لانرهلدینگ برترین موسسه مهاجرتی به کشور آلمان

فرهنگ آلمان

ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

فرهنگ آلمان

فرهنگ آلمان را آداب، رسوم، سنت و مذهب این کشور ساخته‌اند. افراد بسیاری آلمان را کشور متفکران، شاعران و تاجران در نظر می‌گیرند و در صدد آگاهی بیشتر نسبت به آن برمی‌آیند. فرهنگ آلمان سرشار از هنر، ادبیات، موسیقی است که در طول تاریخ غنی این کشور شکل گرفته است. یکی از بارزترین ویژگی‌های مردم آلمان سخت‌کوشی و وقت شناس بودن آنهاست که در فرهنگ این کشور رخنه کرده است. اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید، درک تاریخ و فرهنگ این کشور به شما برای زندگی و ارتباط با مردم آلمان کمک خواهد کرد.

این مقاله مروری بر فرهنگ آلمانی است که به مهم‌ترین نکات و حقایق مربوط به ارزش‌ها، سبک زندگی، آداب و رسوم و سنت‌های آلمانی اشاره کرده و به شما در درک بهتر فرهنگ آلمان کمک می‌کند.

نماد های آلمان

  • پرچم آلمان
    امروزه شناخته شده ترین نماد هر کشور پرچم آن است. پرچم ملی آلمان از سه نوار افقی سیاه، قرمز و طلایی تشکیل شده و هر رنگ نشان‌دهنده جنبش‌های مختلف تاریخی و سیاسی در آلمان است.
Germany flag
  • نشان ملی آلمان
    نشان ملی آلمان دارای یک عقاب سیاه با منقار قرمز و چنگال‌هایی است که در پس زمینه طلایی قرار گرفته اند. این نماد قدرت و حاکمیت است.
نماد آلمان
  • دروازه براندنبورگ
    این دروازه در برلین قرار دارد؛ نشانه‌ی نمادین اتحاد و صلح آلمان است و نقش مهمی در تاریخ آلمان داشته.
دروازه براندنبورگ

زبان آلمانی

وقتی از فرهنگ یک کشور صحبت می‌کنیم زبان یکی از مهم‌ترین عامل است. زبان آلمانی زبان اول اکثریت مردم این کشور است و تقریبا 95 درصد مردم به این زبان صحبت می‌کنند. البته، زبان آلمانی زبان دوم تعداد زیادی از این جمعیت نیز هست. همچنین این زبان، زبان رسمی اتریش، لیختن اشتاین، سوئیس، بلژیک، لوکزامبورگ و در نتیجه اتحادیه اروپا است و دومین زبان رایج در اروپا و دهمین زبان رایج در جهان است.

مذهب آلمان

فرهنگ آلمان در طول هزاران سال شکل گرفته است. این کشور در ابتدا یک کشور بت پرست و سپس مقر مهم امپراتوری روم بود. آلمان همچنین زادگاه اصلاحات پروتستان بوده‌است. امروزه مسیحیان و مسلمانان در کنار هم در آلمان زندگی می‌کنند.

به عنوان یک کشور مسیحی تاریخی، در آلمان سنت‌های کاتولیک نیز وجود دارند که در هرساله جشن گرفته می‌شوند. درواقع آلمان از لحاظ تاریخی یک ملت کاتولیک بود. مخصوصا در قسمت جنوب غربی؛ در حالی که شمال شرقی آلمان عمدتاً پروتستان بود.

در حال حاضر اکثر جمعیت این کشور مسیحی و تقریباً 20 تا 30٪ آن‌ها غیر مذهبی هستند. ادیان دیگر مانند اسلام، بودیسم، هندوئیسم و یهودیت هر کدام 5 درصد از جمعیت یا کمتر را تشکیل می‌دهند.

خصوصیات مردم آلمان

اگر آلمان را برای سفر یا زندگی انتخاب کرده‌اید، درک هنجارها و آداب و رسوم فرهنگ آلمان مهم است. بنابراین، بیایید با هم نگاهی به دنیای جذاب آداب اجتماعی آلمان بیندازیم.

در ابتدا از صراحت کلام مردم آلمان شگفت زده می‌شوید؛ اما دلخور و مایوس نشوید. این عادت آلمانی‌ها حمل بر بی‌ادبی نیست. اگر کمی بیشتر با آلمانی‌ها وقت بگذرانید به صداقت، صراحت و صمیمیت هنگام برقراری ارتباط با یکدیگر تشویق خواهید شد.

یکی از بهترین ویژگی‌های مردم آلمان این است که دوست دارند از یکدیگر مراقبت کنند. به عنوان مثال، وسایل گم شده را روی درختان آویزان می‌کنند. اگر در یک پارک یا هر جای آلمان چیزی از درخت آویزان دیدید، به این معنی است که این وسیله گم شده، یک نفر آن را پیدا کرده و آنجا گذاشته تا وقتی صاحبش برای جستجوی آن برگشت راحت‌تر آن را پیدا کند.

وقت شناسی در فرهنگ آلمان اهمیت زیادی دارد. وقت شناس بودن نشانه احترام، قابل اعتماد بودن و حرفه‌ای بودن در نظر گرفته می‌شود و ثابت می‌کند شما متعهد هستید و می‌توانید زمان خود را مدیریت کنید.

آلمانی‌ها ارزش زیادی برای حریم خصوصی قائل هستند و در مقایسه با فرهنگ‌های دیگر در طول مکالمه‌های تلفنی فاصله فیزیکی را بیشتر حفظ می‌کنند. پس حریم خصوصی را در آلمان رعایت کنید.

همیشه به افراد حاضر سلام کنید. سلام کردن در فرهنگ آلمان بسیار مهم است. هنگام ورود به یک مغازه یا اتاق انتظار پزشک در آلمان، مرسوم است که با افراد حاضر احوال‌پرسی کنید. با این حال، شروع گفت‌وگو از سمت شما لزوما ضروری نیست.

مردم آلمان یکی از کتابخوان‌ترین مردم جهان هستند و کشور آلمان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه مطالعه است به طوری که ناشران آلمانی سالانه حدود 93600 هزار عنوان کتاب جدید منتشر می‌کنند. درواقع 44.6٪ از جمعیت آلمان حداقل یک بار در هفته کتاب می‌خوانند. نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت (Frankfurter Buchmesse) که از مهم ترین رویداد‌های کتاب جهان است در آلمان برگزار می‌شود.

می‌دانستید که اولین مجله شناخته شده در دنیا به آلمانی چاپ شد؟ (Erbauliche Monaths Unterredungen)

سنت ها و ارزش ها در آلمان

آلمان سیاست‌های خوبی در رابطه با برابری جنسیتی، حقوق مهاجران و غیره دارد. در سال‌های اخیر، سیاست‌های آسان‌تری برای پذیرش مهاجر در آلمان به وجود آمده است؛ زیرا روز به روز تعداد آلمانی‌هایی که ارزش یک جامعه‌ی چند فرهنگی را می‌دانند بیشتر می‌شود.

مردم آلمان ارزش‌های خانوادگی قوی دارند و حتی امروزه، شما می‌توانید چندین نسل از یک خانواده که همگی در یک شهر یا اطراف آن زندگی می‌کنند را ببینید که دور هم جمع می‌شوند، جشن گرفته و یا به تعطیلات می‌روند.

 

لباس سنتی آلمانی

Lederhosen وdirndl  لباس‌های سنتی آلمانی هستند که می‌توان راحت آن‌ها را شناخت. آلمانی‌ها هنوز هم برای جشن‌هایی مانند Oktoberfest این لباس‌ها را می‌پوشند.

 

یکی از لباس‌های سنتی آلمان که شهرت جهانی دارد Lederhosen است؛ لباسی که زمانی توسط مردان روستایی، کسانی که کار مزرعه مشغول بودند یا کار یدی انجام می‌دادند، پوشیده می‌شد.

 

یک لباس سنتی آلمانی زنانه هم Dirndl بود. لباسی که از نیم تنه، سنجاق و دامن درست می‌شود. پیراهن زیر آن معمولاً کوتاه است و آستین‌های پف‌دار کوتاه دارد. امروزه این لباس‌ها دیگر تن کارگران مزرعه دیده نمی‌شود؛ بلکه کارکنان و مهمان‌داران در بعضی جشنواره‌ها آن را می‌پوشند.

فرهنگ کتابخوانی

فرهنگ کتابخوانی
آلمان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه مطالعه است. ناشران آلمانی سالانه حدود 93600 هزار عنوان کتاب جدید منتشر می‌کنند. درواقع 44.6٪ از جمعیت آلمان حداقل یک بار در هفته کتاب می‌خوانند.  نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت (Frankfurter Buchmesse) که از مهم ترین رویداد‌های کتاب جهان است در آلمان برگزار می‌شود. می‌دانستید که اولین مجله شناخته شده در دنیا به آلمانی چاپ شد؟ (Erbauliche Monaths Unterredungen)  

تعطیلات در آلمان

اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید، بهتر است با سنت‌ها و تعطیلات آلمان آشنایی بیشتری پیدا کنید. باید بدانید چه زمانی مغازه‌ها بسته می‌شوند یا اداره‌ها و مدارس چه زمانی تعطیل هستند. مطمئن شوید که با سنت‌ها و تعطیلات آشنا هستید تا از استرس دقیقه آخر جلوگیری کنید!

مردم آلمان معمولاً مرزهای مشخصی بین کار و زندگی شخصی خود دارند. یکشنبه‌ها، تقریباً همه جا تعطیل است و مردم می‌توانند در کنار دوستان و خانواده‌ی خود وقت بگذرانند.

در آلمان 9 روز به عنوان تعطیل رسمی در سراسر کشور جشن گرفته می‌شود از جمله این تعطیلات می‌توان به روز سال نو میلادی، جمعه خوب، عید پاک، روز کارگر، روزمعراج، Whit Monday، روز وحدت آلمان، روز کریسمس، روز باکسینگ اشاره کرد.

لباس سنتی آلمانی

 

Lederhosen وdirndl  لباس‌های سنتی آلمانی هستند که می‌توان راحت آن‌ها را شناخت. آلمانی‌ها هنوز هم برای جشن‌هایی مانند Oktoberfest این لباس‌ها را می‌پوشند.

یکی از لباس‌های سنتی آلمان که شهرت جهانی دارد Lederhosen است؛ لباسی که زمانی توسط مردان روستایی، کسانی که کار مزرعه مشغول بودند یا کار یدی انجام می‌دادند، پوشیده می‌شد.

یک لباس سنتی آلمانی زنانه هم Dirndl بود. لباسی که از نیم تنه، سنجاق و دامن درست می‌شود. پیراهن زیر آن معمولاً کوتاه است و آستین‌های پف‌دار کوتاه دارد. امروزه این لباس‌ها دیگر تن کارگران مزرعه دیده نمی‌شود؛ بلکه کارکنان و مهمان‌داران در بعضی جشنواره‌ها آن را می‌پوشند.

هنر و موسیقی در آلمان

سال‌های بسیاری آلمان از نظر تاریخی به عنوان سرزمین شاعران و متفکران شناخته می‌شد. این مکان محل زندگی متفکران و هنرمندان مشهوری مانند لودویگ ون بتهوون، شوبرت، آلبرت انیشتین، کارل مارکس، یوهانس گوتنبرگ و برادران گریم بوده‌است.

 

هنر آلمانی نقش مهمی در توسعه و شکل‌دهی هنر غربی، به‌ویژه هنر سلتیک، هنر کارولینگی و هنر اوتونی ایفا کرده است. نقاشی و مجسمه سازی به سبک گوتیک در آلمان بسیار معروف بود.

 

در حالی که بسیاری از مردم موسیقی را دوست دارند، آلمانی‌ ها از بقیه متمایز هستند. آنها بزرگترین مخاطبان موسیقی در اروپا و سومین در جهان هستند. امروزه، آلمان میزبان بسیاری از جشنواره‌های موسیقی است؛ از موسیقی الکترونیک گرفته تا هیپ هاپ و راک اند رول. بزرگترین جشنواره موسیقی در آلمان که یکی از بزرگترین جشنواره‌های جهان نیز به شمار می‌رود، جشنواره Rock am Ring است که هنرمندان و همچنین طرفداران موسیقی را از سراسر جهان را گرد هم می‌آورد. همچنین خانه‌های اپرای آلمان هرساله توریست‌های زیادی را به خود جذب می‌کند.

معماری آلمان

فرهنگ آلمان

معماری غنی و متنوع آلمان تاریخ پرفراز و نشیب آن را به نمایش می‌گذارد. کاخ‌ها، قلعه‌ها، کلیساها و بناهای تاریخی این کشور همه خبر از گذشته‌ی این کشور می‌دهند. معماری باستانی در آلمان شامل آمفی تئاترها، اسپاها و پل های رومیست که تمدن باشکوه در این منطقه را به رخ بازدیدکنندگان می‌کشند.

از سازه‌های زیبای این کشور می‌توان به Semperoper، کلیسای جامع کلن، Stadtbibliothek  ، کتابخانه دوشس آنا آمالیا، قلعه هوهنزولرن، قلعه نویشوانشتاین، رایشستاگ، ژاندارمن مارکت اشاره کرد.

صنعت غذا در آلمان

فرهنگ غذایی آلمان حول محور تهیه غذاهای مقوی می‌چرخد. با این حال، غذاهای سنتی در این کشور منطقه به منطقه فرق می‌کنند.

 

گوشت در آلمان بسیار محبوب است و به طور معمول با بیشتر وعده‌های غذایی همراه با نان و سیب زمینی مصرف می‌شود. آشپزی آلمانی شامل غذاهای ملی مانند رولادن، نودل آلمانی (Spätzle) و شنیتسل است.

 

آلمانی‌ها به دلیل علاقه به سوسیس و طیف گسترده‌ای از نان‌های خوشمزه‌ای که مصرف می‌کنند مشهور هستند و در جشنواره Oktoberfest هنر خود را در پخت این غذاها به نمایش می‌گذارند.

آلمانی‌ها به دلیل علاقه به سوسیس و طیف گسترده‌ای از نان‌های خوشمزه‌ای که مصرف می‌کنند مشهور هستند و در جشنواره Oktoberfest هنر خود را در پخت این غذاها به نمایش می‌گذارند.

غذاهای آلمان

آلمانی‌ها به دلیل علاقه به سوسیس و طیف گسترده‌ای از نان‌های خوشمزه‌ای که مصرف می‌کنند مشهور هستند و در جشنواره Oktoberfest هنر خود را در پخت این غذاها به نمایش می‌گذارند.

سفر

بسیاری از آلمانی‌ها علاقه زیادی به سفرهای خارجه دارند. در واقع، آلمان بیش از هر کشور دیگری در اروپا برای سفرهای بین المللی هزینه می‌کند. در سال 2023، حدود 77 درصد از مردم آلمان حداقل یک بار در طول سال به تعطیلات رفتند و به طور متوسط برای هر نفر حدود 1337 یورو برای سفر هزینه کرده‌اند.

سرگرمی

آلمان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان بازی‌های رومیزی در جهان است. از بازی‌های رومیزی که آلمانی‌ها اختراع کرده‌اند می‌توان Carcassonne، The Settlers of Catan و Ticket to Ride را نام برد. اکثر خانواده‌های آلمانی تعدادی بازی فکری در خانه دارند و اوقات فراغت خود را به بازی با عزیزان خود می‌گذرانند.

ورزش

ورزش یک عنصر جدایی ناپذیر از جامعه آلمان است؛ هم از نظر مشارکت و هم از نظر تماشا. یک سوم کل ساکنان آلمان طرفدار یک باشگاه ورزشی هستند و صدها هزار نفر هر هفته بازی‌های فوتبال، هاکی روی یخ و هندبال را تماشا می‌کنند.

 

آمار و ارقام نشان می‌دهند که حدود 27 میلیون آلمانی عضو یک باشگاه ورزشی هستند و 12 میلیون نفر به صورت انفرادی ورزش را دنبال می‌کنند. پس در علاقه‌ی آلمانی‌ها به ورزش شکی نمی‌ماند. به عنوان مثال، تیم ملی فوتبال آلمان همچنان یکی از قوی‌ترین تیم‌های فوتبال جهان است و تاکنون در مجموع چهار جام جهانی (1954، 1974، 1990، 2014) را از آن خود کرده‌است.

 

در طول دوره‌های قهرمانی، چه جام جهانی فوتبال چه لیگ قهرمانان اروپا، صفحه‌های بزرگی در میادین شهر، کافه‌ها، و رستوران‌ها نصب می‌شود؛ جایی که همه دور هم جمع می‌شوند تا در کنار هم سوسیس بخورند و بازی را تماشا کنند.

 

اهمیت به محیط زیست

چندین دهه است که آلمان نسبت به انرژی‌های تجدیدپذیر و حفاظت از محیط زیست متعهد بوده و در حفظ سلامت محیط کوشاست. این کشور مدت‌هاست که در خط مقدم فناوری‌های جدید برای جنگ علیه سوخت‌های فسیلی، انتشار CO2 و آلودگی پیشگام بوده است. همچنین کشور آلمان انرژی هسته‌ای را که جز انرژی‌های تجدیدپذی ناسازگار هست را به تدریج از چرخه خود حذف می‌کند. این کشور برای جلوگیری از فعالیت‌های غیردوستار محیط زیست به ویژه استفاده بیش از اندازه از سوخت‌های فسیلی قیمت بالایی برای آن‌ها وضع شد و مالیاتی زیست محیطی نیز به آن‌ها اختصاص داده شده است.

سیستم بازیافت زباله اختصاصی آلمان یکی از دقیق‌ترین سیستم‌ها در جهان است. درواقع اولین چیزی که هنگام ورود به آپارتمان خود در آلمان باید بررسی کنید سطل‌های زباله است

اتومبیل و رانندگی

به عنوان کشوری که خالق خودروهای موتور مدرن و زادگاه آئودی، فولکس واگن، پورشه، مرسدس بنز و بی‌ام‌و است، جای تعجب نیست که آلمانی‌ها به وسایل نقلیه موتوری خود افتخار کنند. بسیاری از آلمانی‌ها رانندگی را به عنوان یک سرگرمی آرامش بخش می‌دانند. از آنجایی که گاها در اتوبان‌ها محدودیت سرعت وجود ندارد، می‌توان از رانندگی لذت برد. طرفداران خودرو در آلمان می‌توانند از موزه BMW Welt و موزه مونیخ، موزه پورشه یا مرسدس بنز در اشتوتگارت، فولکس واگن در درسدن و گزینه‌های دیگر در سراسر کشور لذت ببرند.

جشن ها

شاید برای برخی عجیب باشد؛ اما آلمانی‌ها هم می‌دانند چگونه باید از زندگی لذت ببرند. کارناوال‌ها و فستیوال‌های پر از موسیقی، لباس‌ها و رژه‌ها این مورد را به بهترین نحو ثابت می‌کنند. حتی جشن عروسی در آلمان جالب و عجیب است. آن‌ها رسم دارند که عروس به نشانه خوش یمنی با خود نان و نمک ببرد. از طرفی داماد هم برای خوش شانسی و ثروت باید غله حمل کند. یک سنت جالب و منحصر به فرد دیگر در عروسی‌های آلمانی Polterabend نام دارد. شب قبل از عروسی، مهمانان برای خوش شانسی، ظروف چینی را زیر پای زوج می‌شکنند.

از معروف‌ترین جشنواره‌ها و رویدادهای آلمان می‌توان به جشنواره بتهوون، جشنواره بین المللی فیلم برلین، کارناوال ها، بازارهای کریسمس، بازارهای عید پاک، اکتبرفست، جشنواره ریپربان اشاره کرد.

فرهنگ ازدواج در آلمان

در آلمان بسیاری از آیین‌ها و سنت‌های ازدواج هنوز پابرجاست. در آلمان، ازدواج تنها پس از مراسم عروسی مدنی معتبر است. کلیسا محل برگزاری مراسم ازدواج مدنی است. بسیاری از افراد در آلمان مایل هستند در ماه می مراسم عروسی خود را برگزار کنند. بعد از برگزاری مراسم ازدواج و هنگام خروج عروس و داماد از کلیسا  برنج ریخته می‌شود.

لب کلام!

شاید تا قبل از خواندن این مقاله، آلمانی‌ها را خشک و سرد تصور می‌کردید. اما همانطور که دیدید این جمعیت وقت شناس و منظم نیز می‌دانند چگونه از زندگی خود لذت ببرند. تاریخ غنی، معماری نفس‌گیر و مشاهیر متفکر در سطح جهانی دارند؛ عاشق غذا و فستیوال‌های فصلی هستند و خلاصه، زندگی در کنار آن‌ها می‌تواند جالب باشد.

مشاوره رایگان بگیر!

اگر این کشور جذاب توجه شما را به خود جلب کرده، فرم مشاوره لانر آوسبیلدونگ را حتما پر کنید. کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت و به پرسش‌های شما پاسخ خواهند داد.
با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

فهرست مطالب

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

درخواست مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *