لانرهلدینگ برترین موسسه مهاجرتی به کشور آلمان

معرفی انواع ارز دولتی 2024 (ارز دانشجویی، مسافرتی،…)

ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

ارز دولتی یکی از انواع ارز است که متقاضیان ارز می‌توانند به روش‌های مختلف آن را خریداری کنند. به طور کلی کشور ما دارای دو نرخ دولتی و آزاد است. نرخ دولتی ارز، برای شرایط و موقعیت‌های مختلف عرضه شده است. ارز دولتی به دلیل قیمت پایین‌تری که دارد بیشتر مورد استقبال مردم قرار گرفته است. طبیعتاً این استقبال و تقاضای زیاد باعث می‌شود تا قوانینی برای اخذ این نوع از ارز وضع شده باشد. در ادامه به بررسی انواع ارز دولتی و نحوه دریافت آن می‌پردازیم. لازم به ذکر است که لانر هلدینگ هیچ گونه فعالیتی مربوط به ارائه ارز دانشجویی ندارد و این مقاله برای راهنمایی شما عزیزان به نگارش درآمده است.

انواع ارز دولتی

در ابتدا به بررسی انواع ارزهای دولتی خواهیم پرداخت و آن‌ها را معرفی خواهیم کرد. انواع ارزهایی که به صورت دولتی به مردم ارائه می‌شوند به شرح زیر است:

 • ارز دولتی
 • ارز مسافرتی
 • ارز مسافرتی زیارتی
 • ارز دانشجویی
 • ارز نیمایی

ارز دولتی

ارز دولتی یا ارز مبادله‌ای نوعی از انواع ارزی است که دولت در اختیار افراد قرار می‌دهد. این نوع ارز به طور سالیانه (هر 365 روز یکبار) در اختیار افراد قرار می‌گیرد. این نوع ارز دولتی نسبت به ارز آزاد و دیگر ارزهای موجود در بازار کمترین میزان قیمت را داراست و هدف از ارائه این نوع ارز کنترل نوسانات ارزی خواهد بود. هر فرد می‌تواند در هر سال یکبار اقدام به اخذ ارز دولتی کند. میزان ارزی که هر فرد می‌تواند دریافت کند، 2 هزار یورو خواهد بود.

نرخ ارز دولتی

مراحل دریافت ارز دولتی

همانطور که گفته شد هر فرد سهمیه سالیانه 2 هزار یورویی دارد. هر فرد با کارت ملی خود توانایی دریافت این نوع ارز را داراست. برای این که بتوانید ارز دولتی دریافت کنید، باید یک حساب ارزی باز کنید. پس از افتتاح حساب ارزی باید شماره شبا ارزی خود را از شعبه ارزی که انتخاب کردید یا در اپلیکیشنی که اقدام کردید، دریافت کنید. متفاضیانی هم که تفاضای دریافت ارز دولتی را به صورت نقد دارند، باید 5 روز بعد از انتقال ارز به حساب ارزی، به صورت حضوری نسبت به دریافت آن اقدام کنند. در نظر داشته باشید که جهت تحویل سهمیه ارزی خود باید 6 درصد کارمزد برداشت را پرداخت نمایید.

توجه داشته باشید که 100 یورو از ارز دریافتی شما باید تا مدت 6 ماه در حساب ارزی شما باقی بماند.

ارز مسافرتی

ارز مسافرتی نیز نوعی ارز دولتی است که به تمام افراد بالای 12 سال که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، تعلق می‌گیرد. برای دریافت ارز مسافرتی داشتن مدارک سفر کفایت می‌کند. میزان سهمیه افراد با توجه به سفر هوایی یا زمینی، با ویزا و بدون ویزا بودن می‌تواند متفاوت باشد. متقاضیان دریافت ارز مسافرتی باید 7 تا 10 روز قبل از سفر نسبت به اخذ این نوع ارز اقدام کنند. افراد می‌توانند از بانک‌های ملی، سامان، تجارت، پارسیان و ملت ارز مسافرتی دریافت کنند. متقاضیان می‌توانند از  دو بانک ملی و ملت از دستگاه‌های خودپرداز فرودگاه امام، اصفهان، ارومیه، اهواز، تبریز و شیراز ارز مسافرتی خود را دریافت کنند.

ارز مسافرتی در سال 1402 به ازای هر فرد، در صورت سفر هوایی با ویزا، 500 یورو و به صورت زمینی با ویزا 300 یورو خواهد بود. مدارک لازم برای دریافت ارز مسافرتی به شرح زیر خواهد بود:

 • ویزا
 • اصل و کپی بلیط هواپیما
 • اصل و کپی پاسپورت
 • تکمیل فرم در بانک
 • دارا بودن حساب ارزی
 • رسید پرداخت عوارض خروج از کشور

در نظر داشته باشید که در صورت تعویض گذرنامه، همراه داشتن گذرنامه قبلی الزامی خواهد بود.

هزینه زندگی

ارز مسافرتی زیارتی

همانطور که از اسمش مشخص است ارز مسافرتی زیارتی برای افرادی است که می‌خواهند به حج روند یا سفرهای زیارتی داشته باشند. دولت برای این افراد نیز ارز مخصوصی اختصاص داده است. ارز مسافرتی زیارتی در سال 1402 برای حجاج، 500 دلار خواهد بود. نرخ ارز مسافرتی زیارتی برای افرادی که به کربلا سفر می‌کنند به دلار نیست و سهمیه افراد 200 هزار دینار عراق است.

ارز دانشجویی

با توجه به این که ارز برای شرایط مختلف برای افراد در نظر گرفته شده است، برای دانشجویانی که که تقاضای تحصیل در خارج از کشور را دارند نیز سهمیه‌ای اختصاص داده شده است. این نوع سهمیه‌ها برای دانشجویانی است که تقاضای تحصیل در مقاطع تکمیلی را دارند. ارز دانشجویی برای افرادی است که دارای پذیرش قطعی از یک دانشگاه خارجی مورد تأیید وزارت علوم بوده و مدرک زبان را با یک نمره حداقلی داشته باشند. توجه داشته باشید که این نوع ارز به دانشجویانی که دارای بورسیه هستند، تعلق نمی‌گیرد.

ارز نیمایی

ارز نیمایی محدود به افراد نیست و ارز نیمایی به منظور واردات کالا توسط شرکت‌ها و ارگان‌ها تنظیم شده است. درواقع ارز نمایی برای مصارف افراد نیست و بلکه برای نهادهای تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلام آخر

ارز دولتی برای کنترل نوسانات بازار ارز وضع شده است. این نوع ارزها برای افرادی است که در شرایط مختلف نیاز به ارز دارند. ارز دولتی نسبت به ارز آزاد ارزان‌تر بوده و افراد می‌توانند با قیمت پایین‌تری ارز تهیه کنند. متقاضیان ارز دولتی نسبت به نوع ارزی که تقاضای دریافت آن را دارند باید مدارک مختلفی ارائه دهند. لازم به ذکر است که لانر هلدینگ هیچ گونه فعالیتی مربوط به ارائه ارز دانشجویی ندارد و این مقاله برای راهنمایی شما عزیزان به نگارش درآمده است.

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

فهرست مطالب

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

درخواست مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *