لانرهلدینگ برترین موسسه مهاجرتی به کشور آلمان

راهنمای کامل اجاره مسکن در آلمان + معرفی 15 سایت اجاره مسکن

ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

اجاره مسکن در آلمان

اجاره مسکن یکی از مهم‌ترین مواردیست که افرادی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند باید مد نظر قرار دهند. مهاجرت به یک کشور جدید همواره یک تجربه چالش برانگیز است. به‌خصوص زمانی که باید مکان مناسبی را برای زندگی پیدا کنید. معمولا تعداد کمی از مهاجرانی که برای مدت طولانی در آلمان زندگی کرده‌اند به سمت خریدن یک خانه می‌روند. درواقع اکثریت مهاجران ترجیح می‌دهند که مسکن موردنظرشان را اجاره ‌کنند. شما باید قبل از امضای قرارداد اجاره مسکن در آلمان از چندین جزئیات مهم آگاه باشید. زیرا در غیر این صورت ممکن است مجبور به پرداخت خسارت شوید. در این مقاله علاوه بر موارد فوق، به بررسی هزینه اجاره خانه در آلمان، قوانین، مدارک و بهترین سایت‌های مرتبط ( سایت خرید خانه در آلمان ) با اجاره مسکن نیز می‌پردازیم.

اجاره خانه در آلمان

اجاره خانه در آلمان برای تمامی شهروندان مخصوصا مهاجران یک پروسه مهم و چالش برانگیز است و با توجه به اهمیت آن قبل از اجاره خانه در آلمان باید بدانید که دقیقاً چه انتظاراتی از مسکن خود دارید. این مسئله به شما کمک می‌کند تا لیست گزینه‌های روی میز را محدود کرده و در نتیجه روند اجاره را تسهیل و تسریع کنید. اولین قدم برای پیدا کردن خانه در آلمان مشخص کردن بودجه و نوع آپارتمان مدنظرتان است. در قدم بعدی مشخص کنید که می‌خواهید تنها زندگی کنید یا یا قصد به اشتراک گذاری مسکن خود با دوستانتان را دارید. همچنین، در نظر بگیرید که به کدام شهر و چه محله‌ای علاقه دارید؛ چقدر می‌خواهید به ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی نزدیک باشید یا اینکه چه مقدار مساحت و تعداد اتاق خواب برای شما کافیست.

بازار اجاره در آلمان بسیار رقابتیست و کمبود مسکن در برخی از شهرهای آلمان می‌تواند به وضوح دیده می‌شود؛ بنابراین خود را برای جستجوی مکان مناسب آماده کرده و ناامید نشوید. حداقل مبلغ قرارداد اجاره مسکن در کشور آلمان قابل بیان نیست؛ چون خانه‌هایی با متراژ، شرایط و محله‌های متنوع و متفاوتی در آلمان وجود دارند. به علاوه، صاحبخانه ملزم به اعلام حداقل مدت اجاره به مستاجر نیست. با این حال، ضروریست به یاد داشته باشید که حداقل قرارداد اجاره در آلمان 6 یا 12 ماهه است. اگر به دنبال یک قرارداد اجاره کوتاه مدت هستید، بهتر است قبل از امضای اجاره‌نامه از صاحبخانه در مورد خط مشی آن‌ها پرس و جو کنید.

شما در آلمان می‌توانید به دو صورت مسکن موردنظر خودتان را اجاره کنید:

 • اجاره سرد
 • اجاره گرم

اجاره سرد صرفا قیمت پایه آپارتمان است؛ اما اجاره گرم به عنوان کل اجاره ماهیانه تلقی می‌شود که شامل هزینه‌های آب و برق و سایر موارد است.

چند روش برای پیدا کردن مسکن در آلمان وجود دارد از جمله:

 • اجاره از طریق مشاور املاک
 • درگاه‌های املاک آنلاین
 • اپلیکیشن‌های املاک
 • پیدا کردن خانه از طریق افراد

قوانین اجاره خانه در آلمان

قوانین اجاره خانه در آلمان به طور کلی به نفع مستاجر هستند که ما در این قسمت برخی از آن‌ها را بازگو می‌کنیم. شما باید قبل از امضای قرارداد اجاره، در مورد قوانین اجاره آلمان اطلاع داشته باشید تا از ضرر و زیان جلوگیری کنید.

 • اگر مستاجر بیشتر از ۲ ماه نتواند اجاره ‌بهای خود را پرداخت کند، این حق به مالک داده می‌شود که تقاضای تخلیه نماید. با این حال روند تخلیه در برخی موارد تا شش ماه طول می‌کشد.
 • در اغلب شهرها برای پول ودیعه یا رهن حدوداً ۲ ماه از اجاره‌بها پرداخت می‌گردد. مبلغ دقیق در قرارداد اجاره شما مشخص می‌شود؛ اما از نظر قانونی نمی‌تواند بیش از سه ماه اجاره باشد. البته این هزینه بعد از تخلیه و به اتمام رسیدن موعد قرارداد از طریق مالک به مستاجر پرداخت می‌شود.
 • اگر مستأجر به وسایل ملک خسارتی وارد کرده باشد، موظف است آن را تعمیر کرده و یا هزینه‌های مربوط به تعمیر آن را پرداخت کند.
 • قوانین اجاره در آلمان حکم می‌کند که مستاجران از حریم خصوصی برخوردار بوده و از خانه خود لذت ببرند. این بدان معنیست که صاحبخانه نمی‌تواند بدون اطلاع قبلی یا بدون اخذ اجازه وارد آپارتمان شما شود؛ مگر در مواقع اضطراری. علاوه بر این، صاحبخانه‌ها مجاز به ایجاد تغییرات در آپارتمان بدون رضایت شما نیستند.
 • مالکان باید حداقل سه ماه قبل از فسخ قرارداد اجاره به مستاجران اطلاع دهند.
 • اگر شرایطی پیش آید که مستأجر قصد تخلیه زودتر از موعد قرارداد داشته باشد، دو راهکار دارد. در این شرایط مستاجر یا باید هزینه‌های مربوط به خسارت را به مالک بپردازد که اغلب این هزینه‌ها بین ۱ یا ۲ قسط از اجاره می‌باشد؛ یا امکان دارد فردی را به ‌جای خود در آن آپارتمان بیاورد که بتواند رضایت مالک را جلب کند.
 • در برخی از شهرها، محدودیت‌هایی برای میزان افزایش اجاره بها در یک دوره معین درنظر گرفته شده است. بنابراین اگر بعد از امضای قرارداد با افزایش ناگهانی اجاره مواجه شدید، حتما از یک وکیل مشورت بگیرید. اما به طور کلی، افزایش اجاره بها باید حداکثر یکبار در سال و حداکثر تا 20 درصد امکان افزایش در طول سه سال است.
 • در آلمان معمولا هزینه‌های خدمات آب و برق روی اجاره بهای شما لحاظ شده و باید در قرارداد شما قید شود. اگر مصرف واقعی شما به طور غیرعادی بالا باشد، هزینه‌های اضافی در سال بعد افزایش می‌یابد.
 • اجاره‌ها در آلمان اکثرا طولانی مدت هستند و اگر یک صاحبخانه درخواست اجاره دوساله کند غیر معمول نیست.

قرارداد اجاره در آلمان

شما قاعدتاً برای اجاره کردن خانه یک قرارداد را به همراه صاحبخانه و کمک بنگاه املاک تنظیم و امضا کنید. در این قرارداد حقوق شما به عنوان مستاجر ذکر شده تا در آینده با صاحبخانه به مشکل بر نخورید. اکثر قراردادهای اجاره در آلمان شامل موارد زیر می‌شوند:

 • مدت زمان اجاره
 • مبلغ رهن
 • مبلغ اجاره‌بها ماهیانه
 • اگر آپارتمان مبله اجاره کردید لیست کاملی از امکانات منزل
 • قوانین حیوانات خانگی
 • توافقات در مورد هزینه‌ تعمیرات

اجاره خانه موقت در آلمان

اجاره خانه موقت در آلمان به عنوان مثال برای زمانی است که ترم تحصیلی شما شروع می‌شود و شما هنوز محلی برای اقامت ندارید. بسیاری از دانشجویان در ابتدا یک اتاقی را برای مدت محدودی اجاره می‌کنند تا خوابگاه و مسکن دائمی پیدا کنند. برای انتخاب محل سکونت دائم گزینه‌های متفاوتی پیش روی شماست مانند خوابگاه های دانشجویی، اجاره کردن آپارتمان به صورت اشتراکی(WG) و اجاره خانه برای خودتان.

مدارک مورد نیاز برای اجاره خانه در آلمان

بازار املاک آلمان رقابتیست؛ بنابراین بهتر است که قبل از ورود خود به آلمان تمام اسناد مورد نیاز را مرتب و آماده به همراه داشته باشید. در ادامه ما لیستی از مدارک لازم برای اجاره مسکن در آلمان را برای شما آماده کرده‌ایم.

  • کپی شناسنامه یا پاسپورت
  • ارائه دادن مجوز اقامت در کشور آلمان
  • تایید حقوق یا صورت حساب بانکی: شما باید اثبات کنید که درآمد ماهانه در حساب بانکی خود و یا منبع مالی برای پرداخت اجاره دارید.
  • اسناد سوابق اعتباری (رکورد شوفا): این مدرک برای کسانی که قبلا در آلمان زندگی و خانه اجاره کرده‌اند ضروری است. اسناد سابقه اعتباری نشان می‌دهد که شما همیشه اجاره‌بها را به موقع پرداخت کرده‌اید یا نه.
  • ضامن: اگر نتوانید مدارک فوق را ارائه بدهید، باید یک ضامن را معرفی کنید. ضامن باید فرد آلمانی و یا والدین شما باشد.
  • ثبت قرارداد رسمی بین مستاجر و مالک: این ‌موضوع بسیار مهم است زیرا توسط آن حق ‌و حقوق قانونی مالک و مستاجر به ثبت میرسد.

هزینه اجاره خانه در آلمان

هزینه اجاره خانه در آلمان کاملا به سبک زندگی، ایالت و بودجه شما بستگی دارد. دانشجویان معمولاً برای پیدا کردن خانه مقرون به صرفه مشکل دارند؛ زیرا بخش زیادی از بودجه ماهانه آنها صرف اجاره بها می‌شود. به طور متوسط دانشجویان 475 یورو ماهیانه برای اجاره بها پرداخت می‌کنند. در بحث هزینه اجاره خانه در آلمان، میانگین قیمت اجاره معمولاً به عنوان هزینه هر متر مربع تعیین می شود. با این حال هزینه اجاره خانه در آلمان بسته به جایی که در آلمان زندگی می‌‌کنید متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال یک آپارتمان یک خوابه در یکی از شهرهای آلمان حدود 700 یورو قیمت دارد، در حالی که همین آپارتمان در خارج از شهر حدود 530 یورو برای شما هزینه خواهد داشت. طبق اعلام مؤسسه فدرال ساختمان، تحقیقات شهری و فضایی، آپارتمان‌ها در آلمان به طور متوسط ​​به ازای هر متر مربع 8 یورو اجاره داده می‌شوند. قیمت آنها از حدود 4 یورو برای هر متر مربع تا 16 یورو متغیر است.

شهرهایی مانند مونیخ ، کلن و هامبورگ قیمت اجاره بالاتری نسبت به لایپزیگ، بوخوم یا حتی برلین دارند. با این حال، برلین به دلیل تقاضا شاهد افزایش قیمت بوده است.

سایت های اجاره مسکن در آلمان

انواع آپارتمان در آلمان

در آلمان چندین نوع مسکن برای اقامت شهروندان تعبیه شده‌است که افراد می‌توانند باتوجه به شرایط خود یکی از آن‌ها را برگزینند. این گزینه‌ها به شرح زیر هستند:

 • آپارتمان/استودیوهای یک نفره: این آپارتمان‌ها معمولا کوچک و مبله هستند. پس اگر به تنهایی مهاجرت کردید این آپارتمان‌ها برای شما یک انتخاب عالی به شمار می‌روند.
 • آپارتمان‌های مشترک WG: این آپارتمان‌ها درواقع سوئیت‌هایی با اتاق خواب شخصی اما آشپزخانه، حمام و نشیمن مشترک با سایر ساکنین هستند. WG برای کسانی که می‌خواهند با دوستانشان زندگی کنند گزینه‌های بسیار مناسبی هستند.
 • آپارتمان‌های خانوادگی: این آپارتمان‌ها همانطور که از اسمشان پیداست از نظر مساحت بزرگتر بوده و تعداد اتاق خواب بیشتری دارند. در نتیجه، برای زندگی با خانواده یا گروهی از دوستان مناسب هستند.
 • آپارتمان‌های لوکس: اگر به دنبال آپارتمان‌های لوکس هستید، گزینه‌های زیاد و مختلفی در شهرهای بزرگ وجود دارد. این آپارتمان‌ها اغلب مبله هستند و امکانات رفاهی زیادی دارند.

بهترین سایت‌های اجاره خانه در آلمان

مانند بسیاری از کشورها، درگاه‌های آنلاین املاک یک راه محبوب برای یافتن خانه در آلمان هستند. بسیاری از این سایت‌ها فقط به زبان آلمانی در دسترس هستند. تعداد سایت‌های اجاره ملک در آلمان بسیار زیاد است.

در سایت‌های اجاره آپارتمان، امکانات مختلفی برای آپارتمان‌ها در نظر گرفته می‌شود و هر مورد می‌تواند با توجه به امکانات خود هزینه‌های مختلفی داشته باشد.

تنوع بسیار بالایی برای آپارتمان‌های موجود در شهرهای مختلف آلمان وجود دارد. هر فردی بر اساس بودجه و سرمایه خود می‌تواند آپارتمان مد نظر را از طریق سایت‌های اجاره پیدا کند. باید گزینه‌های مختلفی همچون خانه‌های اشتراکی، سوئیت، خانه‌ای مستقل، آپارتمان، خانه لوکس با امکانات و دیگر موارد شرایط اقتصادی را در نظر گرفت.

این کاملاً واضح است که اگر فردی قصد اجاره مستقل با تمامی وسایل کامل زندگی را داشته و همین‌طور اگر امکاناتی همانند متریال درجه یک، فضای سبز، پارکینگ و دیگر موارد در اختیار او باشد، هزینه‌های بالاتری به نسبت برای اجاره آپارتمان پرداخت خواهد کرد.

امکانات اولیه‌ای که برای تمامی خانه‌های اجاره‌ای در آلمان مشترک است به صورت خلاصه در ذیل آورده شده است:

 • سرویس گرمایشی و سرمایشی
 • سرویس حمام و دست‌شویی
 • اتاق‌خواب
 • آشپزخانه و وسایل اولیه مورد نیاز
 • اینترنت

البته به ‌غیر از اجاره آپارتمان‌ها برخی از سوئیت‌ها و خانه‌های اشتراکی در آلمان وجود دارد که اگر فردی شرایط پرداخت هزینه‌های اجاره‌ی خانه را به‌ صورت مستقل نداشته باشد، می‌تواند از این مکان‌ها استفاده داشته باشد. سایت هایی که در ادامه خدمت شما معرفی می گردند، جزو سایت اجاره خانه مبله در آلمان نیز هستند که برخی خانه های مبله را معرفی نموده اند.

بنابراین مزیت و ویژگی اصلی استفاده از سایت اجاره آپارتمان در آلمان ( سایت خرید خانه در آلمان ) این است که افراد در کمترین زمان ممکن بر اساس شرایط و بودجه خود می‌توانند انتخاب مناسبی از مسکن مد نظر داشته باشند.

immobilo.de

my-next-home.de

kalaydo.de/immobilien

WG-GESUCHT.de

zeitwohnwerk.de

mrlodge.com

Immowelt.de

immowelt.de

immonet.de

immobilienscout24.de

wohnungsmarkt24.de

wohnungsboerse.net

meinestadt.de

quoka.de

thehomelike.com

سخن آخر!

برای اجاره مسکن در آلمان آگاهی از قوانین می تواند در کاهش هزینه ها و جلوگیری از خسارت‌های احتمالی بسیار موثر باشد.

در صورتی که قصد مهاجرت و یا گرفتن اقامت در آلمان را دارید، مشاورین ما آماده راهنمایی شما برای پیدا کردن بهترین و مناسب‌ترین مسکن براساس شرایط شما هستند. در این مقاله علاوه بر بررسی مسکن در آلمان، به بررسی سایت خرید خانه در آلمان نیز پرداخته شد.

شما می توانید در سریع ترین زمان ممکن، به آلمان مهاجرت کنید، فقط کافی است مانند صدها نفر دیگری که ما را انتخاب کردند، ما را به عنوان همسفر خود انتخاب کنید.

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

فهرست مطالب

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

درخواست مشاوره

۱۱ پاسخ

 1. با سلام من در شهر نوین کریشن نورد راین وست فالن کد ۴۸۴۸۵ زندگی می کنم چند ماه است بدنبال یک خانه اجاره ای تا سقف ۵۰۰ یورو می‌باشم ولی پیدا نمیکنم لطفاً من را یاری فرمایید باتشکر.

 2. سلام من درشهر مونشن زنده‌گی میکنم مدت ۴سال است دنبال خانه اهستم نمیتوانم پیدا کنم لطفا کمکم کنید

  1. درود بر شما
   در این خصوص در مقاله موردنظر که مطالعه فرمودید، لینک انواع سایت هایی که در حوزه مسکن در آلمان فعالیت دارند، ذکر شده… با مراجعه به این سایت ها می توانید کار خود را پیش ببرید.

 3. سلام.من در ایالت رایلندفالتز،شهر ماینتس دنبال خونه جابسنتری میگردم،دلالان مسکن که عمدتا از مهاجرها هستن هزارو پانصد یورو پول می‌خواهند تا فقط به شما یک ملک رو معرفی کنن که خودتون برای قرارداد و….اقدام کنید.متاسفانه امکان پرداخت این مبلغ رو ندارم و تو سایت ها هم هرچه جستجو میکنم و پیام میدم کسی پاسخ نمیده.نمیدونم باید چکار کنم

  1. درود بر شما
   شما میتوانید عضو گروه های تلگرامی شوید که در این کار نقش داشته و سابقه بالا دارند. از لینک های موجود در مقاله که سایت های املاکی هستند هم استفاده بفرمایید.

 4. سلام خوبید همسر من الان حدود ۸ماه است که در شهر بن دنبال خانه برای من و سه فرزندم می گردد اما موفق نمی شود باید چه کار کند چون می گوید متقاضی خیلی زیاد است

  1. درود بر شما، مقاله راهنمای کامل اجاره مسکن را مجدداً مطالعه بفرمایید و از سایت های معرفی شده برای اجاره مسکن استفاده بفرمایید.

 5. متشکرم از رهنمایی های سودمند تان و توقع دارم برای دریافت خانه مارا که حدوداً دو ماه می‌شود آلمان هستیم همکاری نمائید، محل مورد نظر ما شهر زینگین ایالت بادن ووتمبرگ میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *