مینی جاب (Minijob) چیست؟

شرایط Minijob و قوانین آن در آلمان

(Minijob) یا همان کار کوچک

(Minijob) یا همان کار کوچک چیست؟

میتوان گفت: مینی جاب یک کار اضافه و جانبی (کار کوچک )است که شما در ماه حدود چهارصد و پنجاه یورو و یا بیش تر درآمد خواهید داشت. به این معنا که شخص جدا از کار اصلی و دائمی و خود یک کار کوچک دیگر هم در کنار آن انجام می دهد.
دانشجویان، افراد بازنشسته، زنان خانه دار، و حتی کسانی که صاحب شغل هستند؛ می توانند با انجام مینی جاب درآمد اضافه داشته باشند.

در این مقاله سعی داریم که به شما عزیزان اطلاعاتی در رابطه با اینکه مینی جاب چیست و هر فرد باید چند ساعت کار انجام دهد تا کار او مینی جاب محسوب شود قرار دهیم.

مینی جاب یک بازه زمانی کوتاه برای استخدام شدن دارد، در واقع مینی جاب به دو صورت متفاوت انجام می شود؛

  • ۵۲۰ یورو حداکثر درآمد شما باید در ماه و یا  ۶۲۴۰ یورو در سال باشد.

شما با مینی جاب  ۵۲۰ یورو می توانید در یک ماه بیشتر در آمد داشته باشید، اما در صورتی این اتفاق می افتد که ۵۲۰ یورو کمتر در ماه های بعدی دریافت کنید.
نکته حائز اهمیت اینجاست که، تمام هزینه های سفر و هزینه ای که برای کریسمس توسط کارفرمای شما پرداخت می شود، خودش درآمد به حساب می آید.

همانطور که در بالا اشاره کوتاهی داشتیم خواهیم گفت که: اگر برای مدت کوتاه به عنوان مینی جاب (kurzfristigen Beschäftigung) استخدام شوید، (برای پنج روز در هفته)  مدت کار باید سه ماه و (اگر کمتر از ۵ روز در هفته کار می کنید)  ۷۰ روز کاری باشد مهم نیست که در این مدت چقدر درآمد دریافت میکنید مهم این است که شما فقط برای مدت کوتاهی استخدام شده باشید.

 

به عنوان کارگر مینی جاب کجا می توانم کار کنم؟

به عنوان کارگر مینی جاب کجا می توانم کار کنم؟

شما میتوانید در همه جا یک کار مینی جاب داشته باشید، چه در یک شرکت، چه در اداره، و چه در خانه شخصی. شما برای انجام کار کوچک می توانید در رستوران ها، مغازه ها و صنایع دستی دنبال کار بگردید.

علاوه بر او عنوان مینی جاب برای پاک کاری نگهداری از بچه ها در بسیاری از خانه ها میتوانید مشغول به کار شوید.

به عنوان کارگر مینی جاب چه حقوقی دارم؟

قانون کار عمومی برای مینی جاب ها هم اعمال میشود. کارگران مینی جاب مثل تمامی کارکنان از حق دریافت حداقل دستمزد و تعطیلات قانونی برخوردارند.

مجبور هستم با داشتن مینی جاب بیمه های اجتماعی پرداخت کنم؟

  • بیمه اجتماعی
  •  بیمه بیکاری
  • و بیمه پرستاری را پرداخت نمی کنید.

نکته:شما می توانند از کارفرمای خود بخواهید که بیمه بازنشستگی را پرداخت نکنند.

اگر شما از کارفرمای خود درخواست نکنید که بیمه بازنشستگی از حقوق شما پرداخت نشود؛ هر ماه مقداری از حقوق شما به عنوان بیمه بازنشستگی پرداخت می شود. در این شرایط به طبع حقوق ماهانه شما کم تر خواهد بود اما در آینده از حقوق بازنشستگی خود می توانید استفاده کنید.
در آلمان هر فرد باید دارای بیمه درمانی باشد و بر اساس قوانین و مقررات این کشور؛ همه افراد حتی افرادی که استخدام مینی جاب هستند؛ باید از بیمه درمانی استفاده کنند. بیمه دانشجویان و بیمه درمانی خانواده  هزینه ی کم تری دارند و مناسب تر هستند.

در صورت داشتن کار مینی جاب، باید مالیات بپردازم؟

بستگی به مقدار درآمد دارد. در مینی جاب، ۲ درصد از کل حقوق ناخالص (Bruttogehalt) شما توسط کارفرما به اداره مالیات پرداخته میشود و مالیات دیگری وجود ندارد. اما اگر کار کوتاه مدت دارید که حقوقتون ماهانه از ۴۵۰ یورو بیشتر باشد، ۲۵ درصد از حقوق ناخالص شما علاوه بر ( مالیات کلیسا اگر مسیحی باشید و هزینه همدردی)  به اداره مالیات پرداخت میشود.

نکته: میتوانید درخواست دهید که مالیات شما به جدول مالیات حساب شود که به نفع شما خواهد بود.

آیا می توانم چند کار مینی جاب با هم داشته باشم؟

آیا می توانم چند کار مینی جاب با هم داشته باشم؟

بله، همزمان می توانید چندین کار مینی جاب داشته باشید. اما باید در نظر داشته باشید که در مجموع درآمد شما بیش از ۵۲۰ یورو در ماه و یا بیشتر از ۷۰ روز کاری در هر سه ماه باشد، کار شما دیگر مینی جاب محسوب  نمی شود و مجبورید که بیمه های اجتماعی پرداخت کنید.

آیا می توانم در کنار شغل تمام وقت خود یک کار کوچک هم داشته باشم؟

بله درصورتی که، کارفرمای شما باید با این موضوع موافقت کند.

به عنوان مینی جاب چند ساعت می توانم کار کنم؟

میشه گفت، برای تعداد ساعات محدودیت وجود ندارد.

فقط نکته مهم که شما باید درنظر بگیرید که در بالا هم اشاره ایی به آن داشتیم این است که: در آمد مینی جاب از ۵۲۰ یورو در ماه زیادتر نباشد و در صورت استخدام برای کوتاه مدت، مدت کار از سه ماه یا ۷۰ روز کاری نباید بیشتر باشد.

اگر درآمدم از مینی جاب بیش از ۴۵۰ یورو در ماه باشد چه اتفاقی می افتد؟

ببینید شغل شما در صورتی مینی جاب محسوب نمیشود که  به طور مرتب بیش از ۵۲۰ یورو در ماه کسب درآمد کنید، و میتوان گفت شما کار متوسط دارید (Midijob) که در این  صورت شما باید بیمه های اجتماعی را بپردازید. اگر بیشتر از ۴۵۰ یورو فقط در بعضی ماه ها و بدون برنامه ریزی کسب درآمد کنید (مثلاً در عوض یک همکار بیمار کار کرده اید) مشکلی ندارد، اما این اتفاق نباید بیش از سه بار در سال تکرار شود. در این حالت شغل شما همچنان به عنوان یک کار کوچک در نظر گرفته می شود.

اگر از جاب سنتر پول (Arbeitslosengeld II) دریافت کنم باز هم میتوانم یک شغل مینی جاب داشته باشم؟

بله؛ اما باید یک سری شروط لازم را رعایت کنید ازجمله:

  • در مرکز کار هستید.
  •  قبل از شروع کار باید به اداره جاب سنتر در مورد کار کوچک خود اطلاع دهید.
  • در صورت پیگیری نکردن این کار، پول جاب سنتر کاهش می یابد و یا قطع میشود.

شما با داشتن هم زمان مینی جاب و جاب سنتر درآمدیی که از جاب سنتر میگیرید یک مقدار کاهش می یابد. ۱۰۰ یورو در ماه از درآمد مینی جاب خود به خود بردارید  و باقی مانده درآمد هم که ۱۰۰ یورو را برداشتید، ۲۰درصد بردارید. باقی مانده از طرف جاب سنتر از حقوق شما کم میشود.

به طور مثال :۵۲۰ یورو در ماه حقوق داشته باشدید، می توانید ۱۰۰ در ابتدا بردارید ، از این ۴۲۰ یورو هم میتوانید ۲۰ درصد را بردارید، یعنی هم پول جاب سنتر را کامل میگیرید و هم ار مبلغ ۵۲۰ یورو کار خود، ۱۸۴ یورو دریافت میکنید.

اگر پول بیکاری (Arbeitslosengeld I) دریافت میکنید:

  • قبل از شروع کار،  اداره فدرال کار را از کار کوچک خود باخبر کنید .

در هفته میتوانید حداکثر ۱۴ ساعت و ۵۹ دقیقه کار کنید. اگر شما در هفته ۱۵ ساعت یا بیشتر کار کنید، دیگر بیکار به حساب نمی آیید و پول بیکاری را نمیتوانید دریافت کنید. پول بیکاری شما با داشتن درآمد اضافی شما کاهش می یابد. در این صورت می توانید در هر ماه ۱۶۵ یورو درآمد داشته باشید.

  • نکته :افرادی که مینی جاب و میدی جاب میکنند، حق دریافت حداقل دستمزد قانونی را دارند.

در این بخش از مقاله اشاره ای به میدی جاب داشته باشیم که:

(Midijob) چیست و چگونه بیان میشود ؟

کار شما در صورتی میدی جاب بحساب  می آیدکه ماهانه بین  و۵۲۰ و ۱۶۰۰ و ۱۳۰۰ یورو حقوق داشته باشید، برای میدی جاب برخلاف مینی، باید بیمه های اجتماعی را پرداخت کنید. اما نکته اینجاست که نسبت به کارمندان عادی پول کمتری برای بیمه های بازنشستگی، سلامت، پرستاری و بیکاری پرداخت میکنند. همچنین در میدی جاب بعدا میتوانید پول بازنشستگی دریافت کنید.. لطفاً دقت کنید، اگر چندین کار میدی جاب دارید، حقوق همه مشاغل با هم جمع میشود.
فقط دریک صورت حقوق کلی کمتر از ۱۶۰۰ یورو باشد می توانید آن را میدی جاب حساب کنید.

سخن آخر، اگر یک مینی جاب و یک میدی جاب را با هم ترکیب کنید، برای کارمینی جاب مجبور به پرداخت بیمه های اجتماعی نیستید.

آوسبیلدونگ المان
ویزا آوسبیلدونگ آلمان

ویزا آوسبیلدونگ سفارت آلمان

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp