تورم در آلمان 2023

تورم در آلمان

تورم در آلمان طی چند سال اخیر دغدغه و مورد بحث بوده‌است. امروز ما در بسیاری از صنایع و خدمات آلمان شاهد افزایش قیمت هستیم؛ مخصوصا در قسمت مسکن.
زندگی ما در ایران نیز شاید با تورم گره خورده باشد؛ اما اگر فکر مهاجرت به آلمان را در سر دارید، با مقایسه تورم در ایران و آلمان احتمالا کمی از نگرانی‌های شما کاسته خواهد شد.
اما برای مقایسه، ابتدا نیاز است بدانیم که تورم دقیقا چیست؟ اصلا چگونه ایجاد می‌شود؟

با لانر آوسبیلدونگ همراه باشید تا در این مقاله باهم وضعیت تورم در آلمان را بررسی کنیم.

شاید بهتر باشد قبل از شروع، کمی درباره‌ی اقتصاد آلمان بدانید. اگر می‌خواهید اقتصاد آلمان را بیشتر بشناسید حتما به مقاله‌ی اقتصاد آلمان سر بزنید.

تورم چیست؟

تورم با یک تعریف ساده، یعنی افزایش قیمت کالاها؛ اگر تورم افزایش پیدا کند ارزش پول کم شده و قدرت خرید کاهش پیدا می‌کند. از طرفی افزایش قیمت کالاها و خدمات با استفاده از نرخ تورم تعیین می‌شود.
حالا اگر در شرایطی که تورم رو به افزایش است اقتصاد هم رشد نکند یا رشد کمی داشته باشد، بیکاری افزایش پیدا می‌کند.
ولی اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید، خیالتان تقریبا راحت باشد. با توجه به اقتصاد قوی و رو به رشد این کشور میزان تورم در آن کم است. نرخ تورم آلمان در سال 2023 به 6.4 درصد رسید.
البته باید در نظر داشته باشیم در سال‌های اخیر به دلیل درگیری‌های اوکراین و همچنین شیوع ویروس کرونا کمی نرخ تورم در آلمان افزایش یافت ولی کارشناسان پیش بینی می‌کنند که سال به سال این نرخ کاهش پیدا کند.

تورم چگونه محاسبه می شود؟

نرخ تورم در آلمان توسط اداره آمار فدرال با استفاده از شاخص قیمت مصرف کننده CPI محاسبه می‌شود. CPI میانگین ماهانه افزایش قیمت تمام کالاها و خدمات مصرف شده توسط خانوارهای آلمان را اندازه‌گیری می‌کند.
تغییر در شاخص قیمت مصرف کننده نسبت به سال قبل به عنوان نرخ تورم شناخته می‌شود.
برای محاسبه نرخ تورم از یک سبد کالایی ساختگی استفاده می‌شود که نشان‌دهنده‌ی نیاز خانوارهاست و شامل 650 نوع کالا از خوراک و پوشاک گرفته تا هزینه‌های مسکن و اوقات فراغت‌ است.
تورم بالا برای رشد صنعتی، تولیدی و سطح کیفیت زندگی مضر است. ثابت نگه داشتن ارزش پول برای یک اقتصاد سالم و رو به رشد بسیار مهم است؛ چون تورم از جهات مختلفی بر رشد و رونق تأثیر می‌گذارد.

تورم در آلمان و ایران

تورم در آلمان و ایران برای ایرانیانی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند، از مسائل کلیدی است و باید در نظر گرفته شود.
نمودار زیر، نرخ تورم در ایران و آلمان را نشان می‌دهد. با مشاهده‌ی نمودار زیر، یک دید کلی نسبت به وضعیت تورم در ایران و آامان پیدا خواهید کرد.

چرا تورم در آلمان اخیرا بالا رفته است؟

انرژی در آلمان تا حد قابل توجهی از روسیه تامین می‌شود؛ پس از درگیری‌های روسیه و اوکراین و همچنین شیوع ویروس کرونا قیمت انرژی افزایش یافت و همراه با آن نرخ افزایش تورم در آلمان شتاب گرفت.
با محو شدن کرونا، تقاضا برای یک سری محصولات بیشتر شد و مردم شروع به جبران و خرید بیشتر محصولات کردند؛ یعنی تقاضا افزایش پیدا کرد.
اما از آنجایی به علت درگیری‌های اوکراین، شیوع ویروس کرونا یا کمبود مواد خام عرضه کمتر از تقاضا شده بود، زنجیره‌ی تامین دچار اختلال شد؛ به ویژه در مورد انرژی و غلات.


لب کلام!

تورم در آلمان از موضوعاتی است که به اقتصاد این کشور گره خورده‌است. به لطف سیاست‌های درست این کشور، آلمان از قطب‌های اقتصادی اروپا به شمار می‌رود و زمینه‌ی یک زندگی باکیفیت را برای افراد ساکن در این کشور فراهم می‌کند. 

آیا با خواندن این مقاله چیزی به دانسته های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا ،  لانر آوسبیلدونگ را همراهی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *