لانرهلدینگ برترین موسسه مهاجرتی به کشور آلمان

مهندسی برق در آلمان + شرایط و درآمد

ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

آوسبیلدونگ برق صنعتی

موفقیت فنی آلمان در سطح جهانی شناخته شده و نتیجه دستاوردهای برتر در حیطه مهندسی مکانیک و برق است.  با توجه به پیشرفت روز افزون رشته الکترونیک در دنیای امروزه و ارتباط اکثریت مردم با وسایل الکترونیکی، رشته برق ‌یکی از رشته‌های محبوب و دارای بازار کار است.

مهندسی برق درواقع طراحی، ساخت و نگهداری سیستم‌های کنترل الکتریکی، ماشین آلات و تجهیزات است. مهندسان برق مسئولیت و نقش بزرگی در جامعه ما داشته و روی طیف وسیعی از قطعات، دستگاه‌ها و سیستم‌ها -از ریزتراشه‌های کوچک گرفته تا ژنراتورهای نیروگاه‌های عظیم- کار می‌کنند.

البته با رشد و پیشرفت جامعه، ارتقای زندگی مردم و مدرن شدن آن‌ها مهندسی برق ساختمان در آلمان به بخش ضروری و حیاتی جامعه تبدیل شده است. در ساخت و ساز مهندسی برق ساختمان، تاسیسات الکتریکی یک بخش کلیدی بوده و ساخت برق قوی جزء اصلی مهندسی تاسیسات الکتریکی است.

محل کار شما به عنوان یک مهندس برق، بسته به پروژه و مرحله پروژه‌ای که روی آن کار می‌کنید، از آزمایشگاه تا دفاتر و سایت‌های ساختمانی متفاوت است.

درآمد مهندس برق در آلمان

شما به عنوان یک کارآموز برقکار صنعتی در این دوره آموزشی حقوقی ماهانه به شرح (سال اول آوسبیلدونگ ماهیانه بین 980 تا 1150 یورو و سال دوم 1000 تا 1200 یورو) خواهید داشت. اینکه در نهایت چقدر حقوق می‌گیرید به وضعیتی که آموزش خود را در آن می‌گذرانید نیز بستگی دارد.

درآمد شما پس از اتمام آموزش و به عنوان یک تازه کار افزایش پیدا خواهد کرد. درواقع حقوق اولیه‌ شما بعد از ورود به بازار کار بین 1500 تا 2000 یوروست و با افزایش تجربه شما نیز بیشتر می‌شود. البته حقوق ماهانه شما کاملاً به شرکتی که در آن مشغول به کار خواهید شد بستگی دارد. به صورتی که شما معمولاً در شرکت‌های بزرگ می‌توانید درآمد بیشتری نسبت به شرکت‌های کوچک داشته باشید.

استخدام مهندس برق در آلمان به صورت گسترده صورت می‌گیرد و نیاز به نیرو در نقاط بسیاری از این کشور دیده می‌شود. شما پس از چندسال تجربه و افزایش سابقه کار در این زمینه حقوقی مابین 3100 تا 3300 یورو ناخالص در ماه به عنوان یک برقکار صنعتی دریافت می‌کنید. البته مکان و شهر زندگی شما نیز در میزان حقوق شما بی‌تاثیر نیست. به عنوان مثال اگر در شهر بزرگی مانند مونیخ زندگی کنید، هزینه زندگی بالاتری خواهید داشت. بنابراین حقوق بالاتری هم دریافت می‌کنید.

حقوق یک مهندس برق در آلمان به طور میانگین 3632 یوروست. درواقع حداقل حقوق مهندسان برق در آلمان 3243 یورو و حداکثر حقوق آن‌ها 4066 یورو برآورد می‌شود.

بهترین گرایش مهندسی برق در آلمان

از آنجایی که تقریباً در همه شرکت‌‌ها از دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌شود، زمینه کاری تکنسین‌های متخصص در مهندسی برق گسترده است. با این حال، به ویژه در زمینه‌های صنعت برق، پخش کننده، شرکت‌های تاسیسات برق، کارخانه‌ها، صنعت خودرو و صنعت انرژی‌ شغل پیدا خواهید کرد.

در بحث بهترین گرایش برق مهندسی برق در آلمان، مسئله علاقه، استعدادها و تجربه کاری مطرح می‌شود. به صورت کلی مهندسی برق جنبه‌های مختلفی از مهندسی را در بر گرفته، در بسیاری از رشته‌ها پراکنده شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اصل، مهندسان برق قطعات، دستگاه‌ها و سیستم‌های الکترونیکی را طراحی، اختراع، آزمایش و بر آن‌ها نظارت می‌کنند.

مهندسی برق چهار گرایش اصلی دارد. قدرت، ارتباطات، الکترونیک و سیستم‌های کنترل. البته از گرایش‌های دیگر در این رشته می‌توان به شبکه‌های هوشمند، هوش مصنوعی، رباتیک و انرژی اشاره کرد. همچنین از پنج دانشگاه برتر در رشته مهندسی برق در آلمان می‌توان به دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه RWH آخن، دانشگاه فنی برلین، موسسه فناوری کارلسروهه و دانشگاه صنعتی درسدن اشاره کرد.

آوسبیلدونگ برق در آلمان

آوسبیلدونگ برق در آلمان نیز یکی از راه‌های تحصیل و کار در رشته برق است. این دوره دو سال طول می‌کشد و شما را در زمینه‌های مهندسی صنایع، دستگاه‌ها و سیستم‌ها آماده می‌کند. شما در طول دوره کارآموزی، پردازش، مونتاژ و اتصال قطعات و تجهیزات مکانیکی را مطابق با مقررات یاد می‌گیرید. همچنین، سیستم‌های الکتریکی و عملکردهای آزمایشی را تجزیه و تحلیل می‌کنید و در رابطه با هر یک اطلاعات بیشتر و کاربردی تری کسب می‌کنید.

اگر در زمینه مهندسی صنایع مشغول به کار شوید، مسئولیت اصلی شما تست و ارزیابی سیستم‌های الکتریکی برای ایمنی آن‌هاست. انجام تست‌های ایمنی، هماهنگی با مناطق بالادست و پایین دست در حوزه مسئولیت شما قرار دارد.

محل کار شما نیز به عنوان یک مهندس برق، بسته به پروژه و مرحله پروژه‌ای که روی آن کار می‌کنید، از آزمایشگاه تا دفاتر و سایت‌های ساختمانی متفاوت است. شما عمدتاً در شرکت‌هایی که در زمینه‌های صنایع فلزی و برقی، مهندسی کارخانه یا در صنعت خودروسازی فعالیت دارند استخدام خواهید شد.

اما اگر تصمیم دارید به عنوان یک مهندس الکترونیک صنعتی در زمینه دستگاه‌ها و سیستم‌ها آموزش ببینید، کار روزمره شما کمی متفاوت خواهد بود. شما در این گرایش دستگاه‌ها و سیستم‌ها را تولید می‌کنید و در نهایت آنها را به بهره‌برداری می‌رسانید. تمرکز بر کار با سیستم‌های IT است. شما وظیفه پیکربندی و برطرف کردن مشکلات سایت را دارید.

برای شرکت در این آوسبیلدونگ، اولین قدم داشتن مدرک تحصیلی دیپلم و مدرک زبان آلمانی B2 است.

رشته مهندس برق در آلمان

یکی از راه‌هایی که می‌تواند به شما کمک کند موقعیت بهتری در بازار کار داشته باشید تحصیل در دانشگاه‌های آلمان است. چرا که وزرات علوم آلمان به کمک بهترین زیرساخت‌ها و تجهیزات آموزشی باکیفیت محصلان را برای مباحث تئوریک و عملی حوزه برق آماده می‌کند. در ادامه به معرفی بعضی از بهترین دانشگاه‌های آلمان در حیطه مهندسی برق می پردازیم.

 

دانشگاه فنی برلین

دانشکده مهندسی برق و علوم کامپیوتر در دانشگاه فنی برلین به عنوان یکی از بهترین دانشکده‌های آلمان در این زمینه شناخته می‌شود که حدود 60 استاد و بیش از 550 هیات علمی دارد. این دانشکده امکانات مدرن، محیط‌های آموزشی راحت و دوره‌های کارآمد را ارائه می‌دهد. در ضمن بیش از 6 هزار دانشجو در دانشکده مهندسی برق و علوم کامپیوتر ثبت نام کرده‌اند که حدود 2000 نفر آن‌ها بین المللی هستند. این دانشکده تخصص تحقیقاتی خود را در شش زمینه مختلف زیر متمرکز می‌کند:

 • سیستم‌های شناختی
 • سیستم‌های فیزیکی-سایبری
 • تجزیه و تحلیل داده‌ها و فضای ابری
 • فناوری اینترنت و رسانه آینده
 • تکنولوژی یکپارچه‌سازی و فوتونیک
 • سیستم‌های انرژی پایدار و تحرک

این رشته‌های مدرک زیر را در مهندسی برق ارائه می‌دهد:

 • لیسانس مهندسی برق
 • کارشناسی ارشد مهندسی برق

 

موسسه تکنولوژی و فناوری کارلسروهه

این دانشگاه به دانش‌آموزان کمک می‌کند با تقویت استعداد و حرفه‌ای که می‌تواند آینده آن‌ها را شکل دهد، از مهارت‌های ریاضی و فیزیک خود به نحو احسن استفاده کنند. محصلان یاد می‌گیرند که چگونه سیستم‌های مرتبط و اجزای آنها را توسعه دهند، کارایی و سازگاری محیطی آنها را افزایش دهند و … . رشته‌های تحصیلی این دانشگاه در زمینه رشته مهندسی برق بسیار متنوع هستند و دانش گسترده‌ای را به دانشجویان ارائه می‌دهد که منجر به انتخاب مسیر شغلی آن‌ها در آینده می‌شود. دانشکده توجه خود را بر موضوعات تحقیقاتی زیر متمرکز می‌کند:

 • حرکت الکتریکی
 • فناوری ارتباطات
 • سیستم‌های میکرو و نانو الکترونیک
 • فوتونیک و فناوری‌های نوری
 • انرژی‌های تجدیدپذیر و شبکه‌‎های هوشمند
 • سیستم‌های هوافضا

در طول تحصیل در مقطع کارشناسی در این دانشگاه، می‌توانید از میان رشته‌های اختیاری که تخصص اولیه را ارائه می‌دهند، انتخاب کنید. شما به صورت عملی تمامی مواردد 2روری را یاد خواهید گرفت و فرصت انتخاب بین کارآموزی صنعتی و کار پروژه تحقیقاتی در KIT را خواهید داشت. همه این‎‌ها و موارد دیگر در کنار هم می‌توانند بهترین مهندسان ممکن را به جامعه تحویل دهند. می‌شود که می‌توانند به جامعه کمک کنند. رشته‌های تحصیلی این دانشگاه در رشته مهندسی برق عبارتند از:

 • لیسانس مهندسی برق و فناوری اطلاعات
 • کارشناسی ارشد مهندسی برق و فناوری اطلاعات

 

دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه صنعتی درسدن در بحث رشته مهندسی برق بسیار مورد توجه است. دانشکده مهندسی برق این دانشگاه ارتباطات گسترده و موثری با دانشگاه‌های بین المللی، موسسات تحقیقاتی و همچنین صنعت برق دارد. شما با تحصیل در این دانشگاه هم به صورت نظری و هم عملی مهندسی برق را یاد خواهید گرفت و در عین حال ارتباطات صنعتی ارزشمندی با جهان پیرامون خود برقرار می‌کنید. این دانشگاه هم به خاطر قدمت خود و هم به دلیل نوآوری‌های خلاقانه خود شناخته شده و از همین طریق مهندسین بسیار با استعدادی را تربیت می‌کند که بهترین تلاش خود را برای توسعه مهندسی برق در آینده آلمان و منطقه به کار می‌برند.

رشته مهندسی برق دو بخش را ارائه می‌دهد. یک دوره پایه شامل یک سال گرایش، و دوره اصلی بلافاصله پس از اولی. دانشجویان این امکان را دارند که یک رشته تحصیلی خاص در دوره اصلی و همچنین یک رشته کارآموزی و انتخابی را به عنوان بخشی از تخصص خود انتخاب کنند. رشته‌های تحصیلی که در این دوره تحصیلی گنجانده شده‌اند عبارتند از:

 • فناوری انرژی الکتریکی
 • اتوماسیون، اندازه گیری، تکنولوژی کنترل
 • فناوری اطلاعات
 • میکروالکترونیک
 • دستگاه، میکرو و فناوری پزشکی

در طول برنامه دوره اصلی، همه دانش‌آموزان ماژول‌های مهندسی برق نظری، ریاضیات عددی، فناوری اندازه‌گیری، فناوری مدار، و همچنین دوره‌های کارآموزی اولیه و تخصصی در صنعت را تکمیل می‌کنند.

 

دانشگاه RWTH آخن

دانشکده مهندسی برق، فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر در این دانشگاه با هدف تربیت مهندسین با صلاحیت بالا برای برتری در بازار کار است. این دانشکده در هر دو زمینه آموزشی و پژوهشی دارای جایگاه پیشرو است. این دانشگاه با تلاش برای رسیدن به نتایج طولانی مدت، بهترین شرایط تحصیل را به دانشجویان خود ارائه داده و تضمین می‌کند که آن‌ها نیز تجربه عملی مورد نیاز خود را کسب کنند. رشته‌های مهندسی برق در این دانشگاه عبارتند از:

 • مهندسی برق، فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر / لیسانس
 • مدیریت بازرگانی و مهندسی: مهندسی برق قدرت / کارشناسی
 • مدیریت و مهندسی بازرگانی: کارشناسی ارشد مهندسی برق
 • مهندسی برق، فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر / کارشناسی ارشد (تدریس زبان انگلیسی)

ارتباطات فنی با تخصص مهندسی برق / کارشناسی ارشد

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

فهرست مطالب

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

درخواست مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *