لانرهلدینگ برترین موسسه مهاجرتی به کشور آلمان

لگال مدارک آلمان یکی از مراحل مهمیست که متقاضیان مهاجرت به آلمان باید آن را بگذرانند. درواقع، شما برای تحصیل، کار، پیوستن به خانواده و یا به صورت کلی مهاجرت به آلمان باید تاییدیه مدارک خود را از سفارت این کشور در ایران بگیرید. تصدیق و تایید مدارک از خدمات سفارتخانه هر کشوری در ایران است که در این مطلب قصد داریم به بررسی لگال مدارک ویزامتریک بپردازیم و ضمن ارائه اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه انجام دادن آن، در رابطه با هزینه‌های تایید مدارک در سفارت آلمان نیز صحبت کنیم.

لگال مدارک چیست

شخصی که در تلاش است به کشور آلمان مهاجرت کند، باید چک لیست مشخصی از مدارک مورد نیاز خود را آماده کند. این چک لیست مدارک با توجه به روش مهاجرت شما می‌تواند متفاوت باشد؛ پس در نظر بگیرید باید ابتدا روش مهاجرت خود را انتخاب کرده و سپس نسبت به فراهم کردن چک لیست مورد نیاز خود اقدام کنید. تمامی اطلاعات مورد نیاز شما و مدارکی که باید مهیا کنید در سایت سفارت آلمان بارگزاری شده و در اختیار مخاطبان قرار گرفته‌است.

بعد از اینکه مدارک خود را جمع آوری کردید، نوبت به ترجمه رسمی آن‌ها می‌رسد. البته، شما با انتخاب مجموعه مهاجرتی لانرهلدینگ می‌توانید ترجمه مدارک خود را به ما بسپارید تا بهترین مترجمان رسمی دادگستری به ترجمه مدارک شما بپردازند. همانطور که در سایت سفارت آلمان در تهران نیز ذکر شده، نام مترجم مد نظر باید در فهرستی که توسط وزارت امور خارجه ایران تهیه شده است، آمده باشد. بعد از اینکه مدارک خود را ترجمه کردید، باید از سفارت آلمان در ایران تاییدیه بگیرید و مدارک خود را قانونی یا لگال (Legal) کنید. تا چند ماه گذشته، شما برای مهاجرت تحصیلی نیز نیاز به تایید مدارک خود را داشتید. اما دیگر برای مهاجرت تحصیلی به المان نیاز به لگال مدارک ویزامتریک ندارید.

افرادی که قصد اخذ ویزای کاری، ویزای آوسبیلدونگ، ویزای پیوست یا اقامت دائم آلمان را دارند باید برای مدارک خود تاییدیه قانونی بگیرند. افرادی که اقامت آلمان را داشته و اکنون قصد دریافت اقامت دائم کشور آلمان را دارند، باید به اداره اقامت شهر خود مراجعه کنند.

بگلا مدارک چیست

به جز لگالایز مدارک سفارت المان بعد از اینکه مدارک خود را ترجمه رسمی کردید، باید نوبت سفارت آلمان را گرفته، به سفارت مراجعه کرده و نسبت به گرفتن تاییدیه مدارک خود توسط سفارت آلمان اقدام کنید. وقتی سفارت ترجمه رسمی مدارک شما را تایید کرده و قانونی می‌کند، مدارک شما اصطلاحاً «لگال» می‌شود. اما مواقعی پیش می‌آید که برخی متقاضیان نیاز دارند چند نسخه از ترجمه رسمی قانونی شده خود در دست داشته باشند. در این صورت، سفارت به هر تعداد که این افراد احتیاج داشته باشند کپی برابر اصل قانونی شده از ترجمه رسمی مدارک به آن‌ها تحویل می‌دهد. به این روند اخذ کپی قانونی مدارک «بگلا» گفته می‌شود.

اعتبار تاییدیه مدارک سفارت آلمان

در نظر داشته باشید که بعد از اینکه روند ترجمه رسمی را انجام داده و مهر دادگستری و وزارت خارجه را دریافت کردید، به درستی برای مراحل بعدی مهاجرت خود -مخصوصا تایید مدارک سفارت آلمان- برنامه‌ریزی کنید. زیرا ترجمه این مدارک اعتبار محدود دارند و بعد از یک مدت زمان مشخص دیگر قابل استفاده نیستند. شما تا یک سال پس از ترجمه رسمی مدارک مهلت دارید لگال مدارک آلمان را انجام دهید. این اعتبار یک ساله نیز به شرطیست که تغییری در اصل مدارک شما ایجاد نشده باشد. اگر از این مهلت یک ساله بگذرد، شما دیگر قادر به گرفتن تاییدیه برای آن‌ها نخواهید بود. مدارکی که شما توسط سفارت آلمان تایید می‌کنید نیز در صورتی که تغییری در اصل آن‌ها ایجاد نشود اعتبار مادام‌العمر خواهند داشت.

لگال مدارک آلمان

وقت تایید مدارک سفارت آلمان ویزامتریک

متقاضیان پس از ترجمه رسمی، دریافت مهر دادگستری و وزارت خارجه کشور باید جهت گرفتن تاییدیه مدارک خود از سفارت آلمان اقدام کنند. به این منظور، افراد باید حتما از پیش از ویزامتریک وقت بگیرند تا بتوانند فرایند لگال را انجام دهند. ویزامتریک یک شرکت خدماتی واسطه میان مردم و سفارت آلمان است که از سال 1400 تا به امروز جهت تسهیل امور مهاجرتی مردم خدمت‌گزاری می‌کند و یکی از این خدمات بررسی مدارک مربوطه و ارسال آن‌ها برای سفارت آلمان است.

برای گرفتن وقت تایید مدارک، باید در سایت سفارت آلمان درخواست دهید. زمان باز شدن وقت تایید مدارک سفارت آلمان معمولا مشخص نیست و پس از ثبت درخواست شما مشخص می‌شود. پس از مدتی از طرف ویزامتریک ایمیلی برای شما ارسال خواهد شد که شامل تاریخ وقت شما به همراه ساعت دقیق است. در نظر داشته باشید که نمی‌توان گفت چقدر طول می‌کشد تا ویزامتریک برای شما ایمیل مذکور ارسال کند و شما در لیست انتظار قرار می‌گیرید. شما پس از گرفتن وقت ویزامتریک امکان این را خواهید داشت که سر موعد مقرر به این شرکت خدماتی مراجعه کنید و با پرداخت هزینه لگال -و در صورت نیاز بگلا- که توسط سفارت آلمان نرخ‌بندی می‌شود، تاییدیه مدارک خود را بگیرید. فراموش نکنید که حتما باید پول نقد همراه با خود ببرید. بعد از اینکه مدارک را جهت بررسی تحویل ویزامتریک دادید، یک رسید دریافت مدارک نیز به شما تحویل داده‌خواهدشد.

نتیجه نهایی توسط ایمیل، پیامک و یا حتی تماس می‌تواند خدمت شما اعلام شود. البته در نظر بگیرید که اعلام نتیجه از طریق پیامک و تماس هزینه اضافی دارد.

برای اخذ وقت لگال سفارت المان از سایت سفارت آلمان اقدام کنید.

نحوه گرفتن وقت تایید مدارک از ویزامتریک

در این بخش از این مقاله تمامی مراحل را به ترتیب برای شما آورده‌ایم. به لیست زیر دقت کنید:

  1. وارد درخواست ثبت وقت تایید مدارک درخواست خود را برای رزرو وقت در سامانه شوید.
  2. مشخص کنید که چه هدفی از تایید و لگال مدارک خود توسط سفارت آلمان دارید.
  3. بر روی گزینه “New Appointment” کلیک کنید.
  4. در صفحه جدید، اطلاعات شخصی و هویتی شما خواسته‌شده‌است. این فرم را با دقت تکمیل کرده و Submit کنید.
  5. حدودا 2 ساعت بعد از انجام این مراحل، ایمیل اولیه از سفارت آلمان برای شما ارسال می‌شود. ایمیل را حتما بررسی کرده و از صحت اطلاعات در آن اطمینان حاصل کنید. در صورتی که مغایرتی مشاهده کردید، درخواست خود را کنسل کنید.
  6. بعد از مدت نامشخصی (این مورد کاملا بستگی به صف انتظار دارد) ایمیل دوم از سفارت برای شما ارسال می‌شود. در این ایمیل تاریخ و ساعت وقت ویزامتریک شما ذکر شده‌است. فراموش نکنید که حتما باید موعد اعلام شده را تایید کنید.

نکته: در نظر داشته باشید که ویزامتریک تایید مدارک آلمان را انجام نمی‌دهد. بلکه آن‌ها را پذیرش و بررسی کرده تا بتواند آن‌ها را به سفارت آلمان ارائه دهد.

هزینه لگال مدارک

همانطور که قبل‌تر هم گفتیم، هنگامی که سر موعدد مقرر جهت تحویل مدارک خود به ویزامتریک مراجعه کردید، باید همراه خود پول نقد برده و هزینه تایید مدارک را پرداخت کنید. در این مرحله، هزینه‌های شما به دو بخش هزینه تایید مدارک توسط سفارت و هزینه تحویل مدارک توسط ویزامتریک تقسیم خواهد‌شد. هزینه تایید مدارک سفارت آلمان نیز مبالغ مشخصی دارد که توسط خود سفارت آلمان اعلام شده‌است.

در این مقاله به بررسی لگال مدارک ویزامتریک پرداختیم و امیدواریم به سوالات شما در این مورد پاسخ داده باشیم.

محاسبه هزینه تأیید مدارک سفارت آلمان