جستجو

آزادسازی مدرک تحصیلی 1403 | صفر تا صد آزادسازی مدرک تحصیلی 1403

ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

آزادسازی مدرک تحصیلی

آزادسازی مدرک تحصیلی برای مهاجرت یکی از اقدامات ضروری در مسیر مهاجرت کسانی است که قصد ادامه تحصیلات خود در یک کشور خارجی را دارند. افرادی که می‌خواهند به کمک مدرک تحصیلی خود مهاجرت کنند در مرحله اپلای و همچنین برای دریافت ویزا به اصل مدرک تحصیلی (دانش نامه) به همراه ترجمه آن نیاز دارند. آزادسازی مدرک تحصیلی راه‌های مختلفی دارد که هر فرد می‌تواند با توجه به زمان و بودجه‌ای که دارد یکی از آن‌ها را برگزیند. برای اخذ اطلاعات بیشتر در رابطه با روش‌های متفاوت آزادسازی مدرک با ما در این مقاله همراه باشید تا به بررسی این روش‌ها و هزینه‌های آن‌ها ( هزینه آزادسازی مدرک 1403 ) بپردازیم.

آزادسازی مدرک برای مهاجرت

دانشجویان با اتمام تحصیل خود و فارغ التحصیلی، اگر قصد ادامه تحصیل و اپلای برای دانشگاه‌های خارج از کشور و یا تمایل به مهاجرت کاری داشته باشند نیاز به اصل مدرک تحصیلی و ریزنمرات خود دارند. با تحصیل در دانشگاه‌های سراسری و دولتی شما به صورتی بورسیه‌ دولت هستید و بسیاری از هزینه‌های تحصیل شما توسط دولت پرداخت می‌شود. به سبب هزینه‌ای که برای شما توسط دولت پرداخت شده است، شما تعهد به خدمت دارید و باید به ازای هزینه‌ای که برای شما در حین تحصیلاتتان شده است برای دولت کار کنید.

اما اگر تمایلی به خدمت ندارید و نیاز به مدرک تحصیلی خود دارید می‌توانید مدرک خود را آزاد کنید. شما تنها می‌توانید گواهی موقت فارغ التحصیلی که در تمامی نهادهای داخلی کشور معتبر است و دارای ارزش استخدامی در ایران است را از دانشگاه محل تحصیل خود دریافت کنید. و اگر نیاز به ارائه دانشنامه در داخل کشور دارید می‌توانید از طریق سامانه استعلام مدارک تحصیلی( اداره کل امور دانش آموختگان سازمان) اقدام کنید. گواهی نامه موقت در صورتی که امور دانش آموختگی شما تمام شده باشد و بعد از تصفیه حساب با دانشگاه و صندوق رفاه و دریافت دفترچه اقساط یا پرداخت بدهی برای شما صادر می‌شود. البته برای دانشجویان پسر باید وضعیت سربازیشان نیز مشخص باشد.

آزادسازی مدرک دانشگاه دولتی

آزادسازی مدرک دانشگاه دولتی درصورتی که دانشجوی روزانه بوده‌اید باید نسبت به لغو تعهد خود اقدام کنید تا مدرک اصلی شما و ریزنمراتتان دریافت کنید.  زیرا دولت در حین تحصیل هزینه‌هایی برای امور آموزشی و رفاهی شما پرداخت کرده است.

برای دریافت مدرک تحصیلی یا دانشنامه باید شرایط زیر را داشته باشید

 • انجام امور دانش آموختگی و تصفیه حساب با دانشگاه
 • تصفیه حساب قطعی با صندوق رفاه دانشجویان و پرداخت بدهی
 • تعیین و تکلیف وضعیت نظام وظیفه
 • لغو تعهد دانشجویان بورسیه وزارت علوم یا سایر دستگاه های اجرایی
 • پایان تعهد به خدمت آموزش رایگان دانشجویان دوره روزانه

به صورت کلی، برای آزادسازی مدرک تحصیلی پنج روش وجود دارد:

 • انجام تعهد به خدمت و ارائه گواهی انجام کار معتبر
 • پرداخت هزینه تحصیل معادل تعهد خدمت آموزش رایگان
 • لغو تعهد خدمت آموزش رایگان از طریق عدم کاریابی قابل قبول
 • لغو تعهد خدمت آموزش رایگان از طریق بازنشستگی
 • لغو تعهد خدمت آموزش رایگان از طریق از کار افتادگی

مدت تعهد به خدمت دانشجویان طبق دستورالعمل جامع ایفای تعهد خدمت آموزش رایگان برای پذیرفته شدگان سهمیه های آزاد، منطقه 1، شاهد، خانواده معظم شهدا، ایثارگران، نهضت سوادآموزی، جهاد، جانبازان، آزادگان، پذیرفته شدگان دوره های کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری تخصصی افرادی که توسط المپیادهای بین المللی، جسنواره خوارزمی و استعدادهای درخشان و بدون شرکت در آزمون سراسری از تحصیلات رایگان استفاده کردند، یک برابر مدت تحصیل می‌باشد.برای پذیرفته شدگان سال 62 به بعد ، منطقه های 2،3،4،5، عشایر و مناطق محروم دو برابر مدت تحصیل و برای پذیرفته شدگان سهمیه استانداری ها سه برابر مدت تحصیل است.

 • تعهد به خدمت در نیمسال‌های تحصیلی پاییز و بهار به مدت 6 ماه محاسبه می‌شود اما نیمسال های تابستانی جزء تعهد به خدمت محسوب نمی‌شود. به علاوه هر نیمسالی که دانشجویان دوره روزانه هزینه‌ی آن را پرداخت کرده باشند مانند نیمسال های مهمانی و تمدید سنوات و انتقالی جزء تعهد به خدمت به حساب نمی‌آید.
 • نیمسال های مرخصی بدون احتساب در سنوات در مدت تعهد در خدمت لحاظ نمی‌شود اما اگر در سنوات حساب شود در مدت تعهد به خدمت شما نیز لحاظ می‌گردد.
 • نیمسال های حذف شده اعم از حذف پزشکی، اضطراری و … در صورتی که جزء سنوات محسوب شود در مدت تعهد به خدمت شما نیز محاسبه می‌گردد.
 • نیم سال هایی که فقط واحد های پروژه و پایان نامه اخذ شده باشد، در کلیه مقاطع تحصیلی فقط یکبار در تعهد به خدمت لحاظ می‌شود.
 • تعهد به خدمت در مقطع دکتری در نیمسال هایی که واحد رساله اخذ شده باشد، باتوجه به واحدهای رساله حداقل 3 نیمسال و حداکثر 4 نیمسال محاسبه می‌شود.
 • لغو تعهد خدمت دانشجویان و دانش آموختگان رشته دبیری، پس از اعلام لغو تعهد خدمت دبیری از سوی وزارت آموزش پرورش مجاز است.
 • افرادی که در چند مقطع تحصیل کرده اند باید به ترتیب و از مقطع پایین تر نسبت به تصفیه تعهد خود اقدام کنند و برای پایان تعهد خدمت مقطع بالاتر باید فرم انجام تعهد مقاطع قبل را ارائه دهید.

آزادسازی مدرک دانشگاه آزاد

اگر دانشجوی نوبت دوم( شبانه )، پردیس بین الملل، پیام نور، دانشگاه ازاد اسلامی، دانشگاه جامع علمی کاربردی، موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی، دوره های مجازی و نیمه حضوری بوده باشید که از آموزش رایگان استفاده نکرده‌اید و هزینه تحصیل را در حین تحصیل پرداخت کرده اید، شما تعهد کاری به کشور ندارید به عبارتی مدرک شما آزاد است.

چگونگی آزادسازی مدرک پزشکی

آزادسازی مدرک پزشکی با رشته های وزارت علوم متفاوت است. وزارت بهداشت تبصره ها و دشواری های خود را هنگام آزادسازی مدارک دارد. فارغ التحصیلان وزارت بهداشت تعهداتی دارند، شامل تعهدات آموزش رایگان(عام) و تعهدات خاص.

وزارت بهداشت دانشجویان و فارغ التحصیلان را برای خرید تعهدات عام  براساس میانگین شهریه دانشجویان شهریه پرداز به سه دسته تقسیم و محاسبه می‌شود.

ردیف مقطع تحصیلی دانش آموختگان سال 1373-1

374 الی1389-1390

دانش آموختگان سال 1390-1

391 الی1401-1402

1 کاردانی 35,000,000 140,000,000
2 کارشناسی 42,000,000 150,000,000
3 پزشکی 117,000,000 300,000,000
4 دندانپزشکی 94,000,000 340,000,000
5 داروسازی 84,000,000 280,000,000

از سال 1402-1403 در صورت استفاده از آموزش رایگان در پایان تحصیلات به نرخ سال اقدام به تسویه می‌نمایند.

برای انجام تعهدات خاص دانش آموختگان وزارت بهداشت موظفند بسته به مناطق قبولی و شرایط گفته شده در آیین نامه، در مناطقی که از سوی وزارت خانه اعلام می‌شود مشغول به کارشوند. اما اگر فارغ التحصیلان مایل به ادامه تحصیل در خارج از کشور باشند، اگر دانشگاه مقصد موردتایید وزارت علوم باشد با سپردن وثیقه کافی مدارک تحصیلی خود را دریافت کنند.این وثیقه می‌تواند نقدی یا ملکی باشد.

برای داشتن اطلاعات بیشتر و دقیق تر در این زمینه توصیه میکنیم برای انجام روند کاری خود به سایت وزارت بهداشت مراجعه کنید.

آزادسازی مدرک تحصیلی بدون کارت پایان خدمت

آزادسازی مدرک تحصیلی بدون کارت پایان خدمت نیز ممکن است. اگر وضعیت نظام وظیفه شما یکی از موارد زیر باشد، می‌توانید برای آزادسازی مدرک اقدام کنید.

 • دارندگان کارت پایان خدمت
 • دارندگان کارت معافیت دائم
 • دارندگان کارت معافیت موقت در مدت اعتبار آن
 • دارندگان گواهی صادره از نیروهای نظامی و انتظامی مبنی بر استخدام در نیروهای مذکور
 • دارندگان گواهی صادره از نیروهای نظامی و انتظامی مبنی بر اشتغال به خدمت دوره ضرورت بدون غیبت اولیه
 • دارندگان گواهی اشتغال به تحصیل و یا خدمت در وزارت بهداشت، وزارت آموزش پرورش، سازمان کشتیرانی جمهوری اسلامی و آموزشگاه فنون هواپیمائی
 • دارندگان برگه اعزام به خدمت دوره ضرورت بدون غیبت در مدت اعتبار آن
 • دارندگان گواهی صادره از سوی سازمان وظیفه عمومی و معاونت های وظیفه عمومی استانهای کشور
 • دارندگان گواهی اشتغال به تحصیل بر اساس شماره معافیت تحصیلی معتبر
 • دارندگان گواهی رسمی مبنی بر اتمام خدمت دوره ضرورت از یگان خدمتی

البته ریزنمرات تائید شده بدون قید فراغت از تحصیل، به دانش آموختگان غیرغایب پس از لغو تعهد به خدمت و تصفیه بدهی صندوق رفاه دانشجویان  بلامانع است.

آزادسازی مدرک با سابقه بیمه

آزادسازی مدرک با سابقه بیمه یکی از راه‌های گرفتن دانشنامه شما است. شما می‌توانید با انجام کار معتبر برابر مدت تعهد خدمت آموزش رایگان مدرکتان را آزاد کنید.

برای انجام تعهد به خدمت خود باید بیمه برای شما رد شده باشد و ارائه سابقه بیمه ملاک محاسبه انجام تعهد خدمت است. همچنین احکام کارگزینی نهادهای دولتی و عمومی غیر دولتی به عنوان سند انجام تعهد خدمت موردقبول است.

در موارد زیر نیازی به ارائه سابقه بیمه نیست و به عنوان کار معتبر جهت انجام تعهد قابل قبول است

 • گواهی تدریس معتبر از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی( 10 ساعت در هفته)، سایر موسسات آموزشی در صورت تایید به میزان 16 ساعت در هفته به عنوان کار تمام وقت قابل قبول است.
 • پروانه کسب معتبربه شرط تمدید یا داشتن پروانه مالیاتی به عنوان گواهی انجام کار قابل قبول است.
 • کار به عنوان مدیرعامل در شرکت‌های خصوصی با ارئه مدارک مرتبط
 • فعالیت های هنری و مطبوعاتی با ارائه گواهی اشتغال از سوی دستگاه های مربوط
 • با ارئه گواهی فعالیت قابل قبول و در صورت استعلام دانشگاه و موافقت سازمان اداره کل دانشجویان.

توجه داشته باشید ارائه گواهی انجام کار برای هر مقطعی باید بعد از تاریخ فارغ التحصیلی در آن مقطع باشد و اگر گواهی کار شما برای آزادسازی مدرکتان در یک مقطع استفاده شود، آن گواهی برای مقاطع دیگر قابل قبول نیست. همچنین دوره سربازی شما بعد از تاریخ فارغ التحصیلی  از خدمات موثر در انجام تعهد خدمت متقاضی محسوب می‌شود. دانش آموختگانی که سربازی آن ها توسط بنیاد ملی نخبگان به پروژه تبدیل شده، مدت زمانی که تحت پوشش بیمه بوده‌اند، در مدت تعهدشان محاسبه می‌شود مگر در حین تحصیل این پروژه را انجام داده باشند. برای آزادکردن مدرک کار کردن همزمان در چند محل قابل قبول نیست و در هر زمان یک سند معتبر است.

مطالعه این مطلب نیز پیشنهاد می‌شود : وثیقه خروج از کشور

هزینه آزادسازی مدرک 1403

هزینه آزادسازی مدرک براساس مقطع تحصیلی، رشته و گروه تحصیلی و نوع سهمیه متفاوت است. فارغ التحصیل ها می‌توانند تمام یا بخشی از تعهد به خدمت مانده خود را پرداخت کنند و مدرک خود و ریزنمراتشان را دریافت کنند. این مبلغ برای هر نیمسال تحصیلی در مقاطع مختلف برابر حداقل واحد مجاز یک نیمسال محاسبه می‌شود که این برای دوره های کاردانی و کارشناسی 12 واحد درسی و برای کارشناسی ارشد و دکتری به ترتیب 8 و 6 واحد درسی است. در مقطع دکتری در نیمسال هایی که دانشجو مشغول به آماده کردن طرح رساله ( پروپوزال) و آزمون جامع هستند در مبلغ تعهد به خدمت محاسبه نمی‌شود.

برای قسط بندی هزینه آزادسازی مدارک باید مدارک مورد نیاز را به اداره کل امور دانشجویان تحویل دهید و پس از بررسی و موافقت وزارت، با ارائه سند رسمی دفتری تعهد پرداخت با ضمانت دو کارمند رسمی دولت مدرک خود را آزاد کنید.

جدول محاسبه هزینه آزادسازی مدرک تحصیلی

هزینه آزادسازی مدرک توسط سازمان امور دانشجویان اعلام می‌شود. طبق قانون جدید آزادسازی مدرک تحصیلی از تاریخ 07/09/1401 تمام دانشجویان و فارغ التحصیلان سنوات گذشته برای لغو تعهد به خدمت خود باید طبق جدول در فایل پیوست شده زیر است.

هزینه آزادسازی مدرک تحصیلی

آزادسازی مدرک تحصیلی از طریق اداره کاریابی

آزادسازی مدرک تحصیلی از طریق اداره کاریابی به این صورت است که شما با در دست داشتن گواهی موقت و در دفاتر کاریابی برای پیدا کردن شغل ثبت نام کنید. اگر پس از گذشت 6 ماه برای شما شغلی در زمینه تحصیلات شما پیدا نشود، گواهی عدم کاریابی به شما داده می‌شود و با در دست داشتن این نامه باید به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروید و پس از بررسی مدارک، نامه ای برای آزادسازی مدرک تحصیلی از طریق عدم کاریابی برای شما صادر می‌شود. پس از طی این مراحل باید مدارک خود مانند شناسنامه، کارت ملی، گواهی موقت، کارت پایان خدمت و یا معافیت و نامه اداره کار را در سامانه سجاد بارگزاری کنید. سپس با داشتن کد رهگیری و مدارک خود به دانشگاه مراجعه کرده و این مدارک را به واحد دانش آموختگان محل تحصیل خود ارائه دهید.

شرایط آزادسازی مدرک از طریق کاریابی

 • دانش آموختگان تنها بعد از گذشت 6 ماه از تاریخ فارغ التحصیلی فرصت ثبت نام در دفاتر کاریابی را داشتند اما طبق رای دیوان عدالت اداری در سال 98 این محدودیت برداشته شده است.
 • آقایان برای آزادسازی مدرک از طریق کاریابی نیاز به کارت نظام وظیفه دارند.
 • درصورت تحصیل در مقاطع بالاتر مدارک شما بعد از تمام شدن تحصیل شما و اگر مرتبط و در یک رشته بوده باشند، مدارک همزمان آزاد می‌شود.
 • برای دریافت گواهی عدم کاریابی گذشت یکسال از زمان فارغ التحصیلی از آخرین مقطع الزامی است.
 • برای آقایان زمان یکساله بعد از دریافت کارت پایان خدمت یا معافیت در نظر گرفته می‌شود.
 • برای گرفتن نامه عدم کاریابی از زمان فارغ التحصیلی تا زمان گرفتن این نامه نباید برای شما بیمه‌ای مبنی بر اشتغال رد شود.
 • در صورتی که رشته تحصیلی شما در هر مقطع متفاوت بوده و یا در دو رشته همزمان تحصیل کرده باشید، برای هر کدام باید به صورت جداگانه برای دریافت مدارک اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای آزادسازی مدرک از طریق کاریابی

 • اصل و کپی شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی گواهی موقت
 • اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت
 • هزینه موردنیاز برای اداره کاریابی

سخن پایانی

آزادسازی مدارک یکی از دغدغه‌های اصلی دانشجویانی است که قصد مهاجرت دارند. ما در این مقاله سعی کردیم تمامی روش‌ها و اطلاعات لازم در این خصوص را بررسی کنیم. تمامی ماده و تبصره‌های آزادسازی مدرک تحصیلی برای دانشجویان در فایل زیر پیوست شده‌است. همچنین، جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت‌های وزارت علوم و بهداشت و همچنین به ادارات کاریابی سراسر کشور مراجعه کنید. در این مقاله به بررسی هزینه آزادسازی مدرک 1403 نیز پرداخته شد.

دستورالعمل جامع ایفای تعهد آموزش رایگان مصوب سازمان امور دانشجویان داخل

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

فهرست مطالب

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

درخواست مشاوره

۱۰ پاسخ

 1. سلام بر شما
  اگر دوران تحصیل مدرسه رو در منطقه 2 گذرونده باشم و کارشناسی رو در دانشگاه منطقه 1 (شیراز) پذیرفته شده باشم
  برای آزادسازی مدرک باید یک برابر مدت تحصیل هزینه پرداخت کنم یا دو برابر مدت تحصیل؟؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. درود بر شما
   در خصوص هزینه هایی که مطرح فرمودید، لطفاً مجدد مقاله را مطالعه بفرمایید!

 2. سلام
  من حدود یک سال و دو ماه پیش نامه عدم کاریابی از وزارت کار گرفتم و الان میخوام برم سر کار و بیمه قراره برای من رد بشه.
  اگه بیمه رد بشه همچنان میتونم با اون نامه مدرکم رو آزاد کنم؟

  1. درود بر شما
   شما باید با اداره کاریابی که مدرک خودتان را آنجا گذاشتید، تماس بگیرید تا راهنمایی کنند.

 3. با سلام.
  کسی که ۵ سال از فارغ التحصیلی لیسانسش گذشته(با ۸ سال تعهد خدمت) و فقط ۱ سال سابقه بیمه داره, برای آزاد سازی باید هزینه همون ۸ سال رو بده؟ یا ۵ سالی که از فارغ التحصیلی گذشته(حتی بدون سابقه بیمه) از دوره ی تعهد خدمت کسر میشه؟

  1. درود بر شما
   برای اینکه بتونید مدرکتون رو با سابقه بیمه آزاد کنید، باید همون هشت سال سابقه بیمه داشته باشید. مگر اینکه مدرک رو بخرید!

  2. سلام. یک سال از سابقه بیمه ت رد میشه و ۵سال سابقه کار بدون بیمه در صورت ارائه نامه از شرکتی که مشغول به کار بودین هم از اون ۸سال کم میشه. مابقی باید پرداخت بشه.
   من خودم همین کار رو کردم و کارم انجام شده.

   1. سلام عزیزم. منم چند سال سابقه کار دارم ولی فقط ۱ سال بیمه رد شده. میشه بیشتر توضیح بدین؟ من بخوام از شرکت گواهی کار بگیرم آیا براشون دردسری از طرف بیمه نداره؟ و این گواهیو چطور ثبت کردین یا کجا نشون دادین؟

  3. سلام خوبین ولی میتونید آزاد کنید ها فکر کنم حتی با سابقه بیمه هم بشه با گواهی عدم کار آزاد کرد

 4. سلام وقت بخیر
  شما نوشتین که تا ۱۴۰۲ کارشناسی ۱۵ میلیون؟ممنون میشم واضح تر توضیح بدین من واقعا متوجه نشدم الان من که ۱۴۰۲ فارغ التحصیل شدم و ۱۰ ترمه تموم کردم باید همون ۱۵ تومن رو پرداخت کنم یا با ازای هر ترم ۷ میلیون؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *