بلوکارت آلمان(Blue Card)| مراحل اخذ هزینه و زمان دریافت بلوکارت

بلوکارت، کاربردی شبیه به گرین کارت امریکا را دارد با این تفاوت که برای قاره اروپا صادر می شود. افرادی که دارای این کارت هستند می توانند مجوز کار و اقامت در اروپا را داشته باشند. بلوکارت در تمامی کشورهای اروپایی معتبر است به جز ایرلند، انگلیس و دانمارک و کشورهایی که بیشترین تعداد بلوکارت را صادر کرده اند شامل، آلمان، سوئد، بلژیک و اتریش می شوند.

اگر هنوز برای دریافت بلوکارت اقدام نکرده اید و یا این کارت را دارید و نمی دانید که برای یافتن کار از کجا شروع کنید، به شما استفاده از سایت های کاریابی آلمان نیز را پیشنهاد می دهیم. به علاوه با شرکت در دوره های آوسبیلدونگ نیز می توانید سابقه و تجربه کاری خود را برای کار بیشتر کنید.به علاوه اگر نیاز به اطلاعات بیشتر داشتید نیز می توانید از مشاوره لانرآوسبیلدونگ برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ آلمان و یا نحوه دریافت ویزای کاری و تحصیلی استفاده کنید. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا تمامی جزییات در رابطه با بلوکارت را بدانید.

لینک مرتبط: صفر تا صد ویزا آوسبیلدونگ آلمان

بلوکارت آلمان چیست؟

 بلوکارت اتحادیه اروپا اجازه اقامت اتباع خارجی واجد شرایط خارج از اتحادیه اروپا به منظور کار در یکی از کشورهای عضو این اتحادیه است.

 بلو‌کارت به دارنده خود اجازه می‌دهد به کشور صادر کننده این کارت به تعداد دفعات نامحدود ورود و خروج کند. اعضای خانواده دارنده این کارت می توانند همراه او به کشور صادر کننده این کارت سفر کرده و اقامت داشته باشند. دارنده این کارت و خانواده وی به راحتی می توانند به راحتی به کشور های عضو اتحادیه اروپا سفر کنند. این کارت همچنین به دارنده آن اجازه می دهد که برای کار در یک کشور خاص از اتحادیه اروپا وارد شود و در آن بماند. بلو‌کارت به منظور تسهیل پذیرش افراد متخصص و ماهر خارج از اتحادیه اروپا، ابداع شد.

اتحادیه اروپا با این طرح قصد دارد وضعیت حقوقی افراد خارجی که در داخل اتحادیه اروپا به دنبال شغل تخصصی هستند ساده تر کند و وضعیت آن ها را بهبود بخشد.

دارنده بلو‌کارت اتحادیه اروپا از حقوق شهروندی و بیمه یکسانی با شهروندان کشور صادر کننده این کارت برخوردار است و تنها تفاوتی که دارد این است که تنها در حوزه شغلی که این کارت برای او صادر شده است حق کار کردن دارد. اگر یک تبعه کشور سوم کارت آبی اتحادیه اروپا را داشته باشد، پس از 18 ماه اشتغال منظم می تواند به کشور دیگری که عضو اتحادیه اروپا می باشد سفر کند و اقامت کاری بگیرد. او باید ظرف مدت یک ماه از ورود خود به مقامات آن کشور درباره اقامت کاری خود با بلو‌کارت اطلاع دهد.

بلو کارت آلمان یک اجازه کار و زندگی در آلمان می باشد که برای افراد ماهر در زمینه شغلی شخص صادر می شود و به آنها اجازه می دهد در مشاغلی که کمبود نیرو وجود دارد و یا آینده آن شغل ها روشن است، در آلمان مشغول به کار شوند. به طور مثال یکی از این موارد آوسبیلدونگ پرستاری است که این روزها افراد بسیاری به دنبال دریافت اقامت در آلمان با استفاده از این آوسبیلدونگ هستند.

دارنده بلوکارت آلمان می تواند در اولین بار تا 4 سال اقامت کاری در آلمان داشته باشد. همچنین با اتمام تاریخ این کارت می تواند دوباره آنرا تمدید نماید.

مزایای دریافت بلوکارت آلمان

قوانین دریافت بلوکارت آلمان چیست؟

برای دریافت کارت آبی برای آلمان، باید واجد شرایط معیار هایی از جمله تحصیلات دانشگاهی، سابقه کار و از همه مهمتر حقوق بالاتر از میانگین ملی تعیین شده برای هر سال را باشد.

اگر فرد متقاضی دارای شرایط زیر باشد می تواند اقدام به درخواست بلو کارت کشور آلمان نماید:

یک پیشنهاد کاری از یک کارفرمای آلمانی داشته باشد.

حداقل 5 سال سابقه کاری حرفه ای و مرتبط داشته باشد.

دارای مدرک تحصیلات دانشگاهی از آلمان باشد و یا مدرک تحصیلی او  مورد قبول آنها باشد.

حداقل حقوق قبل از کسر مالیات در سال (2021) باید 56.800 یورو باشد. همچنین اگر فرد متقاضی در یکی از مشاغلی که در آن کمبود نیرو وجود دارد مشغول به کار است،

 حقوق او می تواند از 44.304 یورو در سال شروع شود. از جمله این مشاغل می توان به علوم کامپیوتر، علوم طبیعی، مهندسی، ریاضیات یا پزشکی اشاره کرد.

از آنجایی که حوزه پزشکی نیز در آلمان همیشه با کمبود نیرو مواجه بوده است، با اطلاع از دوره های آوسبیلدونگ این حوزه و شرکت کردن در آن ها می توانید شانس خود را برای دریافت بلوکارت در حوزه پزشکی نیز افزایش دهید. آوسبیلدونگ های مرتبط با رشته پزشکی که ما برای شما آماده کرده ایم، شامل موارد زیر می شود :

برخی از آوسبیلدونگ های مرتبط به شاخه پزشکی و علوم تجربی عبارتند از:

 

مراحل دریافت بلوکارت آلمان

حداقل حقوق بلوکارت آلمان چقدر است؟

حداقل حقوقی که فرد متقاضی بلو کارت باید در سال دریافت کند تا بتواند برای دریافت بلو کارت آلمان اقدام کند در هر سال تغییر پیدا می کند و این حقوق باید مقداری از متوسط درآمد سالیانه آلمان مقداری بیشتر باشد. این مبلغ در سال 2021 در کشور آلمان به شرح زیر می باشد:

 • برای مشاغلی که در آنها کمبود نیرو وجود دارد 44304 یورو در سال
 • برای سایر مشاغل 56800 یورو در سال

بدون داشتن شغل و حتی داشتن شغلی که درآمد گفته شده را نداشته باشد، نمیتوان اقدام به درخواست بلو کارت آلمان کرد. اگر نمی دانید چه دوره آوسبیلدونگی را انتخاب کنید که شامل این حداقل حقوق باشد، می توانید در مقاله حداقل حقوق آوسبیلدونگ 2022 پاسخ تمامی سوالات خود را بگیرید.

اگر هنوز شغلی ندارید و یا نمی دانید به کدام حوزه شغلی وارد شوید، می توانید با استفاده از مقاله زیر که مشاغل پردرآمد آلمان را معرفی می کند، از همین حالا تصمیم خود را برای یافتن حوزه شغلی موردنظرتان نهایی کنید، مطالعه مقاله با کلیک روی لینک امکان پذیر است :

“مشاغل پردرآمد در آلمان”

دریافت بلوکارت آلمان

مراحل دریافت بلوکارت آلمان 

 • پیدا کردن شغل مناسب در آلمان
 • دریافت ویزای کاری آلمان و سفر به آلمان برای شروع کار
 • ثبت درخواست مجوز برای شروع به کار
 • ثبت آدرس محل سکونت
 • دریافت بیمه درمانی
 • جمع آوری مدارک لازم
 • مراجعه به اداره مهاجرت آلمان و ثبت درخواست بلو کارت آلمان

مدارکی که هنگام درخواست بلوکارت آلمان نیاز است:

 • گذرنامه
 • یک قطعه عکس پرسنلی که اخیرا گرفته شده باشد. این عکس مطابق با الزامات اداره چاپ فدرال آلمان باشد.
 • پر کردن این قسمت فرم درخواست اجازه  اقامت چون که بلو کارت آلمان نوعی درخواست اجازه اقامت در آلمان می باشد. “Antrag auf Erteilung eines Aufenthaltstitels”
 • ابلاغیه در رابطه با نحوه استخدام، این فرم باید توسط کارفرما پر شود.
 • نسخه اصلی قراداد یا پیشنهاد شغلی فرد متقاضی
 • اثبات اقامت در آلمان ( به همراه داشتن مدارک ثبت محل سکونت که شامل قرار داد اجاره و نامه تایید سکونت توسط مالک)
 • اصل مدارک دانشگاهی به همراه نسخه اصلی ترجمه مدارک
 • گواهی ارزیابی ( درصورت نیاز)
 • اجازه کار در صورت نیاز
 • اگر فرد متقاضی بیمه نامه درمانی دولتی دارد : کارت سلامت الکترونیکی و تاییدیه این بیمه نامه
 • اگر بیمه درمانی خصوصی دارد : یک گواهی تایید بیمه نامه به همراه جزئیات بیمه نامه شما و مدارکی که اثبات کند شما هزینه بیمه نامه خود را پرداخت کرده اید.

ثبت درخواست بلوکارت آلمان

پس از تکمیل مراحل فوق و آماده کرده مدارک ذکر شده فرد متقاضی می تواند با در درست داشتن این مدارک به اداره مهاجرت محلی مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنید.

 مراحل ثبت این درخواست توسط فرد متقاضی به شرح زیر است:

 • وقت ملاقات و فرم های مربوطه را دریافت کند.
 • مدارک و هزینه های خواسته شده برای صدور بلو کارت آلمان را آماده کند.
 • در زمان مشخص شده برای ملاقات مدارک ذکر شده در فرم ها را به همراه داشته باشد.

تا صدور بلو کارت خود باید صبر کند و تا زمانی که کارت او صادر نشده باشد حق کار کردن ندارد.

پس از ثبت درخواست بلوکارت، اگر نمی دانستید که در دوره های دانشگاهی شرکت کنید یا در دوره های آوسبیلدونگ، می توانید مقاله زیر را برای یافتن اطلاعات دقیق تر مطالعه بفرمایید :

“آوسبیلدونگ یا دانشگاه”

زمان لازم برای صدور بلوکارت آلمان

از زمان دریافت مدارک توسط اداره مهاجرت محلی، بین 5 الی 6 هفته زمان نیاز است تا کارت فرد متقاضی صادر شود،

فرد متقاضی باید  قبل از ثبت درخواست آدرس محل سکونت خود را ثبت کند، مجوز کار بگیرد و برای بیمه درمانی اقدام کند.

بنابر این روند کلی صدور بلو کارت آلمان طولانی تر از 6 هفته خواهد بود.

بلو کارت آلمان و هزینه های آن - لانر آوسبیلدونگ

هزینه های صدور بلوکارت آلمان

 • هنگام صدور برای اولین بار 100 یورو
 • تمدید تا 3 ماه 96 یورو
 • تمدید بیش از 3 ماه 93 یورو
 • برای شهروندان ترکیه 29 یورو

این هزینه های ذکر شده براس صدور بلو کارت آلمان است، هزینه های صدور ویزای کاری، ارزیابی برای صدور ویزا و سایر هزینه های اداری لحاظ نشده اند.

اگر دانشجو هستید و نمی دانید که هزینه های شما قابل پرداخت با درآمدتان هست یا خیر، می توانید در مقاله زیر از جزییات درآمد دانشجویان شاغل در آلمان اطلاعات لازم را بدست آورید :

“درآمد دانشجوی شاغل در آلمان”

شرایط سنی دریافت بلوکارت آلمان

دریافت بلوکارت آلمان خوشبختانه شرایط سنی خاصی ندارد! اما مدت زمان اعتبار بلوکارت شما بسته به قراردادکاری شما دارد. اگر قرارداد کاری شما 4ساله باشد اعتبار کارت شما 4سال است، اما اگر کمتر باشد مدت زمان اعتبار کارت شما به همان میزان به علاوه 3ماه بیشتر خواهد بود.

سخن آخر!

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی تمامی جزییات مربوط به بلوکارت بپردازیم. این موضوع که بلوکارت چست و چه کاربردهایی دارد و دارنده آن می توان از چه مزایایی برخوردار شود، بررسی گردید. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص بلوکارت داشتید، می توانید با ما در تماس باشید.

شما می توانید در سریع ترین زمان ممکن، به آلمان مهاجرت کنید، فقط کافی است مانند صدها نفر دیگری که ما را انتخاب کردند، ما را به عنوان همسفر خود انتخاب کنید.

با لانر آوسبیلدونگ زیر یک سال بیا آلمان

آوسبیلدونگ المان
ویزا آوسبیلدونگ آلمان

ویزا آوسبیلدونگ سفارت آلمان

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp