لانرهلدینگ برترین موسسه مهاجرتی به کشور آلمان

آخرین تغییرات قوانین مالیات در آلمان 2024

ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

کشور آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا است و همانطور که میدانید از بنیان‌گذاران اروپا و حوزه یورو است. دولت المان مقرراتی برای محافظت و کیفیت زندگی بهتر شهروندان وضع کرده و باعث افزایش امنیت زندگی دز کشور آلمان شده. و افرادی که قصد مهاجرت به کشور خارجی مانند آلمان را دارند، نیاز است از قوانین مالیاتی این کشور اطلاعات لازم را کسب نمایند؛ زیرا در غیر این صورت ممکن است افراد مجبور به پرداخت هزینه های اضافی شده و یا حتی ضرر و زیان مربوط به عدم اطلاع از قوانین را بپردازند. مالیات در کشور آلمان منبع درآمد دولت برای انجام وظایف در قبال مردم است. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا جزییات مربوط به مالیات در کشور آلمان را به همراه مواردی همچون درآمدهایی که شامل پرداخت مالیات می شوند و سایر موارد را بررسی نماییم.

مالیات در کشور آلمان

قوانین مالیات در آلمان موضوع بسیار مهمی برای دولت در کشور آلمان است چون جزو منابع اصلی درآمد دولت برای خدمت به ساکنین این کشور است. همه کسانی که در کشور آلمان زندگی می‌کنند روزانه در حال پرداخت مالیات هستند. چون درصدی از مبلغ کلیه کالا و خدماتی که در آلمان ارائه می شود متعلق به مالیات خواهد بود.

بطور کلی نرخ مالیات در آلمان بالاتر از کشورهای اروپایی است، ولی به همان میزان هم امکانات اجتماعی و رفاهی و همچنین زیرساخت ها و خدمات شهری آلمان به مراتب بهتر از بسیاری از کشورهای اروپایی می باشد.

قوانین مالیاتی در کشور آلمان به نحوی وضع گردیده که تمام افراد بتوانند بدون تحمل فشار اقتصادی مالیات مورد نظر را به صورت نقدی و اقساطی پرداخت نمایند، افرادی که در کشور آلمان دارای درآمد بیشتری هستند می بایست مالیات بیشتری را پرداخت نمایند. همچنین تمام شهروندان آلمانی یا مهاجرانی که اونجا مشغول به کار هستند، موظف به پرداخت مالیات هستند.

نرخ مالیات در آلمان

شماره مالیاتی

کلیه افراد شاغل یا صاحبان ملک و کسب و کار دارای شماره مالیاتی هستند، این شماره مالیاتی یک شماره ۱۱ رقمی می باشد که به افراد شاغل تعلق می گیرد. این کد به محض تکمیل فرآیند در شهرداری های محلی به صورت خودکار صادر می‌شود.

افرادی که دارای بلوکارت آلمان هستید نیز به دلیل دارا بودن امتیاز کسب شغل و یا اقامت، این شماره را دریافت خواهند کرد.

شماره مالیاتی برای ارائه گزارش به اداره مالیات و تکمیل نمودن فرم اظهارنامه مالیاتی لازم است، از طرفی شماره مالیاتی باعث سهولت در ارتباط بین افراد و اداره مالیات می شود.

برای دریافت شماره مالیاتی راه های مختلفی وجود دارد، معمولاً افرادی که به عنوان کارمند یا نیروی کار در شرکتی کار می کنند، توسط کارفرما می توانند شماره مالیاتی خود را دریافت نمایند، افرادی که به صورت خوداشتغال دارای درآمد هستند نیز می توانند با ثبت اطلاعات خود در شهرداری محل زندگی یا مراجعه مستقیم به اداره مالیات منطقه مورد نظر شماره مالیاتی خود را دریافت نمایند.

عدم پرداخت مالیات یا فرار مالیاتی در آلمان عواقب بسیار سنگینی نظیر اخراج از کشور و حتی ۱۰ سال حبس را در پی خواهد داشت.

 

انواع محاسبه مالیات در کشور آلمان

 • مالیات بر درآمد
 • مالیات بر املاک و مستغلات
 • مالیات بر سود سرمایه گذاری یا سپرده گذاری
 • مالیات بر ارزش افزوده
 • مالیات بر ارث و هدیه

مالیات بر در آمد

مالیات بر درآمد بزرگترین منبع درآمد دولت آلمان در بین کلیه عناوین مالیاتی می باشد. طبق قوانین مالیاتی آلمان کلیه افرادی که در این کشور دارای درآمد هستند می بایست مالیات پرداخت نمایند.

این مالیات تنها به افرادی که در آلمان شاغل هستند تعلق نمی گیرد. بلکه کلیه افرادی که علاوه بر دریافت حقوق از طریق سرمایه گذاری در آلمان، راه اندازی کسب و کار، مستمری و … دارای درآمد هستند نیز موظف به پرداخت مالیات خواهند بود.

طبیعتاً هرچه شغل شما دارای درآمد بیشتری باشد، مالیات بیشتری نیز از شما گرفته می شود، در لینک زیر می توانید از مشاغل پردرآمد آلمان اطلاعات لازم را کسب نمایید.

برای اطلاع از مشاغل پردرآمد آلمان کلیک کنید.

مالیات بر درآمد در آلمان

به طور کلی مالیات بر درآمد شامل درآمدهای ذیل می باشد:

 • دریافت حقوق و دستمزد
 • سود حاصله از اجاره بهای ملک
 • سود حاصله از سپرده گذاری
 • خرید و فروش سهام
 • سود حاصله از سرمایه گذاری
 • راه اندازی بیزینس (خود اشتغالی)
 • دریافت مستمری (حقوق بازنشستگی)
 • درآمدهای دیگر

باید گفت نرخ مالیات افراد با توجه به میزان درآمد ایشان محاسبه می گردد. از این رو هر چه درآمد افراد بالاتر باشد به همان میزان مالیات بیشتری را باید پرداخت نمایند.

دولت آلمان برای افراد کم درآمد معافیت های مالیاتی مناسبی را در نظر گرفته است.

منظور از عنوان (درآمدهای دیگر)، مقرری‌های سالانه‌ی هزینه‌های نگهداری (خرجی یا نفقه و …) ما بین دو زوج به علاوه دیگر منابع کسب درآمد است که به طور خاص در قانون مالیات ذکر شده اند.

اگر سرمایه یا درآمدی به فرد برسد که به موجب قانون مالیات جزو هیچ یک از این موارد بالا نباشد به آن درآمد به مالیات تعلق نخواهد گرفت.

درآمد ناشی از بردن بلیط بخت آزمایی در آلمان مشمول قانون مالیات بر درآمد نیست. با وجود این اگر آمریکایی ها در زمان اقامت در آلمان بلیت بخت آزمایی آلمان را ببرند، باید به دولت متبوع خود مالیات بر درآمد بپردازند.

درآمد ناشی از کار نه تنها شامل حقوق است بلکه مواد دیگر کمک هزینه زندگی در خارج از کشور پاداش ها و سود مشارکت در سهام شرکت کمک هزینه انبارداری و نقل مکان هزینه شرکت همسر در کلاس زبان اتومبیل شخصی شرکتی پرداخت های غیر نقدی ( نظیر تسهیلات و غذای رایگان ) هزینه مسافرت و تعطیلات ( که کارفرمای شما آن را می پردازد ) و هزینه آموزش فرزندان را نیز در بر می گیرد. کارفرمای شما موظف است ارزش این پرداخت های غیر نقدی و خدمات را محاسبه کند و آنها را ماهانه به هنگام محاسبه مالیاتی که باید از حقوق کسر شود بر روی برگه حقوقتان درج کند. این مقادیر همچنین باید در مبلغ کل سالانه که در کارت مالیات شما درج می شود محاسبه گردند.

 

مالیات بر املاک و مستغلات

مالیات بر املاک و مستغلات با توجه به نوع کاربری و ارزش ملک محاسبه می شود. افرادی که ملک خود را در کشور آلمان اجاره داده اند نیز از درآمد حاصله جهت دریافت اجاره بها می بایست مالیات مورد نظر را پرداخت نمایند. مالیات بر املاک و مستغلات در بسیاری از کشورهای جهان دریافت می شود، با توجه به سختگیری کشور آلمان در رابطه با قوانین مالیاتی، عدم پرداخت به موقع مالیات املاک و مستغلات منجر به پرداخت جریمه نقدی و بروز مشکلات در خرید و فروش ملک مورد نظر خواهد شد

مالیات بر املاک در آلمان

 

مالیات بر سود سرمایه گذاری یا سپرده گذاری

این نوع مالیات بر اساس سود حاصله از سرمایه گذاری یا حتی فروش ملک محاسبه می شود، هم اکنون نرخ مالیات بر سود سرمایه در آلمان حدود ۲۵ درصد است، البته با توجه به میزان سود امکان

تغییر نرخ مالیاتی نیز وجود دارد، افرادی که بیش از ۱۰ سال در ملک خود زندگی کرده اند و ملک خود را به فروش رسانده اند از پرداخت این نوع مالیات معاف خواهند بود.

 

مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده با کالای مصرفی ارتباط دارد، ولی کاملاً با مالیات بر فروش متفاوت است.

این نوع مالیات با توجه به ارزش کالای تولید شده و قیمت نهایی کالا برای عرضه محاسبه می شود، در واقع این نوع مالیات را هم تولید کننده و هم فروشنده کالای مورد نظر پرداخت می نمایند.

معمولا فروشنده کالا نرخ مالیات بر ارزش افزوده را از خریدار دریافت می نماید.

مالیات بر ارزش افزوده در اغلب کشورهای جهان دریافت می شود. باید گفت نرخ مالیات بر ارزش افزوده بسته به ارزش کالای مورد نظر کمی متفاوت خواهد بود.

 

مالیات بر ارث و هدیه

افراد مقیم آلمان باید هر دو نوع مالیات بر ارث (Erbschaftssteuer) و هدیه (Schenkungssteuer) را بپردازند.

مالیات بر ارث و هدیه

 البته در آلمان، این شخص وارث یا دریافت کننده هدیه است که باید اظهارنامه مالیاتی پر کند و مالیات بپردازد؛ نه فرد متوفی یا هدیه دهنده.

اگر فرد در آلمان زندگی کند و از خارج از آلمان برای شما هدیه یا ارثی برسد این قانون ممکن است مشکل ساز شود. گرچه آلمان با بسیاری از کشورها قراردادهایی را به امضا رسانده است تا کسی مجبور نشود در هر دو کشور مالیات بپردازد.

مالیات بر ارث مالیات بر املاک و مستغلات یا مالیات فوت نیز نامیده می‌شود. درهنگام انتقال اموال شخص متوفی به وارثین وی وضع می شود.

میزان مالیات متعلقه به ارزش مال به ارث رسیده و رابطه بین شخص متوفی و وارث وی بستگی دارد.

مالیات بر هدیه نیز به روشی مشابه برای مالی که پیش از فوت صاحبش به شخص دیگر بخشیده می شود وضع می گردد. در هر دو مورد این شخص دریافت کننده و ذینفع است که به لحاظ قانونی مسئول اعلام شانسی است که به وی روی آورده است و باید مالیات وارد بر آن را بپردازد.

در خصوص نحوه ارزش گذاری اموال (زمین و ساختمان) قوانین دقیقی وضع شده است که بر اساس ارزش اجاره آن و نحوه استفاده واقعی از آن در زمان فوت شخص متوفی یا زمان اعطای هدیه استوار است. ساختمان هایی که از طریق اخذ اجاره درآمد ایجاد می کنند در زمان محاسبه مالیات دارایی های ارزشمندی محسوب می گردند.

مالیات پرستار در المان

نرخ مالیات در المان بر اساس حقوق دریافتی محاسبه می‌شود. و حقوق کادر درمان در این کشور ثابت نبوده و بستگی به عوامل مختلف دارد. عواملی چون نوع محل کار (دولتی یا خصوصی)، منطقه محل سکونت، سابقه کاری، ساعت شیفت های کاری و… . در کل مالیات برای پرستاران رود صعودی دارد و هرچه درآمدشان بیشتر باشد مالیات هم بیشتر می‌شود که قبل از واریز حقوقشان کسر می‌شود. اما به ور کلی نرخ مالیات برای پرستاران می تواند بین 30% تا 42% از حقوق نا خالص ماهیانه آنها باشد. همچنین همه کارمندان در آلمان موظفند هزینه همبستگی بپردازند که 5.5 درصد از حقوق ناخالص آنهاست. در کل پرستاران از حقوق و مزایای خوبی برخوردار هستند.

مالیات فارکس در آلمان

در مقایسه با بقیه کشورها قوانین مالیاتی فارکس (FX) ساده تر و درک آن آسان است. برای کسانی که فارکس را به عنوان شغل دوم و درآمد بیشتر معامله میکنند، مشمول مالیات بر سود سرمایه 25% علاوه بر نرخ اضافه همبستگی 5.5% هستند. همچنین مالیات تجارت مالیات بر سود است نه درآمد. مالیات تجارت 3.5٪ از سود شما است که در ضریب مالیات محلی ضرب می‌شود. نرخ مالیات در هر شهر متفاوت است.

معافیت مالیاتی در آلمان

بر اساس قانون در سال ۲۰۲۰ میزان مبلغ درآمد جهت معافیت از مالیات در صورتی که فرد مجرد باشد و در رابطه ای رسمی نباشدد، ۹۴۰۸ یورو است.

برای کسانی که ازدواج کرده اند و یا در رابطه ی رسمی شده هستند، این مبلغ ۱۸۸۱۶ یورو است.

چنانچه دستمزد افراد بیشتر از این مقدار باشد باید مالیات بر درآمد را پرداخت کنید.

کودکان از پرداخت مالیات معاف می باشند. بدین منظور، دولت آلمان به والدین بخشودگی مالیاتی تا سقف ۷۶۲۰ یورو در سال اعطا می نماید.

مانند سایر کشورها، آلمان اجازه انواع کسری ها را می دهد، که می تواند مالیات بر درآمد را کاهش دهد.

تخفیف مالیاتی در شرایطی مثل زیر به افراد تعلق میگیرد:

 • کمک های خیریه و سیاسی به نهادهای آلمانی.
 • شرایط بیماری.
 • کودکان زیر ۱۸ سال  و یا کمتر از ۲۷ سال اگر هنوز محصل و بدون درآمد هستند.
 •  حق بیمه مشخص شده.

مالیات بر ارث در آلمان

قانون 183 روز در آلمان 

اگر زمانی که در آلمان کار می کنید مقیم مالیاتی در خارج از آلمان هستید و کمتر از 183 روز در آلمان می‌مانید و توسط کارفرمای غیر آلمانی خود حقوق دریافت می‌کنید، به احتمال زیاد به هیچ وجه مجبور نخواهید بود که با مالیات ذر آلمان درگیر شوید (برخی ممکن است به استثنا شامل شوند)

محاسبه مالیات المان

در آلمان سال مالیاتی منطبق بر سال تقویمی است یعنی از اول ژانویه شروع می شود و تا سی و یکم دسامبر ادامه دارد.

معمولاً مالیات خانواده ها و نیز زن و شوهر به عنوان یک فرد واحد محاسبه می شود. با وجود این زن و شوهر در صورتی که مایل باشند تقاضای بخشودگی مالیاتی شخصی کنند می توانند به طور جداگانه اظهارنامه مالیاتی پر کنند. مالیات فرزندان کمتر از 18 سال نیز در اظهارنامه مالیاتی والدینشان محاسبه می شود.

در صورتی که فرزندان بالاتر از 18 سال باشند چنانچه در کلاس های کارآموزی یا مدرسه به تحصیل و آموزش مشغول باشند باز هم مالیات آنها در اظهارنامه های مالیاتی والدینشان ثبت می شود. در صورتی که فرزندان برای تامین هزینه های تحصیل خود به کار نیمه وقت اشتغال داشته باشند یا در طرح های کارآموزی شرکت کنند این مسئله باید در اظهارنامه مالیاتی خانواده درج شود هر چند این درآمدها معمولاً مشمول مالیات بر درآمد نمی شود.

نحوه محاسبه مالیات در آلمان بسته به نوع مالیات، طبقه بندی افراد در سیستم مالیاتی، حجم دارایی ها و میزان درآمد افراد متفاوت خواهد بود.

در سیستم مالیاتی آلمان افراد به ۶ گروه اصلی تقسیم می شوند، که هریک از این گروه ها شرایط و قوانین خاص خود را خواهند داشت.

 • افراد مجرد، بیوه یا مطعلقه
 • والدین مجرد
 • افراد متاهل با درآمد کمتر نسبت به همسر (شریک)
 • افراد متاهل با درآمد برابر با همسر (شریک)
 • افراد متاهل با درآمد بیشتر نسبت به همسر (شریک)
 • افرادی که دارای چند شغل می باشند

چگونگی محاسبه مالیات برای هر یک از گروه های فوق کمی متفاوت خواهد بود، از سوی دیگر میزان درآمد و دارایی های افراد در آلمان نیز نقش مهمی در تعین نرخ مالیات خواهد داشت.

اما کلا نرخ مالیات برای شرکت ها در آلمان بین ۱۵ الی ۱۶ درصد خواهد بود، و نرخ مالیاتی پایه در این کشور برای مشاغل انفرادی از ۳٫۵ درصد به بالا خواهد بود.

نرخ مالیاتی افراد با توجه به میزان درآمد در آلمان به شرح ذیل می‌باشد:

میزان درآمد سالانه شخص مشمول به مالیات (یورو)نرخ مالیات
کمتر از 11.604 یورومعاف از مالیات
بین 11.604 تا 66.60 یورو۱۴ الی ۴۲ درصد
بین 66.761 تا 277.825 یورو۴۲ درصد
بیشتر از 277.826 یورو۴۵ درصد

 

 سخن آخر!

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی نرخ مالبات در آلمان و نحوه محاسبه مالیات در آلمان بپردازیم. درصورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در رابطه با مالیات در آلمان داشتید و یا اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید و نمی دانید چطور هزینه های مالیاتی خود را کاهش دهید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

شما می توانید در سریع ترین زمان ممکن، به آلمان مهاجرت کنید، فقط کافی است مانند صدها نفر دیگری که ما را انتخاب کردند، ما را به عنوان همسفر خود انتخاب کنید.

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

فهرست مطالب

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

درخواست مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *