لانرهلدینگ برترین موسسه مهاجرتی به کشور آلمان

اقتصاد آلمان 2023

ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

اقتصاد آلمان لانر آوسبیلدونگ

اقتصاد آلمان از برترین اقتصادهای جهان و قدرتمدترین اقتصاد اروپا است. احتمال اینکه به واژه‌ی «اقتصاد» فکر کنید و نام کشور آلمان برای شما تداعی نشود بسیار کم است.
پس از جنگ جهانی دوم، معجزه‌­ای اقتصادی در این کشور رخ داد. رشد اقتصادی آلمان با ثباتی حیرت­‌انگیز و رو به پیشرفت توجه همگان را به خود جلب کرد. به همین دلیل است که آلمان مهاجران را برای رسیدن به رفاه و زندگی بهتر به خود جذب می‌کند.
 صنایع تولیدی آلمان اعتبار این کشور را تضمین کرده و بخش‌های گوناگونی از این سرزمین را در بر گرفته است. Volkswagen ،Daimler و BMW از کمپانی‌های برتر آلمانی هستند که احتمالا با آن‌ها آشنا هستید. تمامی این موارد درکنار امکانات و مزایای دیگر این کشور صنعتی باعث شده مهاجران زیادی با هدف پیشرفت شغلی و افزایش کیفیت زندگی خود، آلمان را برگزینند.

آمار حیرت انگیز اقتصاد آلمان

شاید همه‌ی ما به محض اینکه تصمیم به مهاجرت می‌گیریم آینده شغلی و کیفیت زندگی آینده‌مان را در ذهن خود متصور می‌شویم. در این مرحله، فکر پیدا کردن کار مرتبط با رشته‌ی تحصیلی ما و حقوق مناسب برای ما امری مهم تلقی می‌شود؛ با در نظر گرفتن این مسائل و اهداف مهم، آلمان یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت است.

  • نرخ تورم در آلمان 7.4 درصد است.
  • نرخ بیکاری در آلمان 5.7 درصد است.
  • از بزرگ‌ترین صنایع آلمان اتومبیل‌سازی، الکترونیک، هوا و فضا و داروسازی از آن این کشور است.

نرخ بیکاری، اشتغال و حقوق

آلمان با آمار 5.7 درصد در ماه ژوئن 2023 یکی از پایین‌ترین نرخ‌های بیکاری در اتحادیه اروپا را برای خود به ثبت رسانده‌است. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید تنها 2.9 درصد از نیروی کار (15 الی 74 ساله) در آلمان بیکار هستند. پس می‌توان گفت با توجه به آمار اقتصاد آلمان، فرصت‌های شغلی خوبی پیش روی شماست. 

شغل مناسب تو کدومه؟

اگه شما هم به دنبال پیدا کردن شغل مناسب خود در آلمان هستید، با پر کردن فرم مشاوره‌ی ویزا لانر می‌تونید با تیم کارشناسان لانر آوسبیلدونگ مشورت کنید.

مشاوره رایگان

فرم مشاوره تخصصی ما رو پر کن و یه گپی و گفتی با کارشناسان ما داشته باش. شاید مسیرت از همین «کلیک» آغاز بشه.
فرم مشاوره

آیا می‌توانید دلیل نرخ بیکاری پایین آلمان را حدس بزنید؟ به نظر شما چه راه‌حل‌هایی پشت این رقم خوابیده؟ بگذارید به شما کمک کنیم. سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های جمعیتی و مالی بازار کار آلمان را شکست‌ناپذیر کرده‌است. با سیاست‌های خوبی که دولت آلمان به کار گرفته است، انتظار می‌رود وضعیت اشتغال روز به روز بهتر هم شود. دولت آلمان پیش‌بینی کرده است که نرخ بیکاری در سال 2023 به 5.4 درصد و در سال 2024 به 5.2 درصد برسد.

«نرخ اشتغال در آلمان» از سال 1992 تا 2023 به طور متوسط 69.21 درصد بوده است و در سال 2022 به بالاترین حد خود یعنی 77.30 درصد رسیده‌بود؛ پس شانس شما در پیدا کردن کار با حقوق خوب در آلمان بالا است.

تورم در آلمان

تورم در آلمان در حال حاضر 6.4 درصد است. دو عامل اصلی افزایش تورم در آلمان درگیری‌های جاری اوکراین است که باعث افزایش هزینه‌های انرژی شده و دیگری COVID-19 که روی اقتصاد و تورم آلمان هم مانند هر کشور دیگری تاثیرگذاشته است.
اما نگران نباشید! اقتصاددان‌ها پیش‌بینی کرده‌اند که نرخ تورم آلمان در سال جاری به 5.8 درصد، در سال 2024 به 3.6 درصد و در سال 2025 به 3.5 درصد برسد.

مقایسه تورم ایران و آلمان
مقایسه تورم ایران و آلمان

تولیدات، صادرات و واردات

اقتصاد آلمان با پارامترهای متعددی بررسی می‌شود که تولید ناخالص داخلی یکی از این پارامترهاست. با یک تعریف ساده، تولید ناخالص داخلی یعنی ارزش پولی تمام کالاها و خدماتی که در یک کشور ارائه می‌شود. کشور آلمان با 3.85 تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی، رتبه چهارم در جهان را دارد.

پارامتر اقتصادی دیگری که باید قبل از مهاجرت مد نظر قرار دهیم «صادرات» آن کشور است. مجموع صادرات کشور آلمان در سال 2023 ، به 143.2 هزار میلیارد دلار رسید؛ به همین دلیل کشور آلمان جایگاه سومین صادرکننده‌ی بزرگ جهان را از آن خود کرده‌است. صادرات این کشور 41 درصد از تولید ملی را در بر می‌گیرد.

بیشترین کالاهای صادراتی آلمان شامل خودرو، ماشین‌آلات، محصولات شیمیایی، محصولات الکترونیک، تجهیزات الکتریکی، مواد دارویی، تجهیزات حمل و نقل، فلزات، محصولات خوراکی و پلاستیک هستند که در این میان، وسایل نقلیه موتوری به عنوان اصلی ترین محصول کشور آلمان، سهم 15.6 درصدی از صادرات آلمان را به خود اختصاص داده‌اند. 
در آوریل 2023، کل «واردات» آلمان 124.4 میلیارد دلار بود که همین امر این کشور را به سومین واردکننده‌ی بزرگ جهان تبدیل کرد.

صنایع و شرکت‌های بزرگ آلمان

ما کشور آلمان را به عنوان یکی از کشورهای صنعتی در جهان می‌شناسیم. برخی شهرهای صنعتی آلمان عبارتند از: هانوفر، فرانکفورت، مونیخ، دوسلدورف و غیره؛ که هرکدام صنایع خاص خود را دارند.
پیشرفت روزافزون صنعت در این کشور موجب شده تا کمپانی‌های بسیاری در آلمان تأسیس ‌شوند و هرکدام بخشی از صنعت آن را به خود اختصاص دهند. از قدیم گفته‌اند آب به آب می‌خورد زور برمی‌دارد! یکی از هیجان‌انگیزترین ویژگی‌های کمپانی‌های آلمانی، قدرت این شرکت‌ها درکنار یکدیگر است. از شرکت‌های عظیم و قدرتمند آلمانی مثل فولکس واگن و دایملر بنز که بگذریم، سخن شرکت‌های کوچک آلمانی خوش‌تر است!

شاید برایتان جالب باشد اگر کمی درباره‌ی کمپانی‌های کوچک در آلمان برایتان بگوییم. نظر اقتصاددانان این است که ورشکسته شدن شرکت‌های بزرگ منجر به بحران اقتصادی در آلمان نخواهد شد. زیرا شرکت‌های کوچک ۹۸ درصد از کمپانی‌های آلمانی را به وجود آورده‌اند و سهم قابل‌توجهی از صادرات را در اختیار دارند؛ پس می‌توانند طبقه متوسط را به‌ خوبی تأمین کنند.
در یک کلام، صنایع کوچک و متوسط پایه‌های واقعی اقتصاد آلمان را تشکیل می‌دهند. در هر یک از این شرکت‌ها کمتر از 500 کارمند استخدام می‌شوند و به طور کلی 80 درصد از نیروی کار کشور در این شرکت‌ها مشغول به کارند.
کمپانی‌های آلمانی همچون دایملر بنز، بایر و زیمنس و همچنین کمپانی فولکس واگن نیز از جمله کمپانی‌های بزرگ و معروفی هستند که در این کشور فعالیت دارند.

اصلی ترین شرکای تجاری آلمان

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، آلمان در زمینه‌ی صادرات و واردات همیشه حرفی برای گفتن دارد؛ همین ویژگی مثبت، دلیل ارتباطات گسترده‌ی این کشور با ملت‌های دیگر است. در این بخش ما لیستی از کشورهایی که بیشترین کالا و محموله‌های آلمانی را بر اساس ارزش دلار وارد کرده‌اند برای شما آماده کرده‌ایم.

مقایسه تورم ایران و آلمان
مقایسه تورم ایران و آلمان

لب کلام!

از اقتصاد قدر آلمانی‌ها هرچه بگوییم کم گفته‌ایم. اما با خواندن مقاله‌ی فوق، به طور کلی وضعیت مناسب اقتصاد آلمان دستتان آمده‌است. آگاهی از این اطلاعات به شما کمک می‌کند کشور مقصد و شغل مرتبط با شرایط خود را انتخاب کرده و در راه مهاجرت موفق باشید.
در صورت احتیاج به اطلاعات جزئی‌تر و پاسخگویی به سوالات خود، فرم مشاوره را پر کنید. مشاوران لانر آوسبیلدونگ با شما در ارتباط خواهند بود.

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

فهرست مطالب

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

درخواست مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *