لانرهلدینگ برترین موسسه مهاجرتی به کشور آلمان

بهترین بورسیه‌های تحصیلی آلمان

ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

بهترین بورسیه‌های تحصیلی آلمان به افرادی اختصاص پیدا می‌کند که در تلاشند شرایط تحصیل رایگان را با نمرات خوب به دست بیاورند. بورسیه تحصیلی به معنای کمک هزینه تحصیل به دانشجویان است که نحوه دریافت آن در دانشگاه‌ها و کشورهای مختلف متفاوت است. در واقع تحصیل در دانشگاه‌های آلمان رایگان است، به این معنا که هزینه‌های تحصیل در هر ترم آنقدر ناچیز است که رایگان محسوب می‌شود و شما در طول ترم چیزی حدود 250 تا 400 یورو بابت خدمات دانشجویی پرداخت می‌کنید که در قبال آن خدمات زیادی دریافت میکنید. با این حال باز افرادی هستند که درخواست بورسیه فول فاند در آلمان را دارند.

در این مقاله انواع بورسیه‌های تحصیلی آلمان را بررسی میکنیم و بهترین آنهارا معرفی میکنیم. همراه ما باشید.

بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه‌ها انواع مختلفی دارند، در برخی موارد عدم پرداخت شهریه به دانشگاه در واقع بورسیه یا همان فاند محسوب می‌شود، بدان معنا که تگر شهریه پرداخت نمیکنید نوعی بورسیه دریافت کرده‌اید. اما با توجه به رایگان بودن شرایط تحصیل در آلمان، این کشور امکان دریافت انواع بورسیه‌های تحصیلی را برای دانشجویان آلمانی و خارجی را به منظور هزینه‌های زندگی و تحصیل در آلمان فراهم کرده است.

معمولا دانشجویان در حال تحصیل در آلمان هزینه‌های زندگیشان را با کار دانشجویی میتوانند تامین کنند اما با این حال افرادی هستند که زندگی‌شان را با توجه به وضعیت مالی، تحصیلی و اقامتی که در آلمان دارند را با کمک وام های تحصیلی بافوگ (BAfoG) می‌گذرانند.

همانطور که بالاتر گفتیم بافوگ نوعی کمک هزینه و وام تحصیلی در آلمان است که به دو بخش کمک مالی و وام بدون بهره تقسیم می‌شود.

کمک مالی بافوگ: نیازی به باز پرداخت ندارد.

وام بدون بهره بافوگ: دانشجویان بعد از دوران تحصیلات باید مبلغ 50% از وام بدون بهره را به دولت پرداخت کنند.

با توجه به رایگان بودن تحصیل در آلمان، بورسیه تحصیلی به سختی برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی آلمان

  • شرایط پذیرش مقطع تحصیلی مورد نظرتان را داشته باشید.
  • رزومه قوی داشته باشید که انگیزه و لیاقتتان برای دریافت این بورسیه را نشان دهد.
  • مدرک زبان معتبر انگلیسی یا آلمانی گرفته باشید.

بورسیه تحصیلی داد  DAAD

بورسیه داد یا DAAD مخفف Deutscher Akademischer Austauschdienst است که به معنی سرویس تبادل دانشگاهی آلمان است. هدف این بورسیه تقویت همکاری های علمی و فرهنگی بین آلمان و سایر کشورها است. این بورسیه در آلمان بیشتر به دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری تعلق می‌گرد.

مبلغ کمک هزینه بورسیه تحصیلی داد درآلمان:

  • مقطع کارشناسی ارشد: 934 یورو در ماه
  • مقطع دکتری: 1,300 یورو در ماه

بورسیه های Erasmus و Erasmus mundus

بورسیه اراسموس از سال 2003 شکل گرفت تا دانشجویان غیراروپایی بتوانند تحصیلات عالیه خود را در اروپا تکمیل کنند. و با همکاری این موسسات و دانشگاه ها پروژه های علمی و فرهنگی پر ثمری را به نتیجه برسانند. بورسیه اراسموس موندوس عموماً به متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می‌گیرد و برای مقطع کارشناسی خدمات محدودی ارائه می‌دهد. در این بورسیه بیش از 200 رشته در مقطع دکترا و بیش از 100 رشته در مقطع کارشناسی ارشد تحت پوشش قرار دارد.

بورسیه‌های تحصیلی بنیاد هاینریش بل

بنیاد هاینریش بل، به یاد نویسنده‌ی معروف و برنده‌ی جایزه‌ی نوبل آلمانی به همین نام در اواخر دهه‌ی ۱۹۸۰ میلادی تاسیس شد. برنامه بورسیه این بنیاد بیشتر به موضوعات حقوق بشری، برابری جنسیتی، دیدگاه‌های سبز، عدالت محور و از این قبیل تحقیقات تعلق می‌گیرد.

از مزایای این بورسیه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شرایط دریافت آسان
  • پوشش حداکثری هزینه‌های زندگی و تحصیل
  • عدم محدودیت سنی
  • مبالغ و شرایط بهتر نسبت به متوسط بورسیه‌های دیگر

بورسیه تحصیلی ماری کوری

بورسیه تحصیلی ماری کوری یک اسکالرشیپ فول فاند می باشد که به متقاضیان تحصیلات عالی دکتری و علاقمندان به تحقیق و پژوهش در کشورهای اتحادیه اروپا ارائه می شود. روش درخواست فاند و بورسیه ماری کوری راه‌های متفاوتی دارد و افراد می توانند از طریق یک سازمان یا به صورت فردی برای دریافت کمک هزینه درخواست دهند.

بورسیه تحصیلی آلمان

بورس‌ تشویقی تحصیلی آلمان (Deutschlandstipendium) این کمک هزینه تحصیلی مبلغ ۳۰۰ یورو در ماه می باشد و از طریق صندوق های خصوصی و دولتی پرداخت می شود و بعد از پایان دوره تحصیلی مجبور به پرداخت آن نیستید. البته این برنامه شاملهمه دانشگاه های آلمان نمی‌شود.

بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان ایرانی

بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان ایرانی بیشتر بورسیه‌های داد و اراسموس به شمار می‌آیند. داد از بزرگترین مراکز اعطاکننده بورسیه تحصیلی در آلمان به شمار می‌رود. و برای گرفتن این بورسیه نیاز به حداقل مدرک لیسانس، مدرک زبان انگلیسی، انگیزه‌نامه و… دارید. 

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

فهرست مطالب

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

درخواست مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *