوق آوسبیلدونگ

شرکت‌ کنندگان در دوره‌های آوسبیلدونگ علاوه بر آموزش، بابت ساعات کاری که در شرکت‌ها و کارگاه‌ها به صورت عملی می‌گذرانند حقوق دریافت می‌کنند. میزان دریافتی حقوق با توجه به هر رشته متفاوت می‌باشد. همچنین برخی از کارآموزان می‌‌توانند در حین گذراندن دوره، کارهای نیمه وقت انجام دهند. میزان ساعت کاری مجاز نیز به قوانین و مقررات هر رشته بستگی دارد.

میزان پرداختی حقوق در رشته‌هایی مانند پرستاری و پیراپزشکی بیشتر از سایر رشته‌ها می‌باشد. در مجموع مبلغ حقوق دریافتی برای کارآموزان در رشته حسابداری حدود 650 یورو، در رشته پرستاری حدود 1100 تا 1200 یورو، در رشته دستیار دندان پزشک و پزشک حدود 900 یورو و در رشته‌های مربوط به IT و کامپیوتر حدود 600 یورو می‌باشد.

علاوه بر میزان حقوق سطح مدرک زبان آلمانی نیز با توجه به نیازهای هر رشته متفاوت است. متقاضیان شرکت در رشته‌های پرستاری و حسابداری بایستی مدرک زبان B2 و متقاضیان شرکت در دوره‌های دستیار پزشک و دندان پزشک می‌بایست مدرک زبان در سطح B1 را ارائه دهند.

در مجموع شاید بتوان گفت میزان حقوق دریافتی کارآموزانی که دوره‌های عملی بیشتری را می‌گذرانند از کارآموزان با دروس تئوری بیشتر است. کارآموزان دوره پرستاری حدود 40 ساعت در هفته را باید در کلاس‌ها حضور داشته باشند.

بعد از گذراندن دوره آوسبیلدونگ افرادی که موفق به دریافت مدرک شده‌اند می‌توانند در شرکت یا موسسه‌ای که کارآموزی خود را گذرانده‌اند استخدام شوند و یا با داشتن مدرک معتبر آوسبیلدونگ و البته رزومه کاری که با شرکت در کارگاه‌های عملی به دست آورده‌اند شغل مورد نظر خود را به دست آورند.

در مجموع دوره‌های آوسبیلدونگ فرصتی به معنای واقعی استثنایی ست که متقاضیان کار در آلمان می‌توانند از آن استفاده کرده و در نهایت اقامت خود در آلمان را با حقوق و مزایای عالی دائمی کنند.

میزان حقوق دریافتی دارندگان مدرک آوسبیلدونگ با استخدام در شرکت بسیار بیشتر از زمان دوره کارآموزی می‌باشد. این کارمندان از مزایای دیگر مانند بیمه و … نیز بهره‌مند می‌شوند.

دارندگان ویزای آوسبیلدونگ آلمان با ثبت نام در برخی از رشته‌های این دوره با توجه به زمان کارآموزی که می‌گذرانند حقوق دریافت می‌کنند. میزان حقوق پرداختی در رشته‌های پرستاری و دستیار پزشکی و دندان پزشکی به طور معمول بیشتر از سایر دوره‌ها می‌باشد. در مقاله زیر به طور مفصل تری، موارد را بررسی کردیم:

بعد از آوسبیلدونگ چیکار کنم؟

پس از پایان دوره آوسبیلدونگ، می‌توان شغل مناسب را پیدا کرده و با شرکت‌های آلمانی قرارداد بست. حتی در برخی از موارد افراد می‌توانند در همان شرکتی که کارآموزی خود را گذرانده‌اند مشغول به کار شوند.

بدین ترتیب افراد رسماً وارد بازار کار آلمان شده و با داشتن حقوق ماهیانه می‌توانند برای دریافت ویزای کاری آلمان اقدام کنند. نکته مثبت دیگر در ارتباط با ویزای آوسبیلدونگ آلمان اینکه حتی افراد با مدرک دیپلم هم می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کرده و در نهایت پس از طی پروسه‌های لازم اقامت آلمان را دریافت کنند.

دریافت ویزای کاری از طریق آوسبیلدونگ آلمان

پروسه دریافت اقامت آلمان از طریق ویزای کاری بدین صورت است که در ابتدا یک ویزای 3 یا 6 ماهه به متقاضیان داده می‌شود. سپس در صورت پیدا کردن شغل مناسب و داشتن حقوق ماهیانه می‌توان ویزا را تا مدت زمان کاری تمدید کرد.

سپس افراد با داشتن سابقه کاری 3 تا 5 سال، داشتن حداقل درآمد سالیانه معادل 44300 یورو و داشتن مدرک دانشگاهی یا فنی و حرفه‌ای می‌توانند برای دریافت بلو کار آلمان اقدام کنند. بلو کارت اختیارات بسیاری را در اختیار دارندگان آن قرار می‌دهد.

بلو کارت‌ها به صورت 4 ساله یا مطابق با مدت زمان قرارداد کاری برای مهاجران صادر می‌شود. در ادامه چنانچه شخص همچنان قرارداد کاری با یک شرکت آلمانی داشته و فاقد هرگونه سابقه جنایی باشد می‌تواند برای دریافت اقامت آلمان اقدام کند.

نحوه پیدا کردن کار بعد از ویزا آوسبیلدونگ آلمان

هدف اصلی متقاضیان از دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان و شرکت در این دوره‌ها دریافت ویزای کار و دست پیدا کردن به شغل مناسب در آلمان است. در نتیجه اطلاع از نحوه پیدا کردن کار در آلمان بعد از دوره‌های آوسبیلدونگ از دیگر عناوینی ست که باید مورد بررسی قرار گیرد.

آلمان به عنوان کشوری با فرصت‌های عالی شغلی در دنیا شناخته شده است. کشوری که نه فقط نرخ بیکاری در آن بسیار پایین است بلکه از نظر سطح رفاه اجتماعی و تأمین نیازهای شهروندان خود نیز در دنیا حرفی برای گفتن دارد. آماده‌سازی نیروی کار متخصص و جوان همیشه از اهداف کشور آلمان در راستای نگاه داشتن اقتصاد خود در اوج به شمار می‌آمده است.

وجود گزینه‌های ویزای جستجوی کار و دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان این ادعا را ثابت می‌کند.

گزینه‌های بیشماری از انتخاب‌های شغلی پیش روی دارندگان مدرک آوسبیلدونگ قرار دارد. کارآموزان این دوره با گذراندن دوره‌های تخصصی در هر رشته به عنوان نیروی کار آموزش دیده و متخصص شناخته شده و با دریافت مدرک به راحتی می‌توانند در رشته خود مشغول به کار شوند. این بازار کار به ویژه برای پرستاران، مهندسین بخش IT و مهندسان برق، ساختمان و … بسیار پر رونق‌تر خواهد بود.

متقاضیان کار در آلمان با مراجعه به وب سایت‌های کاریابی در آلمان می‌توانند آگهی‌های استخدام را مشاهده کرده و برای شرکت مورد نظر خود رزومه کاری ارسال کنند. شرکت‌های کاریابی نیز پیشنهاد دهندگان عالی برای مشاغل کاری به شمار می‌آیند.

افراد جویای کار حتی می‌توانند با ارسال ایمیل به شرکتی که می‌خواهند در آن مشغول به کار شوند اما آگهی استخدام کارمند ندارد، شغل درخواستی خود را اطلاع داده و در صورت موافقت شرکت قرار مصاحبه کاری را تعیین کنند.

کشور آلمان علاوه بر فرصت‌های شغلی بسیار، نحوه کاریابی مناسب را نیز در اختیار دارندگان مدرک آوسبیلدونگ قرار می‌دهد. بدین ترتیب افرادی که دوره‌های آوسبیلدونگ را گذرانده‌اند می‌توانند به عنوان نیروی کار جوان و متخصص وارد باز کار آلمان شوند.

بلاگ دانشنامه مهاجرت

جامع ترین دانستنی های مهاجرت با لانر آوسبیلدونگ!
لیست دوره های آوسبیلدونگ

کمک هزینه پایه (Grundfreibetrag) چیست؟

 • کمک هزینه اولیه در سال 2022 دقیقاً 9984 یورو است. اگر زیر حد مجاز هستید، مجبور نیستید مالیات بپردازید. اگر بیش از آن هستید، مالیات بر درآمد و احتمالاً مالیات کلیسا تعلق خواهد گرفت. اتفاقاً کمک هزینه پایه مربوط به درآمد ناخالص شما نیست، بلکه به درآمد مشمول مالیات اشاره دارد.
 • ضمناً: کمک هزینه پایه سال به سال افزایش می یابد. در سال 2021، 9744 یورو بود. در سال 2022 با 240 یورو به 9984 یورو افزایش یافت.

جمع بندی مطالب

از هر طرف که نگاه کنید کشور آلمان فرصت‌های بیشماری را در اختیار افرادی که قصد مهاجرت کاری به این کشور را دارند قرار می‌گذارد. ویزای آوسبیلدونگ آلمان فرصتی ست که حتی به دارندگان مدرک دیپلم نیز امکان دریافت ویزا و به دست آوردن شغل مناسب در این کشور را می‌دهد.

آوسبیلدونگ دوره‌های تخصصی هستند که در رشته‌های مختلف برای متقاضیان کار در آلمان برگزار شده و در طی سه سال و نیم مواد درسی لازم را با توجه به رشته به صورت تئوری و عملی آموزش می‌دهند. در نهایت افراد با داشتن مدرک آوسبیلدونگ به عنوان نیروی متخصص در زمینه پرستاری، بانکداری، آرایشگری، فروشندگی، IT، رشته‌های فنی و … می‌توانند وارد بازار کار آلمان شوند.

دارندگان ویزای آوسبیلدونگ آلمان با ورود به بازار کار امکان این را پیدا خواهند کرد تا ویزای کاری آلمان را دریافت کنند.

برخی از سوالات متداول

از آنجا که دوره‌های آوسبیلدونگ به زبان آلمانی برگزار می‌شود. لازم است که متقاضیان ویزای آوسبیلدونگ آلمان حداقل مدرک زبان آلمانی در سطح B1 را داشته باشند.

داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B1، ارائه مدارک تحصیلی یا پایان دوره فنی و حرفه‌ای و ارائه تمکن مالی کافی جهت پرداخت هزینه‌های زندگی در آلمان از شرایط دریافت ویزای آوسبیلدونگ هستند.

بله شرکت در بیشتر دوره‌های آوسبیلدونگ برای کارآموزان رایگان بوده و در برخی از رشته‌ها مبلغی به عنوان حقوق ماهیانه نیز پرداخت می‌شود.

اداره کار آلمان، اتاق بازرگانی و وب سایت‌های کاریابی اطلاعات کامل را درباره دوره‌ها، محل برگزاری و رشته‌های آوسبیلدونگ در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند.

بله پس از دریافت مدرک آوسبیلدونگ می‌توان وارد بازار کار آلمان شده و با دریافت ویزای کاری و داشتن شرایط لازم در نهایت برای دریافت اقامت آلمان اقدام کرد.

شرایط سنی به دوره‌های آوسبیلدونگ بستگی دارد. به طور معمول در رشته‌هایی که آلمان در آن زمینه به تکمیل نیروی کار نیاز دارد مانند پرستاری و IT متقاضیان تا 45 سال نیز می‌توانند ثبت نام کنند اما در سایر رشته‌ها میزان سنی 25 تا 35 سال می‌باشد.

خیر معدل دیپلم یا هر مدرک تحصیلی دیگر در دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان تأثیر ندارد؛ اما متقاضیان بایستی حداقل مدرک زبان آلمانی B1 را داشته باشند.

7 دلیل برای شرکت در آوسبیلدونگ

مهم ترین دلایل انتخاب ویزای آوسبیلدونگ را در این مقاله بخوانید.
لیست دوره های آوسبیلدونگ

8 پاسخ

 1. چه افرادی میتوانند ویزا آوسبیلدونگ آلمان رو از سفارت بگیرند؟ شروطی که حتما باید اونارو داشته باشیم چیاست؟

  1. سلام وقت بخیر برای دوره های آوسبیلدونگ یک سری شروط اولیه وجود داره مثل حداقل مدرک تحصیلی دیپلم، شرایط سنی بین 18 تا 25 سال و مدرک زبان آلمانی، کسانیکه سن بالاتر 25سال دارند، برای رشته های خاص مانند آی تی و پرستاری و… که بازارکار خوب و نیروی متخصص کم داشته باشند زمانی میتونند برای ویزا آوسبیلدونگ آلمان اقدام کنند که لیسانس گرفته باشند یا چند واحد دانشگاهی گذرانده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آوسبیلدونگ المان
ویزا آوسبیلدونگ آلمان

ویزا آوسبیلدونگ سفارت آلمان

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp