لانرهلدینگ برترین موسسه مهاجرتی به کشور آلمان

انصراف از آوسبیلدونگ چه آینده ای دارد؟ + راهنمای جامع

ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

انصراف از آوسبیلدونگ چه آینده ای دارد

انصراف از آوسبیلدونگ ممکن است به دلایل متفاوت برای کارآموزان آوسبیلدونگ پیش بیاید. برای همه ی ما، پیش آمده است که گاهی اواسط کار متوجه شدیم مسیر را اشتباه آمده‌ایم. در مورد انتخاب آوسبیلدونگ نیز همین امر صدق می کند. ممکن است شما در اواسط دوره ی آوسبیلدونگ خود، متوجه شوید که این شغل مورد علاقه شما نیست و یا می‌توانید در جایگاه‌های شغلی دیگر پیشرفت بیشتری داشته باشید. اما در صورت انصراف از آوسبیلدونگ، تکلیف دوره ی آوسبیلدونگ شما چه می‌شود و باید چه اقداماتی انجام دهید؟

آوسبیلدونگ یک فرصت منحصر به فرد است که در کشور آلمان اجرایی می‌شود، در این دوره شما در کنار آموزش تئوری به صورت عملی نیز تحت آموزش قرار می‌گیرید و حقوق دریافت می‌کنید. در ادامه ی این مقاله با ما باشید تا به صورت جامع شرایط را برای شما شرح دهیم و به شما بگوییم چه مسیری را برای موفقیت و یا ترک آوسبیلدونگ باید پیش بگیرید. ما این نوید را به شما می دهیم که شما می توانید ترک تحصیل کنید و در مسیر دیگری قرار بگیرید. با لانر هلدینگ همراه باشید!

دلایل انصراف از دوره آوسبیلدونگ

بعد از اخذ ویزای آوسبیلدونگ و مهاجرت به آلمان به هردلیلی ممکن است به فکر انصراف از دوره خود بیفتید. برای انصراف از آوسبیلدونگ، دلایل زیادی می‌تواند وجود داشته باشد. اما توجه کنید که بی‌حوصلی و تنبلی نمی‌تواند دلیل خوب و منطقی برای ترک دوره باشد.

دلایل قانع کننده‌ای که می‌تواند باعث انصراف شما از دوره آوسبیلدونگ شود:

 • متفاوت بودن شرایط کاری و تحصیلی با قرارداد و وعده‌های داده شده توسط شرکت ارائه دهنده دوره
 • پیش آمدن مشکلات پزشکی در حین دوره
 • اتفاق افتادن مشکلات خانوادگی در حین دوره
 • علاقه نداشتن به کار کردن در حوزه مورد نظر
 • راضی نبودن شما از موقعیت شغلی فعلی

لینک مرتبط: صفر تا صد ویزا آوسبیلدونگ آلمان

انواع روش های فسخ قرارداد آوسبیلدونگ

کارآموزانی که با یک شرکت آموزشی قرارداد بسته‌اند، ممکن است پس از مدتی به دلایل متفاوت تصمیم به تغییر رشته آوسبیلدونگ یا تغییر شرکت آموزشی آوسبیلدونگ بگیرند. امکان این تغییرات در آوسبیلدونگ وجود دارد اما شرایط خاص خود را دارد و ممکن است به راحتی انجام نشود.

به عنوان مثال، تغییر شرکت آموزشی با حفظ همان رشته قبلی کار سختی است. اگر فردی در حال گذراندن آوسبیلدونگ پرستاری در یک شرکت آموزشی است و به لایلی قصد تغییر کارفرما و شرکت آموزشی خود را دارد، باید این مسئله را در نظر بگیرد که این جابه‌جایی کار آسانی نیست.

فسخ قرارداد در دوره آزمایشی

در طول دوره آزمایشی (تا حداکثر 4 ماه)، هر دو طرف قرارداد (کارفرما و کارآموز) می‌توانند بدون ارائه هیچ دلیل موجهی قرارداد را فسخ کنند.

فسخ قرارداد با دلایل موجه و بدون اخطار

پس از دوره آزمایشی، طرفین قرارداد می‌توانند با ارائه دلایل موجه قرارداد آوسبیلدونگ خود را فسخ کنند. دلیل ذکر شده در صورتی در نظر گرفته شده و موجه خواهد بود که با در نظر گرفتن تمامی شرایط (منافع طرفین قرارداد و شرایط شخص خواستار فسخ)، ادامه دادن قرارداد برای طرف خواستار فسخ غیرمنطقی باشد. البته، حتما در نظر داشته باشید که استانداردهای دقیق و سختی برای سنجیدن موجه بودن دلیل وجود دارند. به عنوان مثال باید نقض قوانین از سمت طرفین رخ داده باشد که می‌تواند شامل شرایط زیر باشد:

 • شما در معرض خشونت فیزیکی یا جسمی قرار گرفته‌ باشید.
 • در کلاس های درسی مدرسه یا کار، غیبت‌های متداول داشته و نبودن خود را توجیه نکرده باشید. (در همچین مواردی در ابتدا به شما اخطار کتبی خواهند داد و در صورت عدم پاسخگویی، کارفرما می تواند به صورت یک طرفه قرارداد را لغو کند.)
 • حقوق مشخص خود را دریافت نکرده باشید.
 • کارفرما برای شما بیمه رد نکرده باشد.
 • ساعت کاری آوسبیلدونگ، بیشتر از قرارداد وضع شده بوده و به شما حقوقی بابت اضافه کاری تعلق نگرفته باشد.

فسخ قرارداد به علت انصراف از رشته آوسبیلدونگ

اگر کارآموزی تصمیم به انصراف از رشته آوسبیلدونگ خود بگیرد یا بخواهد رشته آوسبیلدونگ دیگری را آغاز کند، می‌تواند با ارائه دلایل خود، پس از دوره آزمایشی درخواست انصراف خود را اعلام کند.

مراحل انصراف از آوسبیلدونگ

تصمیم گیری

در ابتدا شما باید خالصانه با خودتان فکر کنید و در مورد انصراف خود تصمیم قطعی بگیرید. برای سازماندهی افکار خود می‌توانید دلایل خود را به صورت یک لیست واضح در یک کاغذ بنویسید.

به عنوان مثال در این لیست از خود بپرسید که چه مدت زمانی است که به فکر انصراف از آوسبیلدونگ هستید؟ آیا این تصمیم شما ناگهانی و به علت یک اتفاق بوده است یا مدت هاست به این موضوع فکر می‌کنید و برای انصراف از دوره آوسبیلدونگ خود مصمم هستید؟ 

در این مرحله ما به شما پیشنهاد می‌کنیم خواسته‌های خود را با مسئولان شرکت به عنوان مثال مربی و کارفرمای خود به صورت صریح در میان بگذارید. در اینجا شورای کار و اتاق صنایع نیز می‌توانند به شما کمک کنند تا تصمیم بهتری برای آینده خود بگیرید. اما اگر هنوز شک دارید و تصمیم قطعی برای این موضوع نگرفته‌اید به شما پیشنهاد می‌کنیم هیجانی تصمیم نگیرید.

پیامدهای انصراف از آوسبیلدونگ

اگر از تصمیم خود در مورد انصراف از آوسبیلدونگ مطمئن هستید، باید قبل از ترک کار به عواقب آن هم فکر کنید.

اگر شما از دوره خود انصراف دهید قطعا کارفرمایان بعدی شما در مورد دلایل انصرافتان از شما سوال می‌پرسند و شما باید با صداقت به سوالات آنها جواب بدهید.

قبل از انصراف حتما به این مسائل فکر کنید که:

 • پس از دوره‌ی آوسبیلدونگ قرار است چه کار انجام دهید؟
 • آیا به این فکر کردید که ممکن است مدتی پس از انصراف بیکار باشید و به مشکل مالی بر خواهید خورد؟
 • آیا شغل و رشته مورد علاقه ی خود را پیدا کرده‌اید؟
 • آیا برای شغل جدید درخواست پذیرش ارسال کردید؟
 • چقدر مطمئن  هستید که در دوره‌ی جدید نیز به مشکل برنخواهید خورد؟
 • آیا دلایل ترک تحصیل شما، به اندازه کافی برای کارفرماهای جدید قانع کننده هستند؟

شما گزینه های زیر را دارید که می توانید برای آن‌ها درخواست دهید:

 1. آوسبیلدونگ جدید
 2. تغییر گرایش در آوسبیلدونگی که می گذرانید، به عنوان مثال در آوسبیلدونگ پرستاری سه گرایش اصلی وجود دارد که شما پس از ترم پنجم، باید انتخاب کنید. منظور از تغییر گرایش، موارد این چنینی می باشد.
 3. حضور در مدرسه برای مدرک بالاتر
 4. تحصیلات همزمان

فسخ قرارداد

اگر شما جایگزینی برای آوسبیلدونگ فعلی خود پیدا کرده اید، با موفقیت درخواست داده‌اید و قبول شدید و اکنون می خواهید از شرکت فعلی استعفا دهید، باید شرکت آموزشی و مربی خود را از تصمیم خود مطلع کرده و کتباً به آن‌ها اطلاع دهید.

البته اگر هنوز در دوره آزمایشی خود هستید، می‌توانید قرارداد آموزشی خود را بدون اطلاع قبلی فسخ کنید. برای این کار، نامه ای غیررسمی می نویسید و به کارفرمای خود در مورد خاتمه کار خبر می دهید. در مرحله آموزشی شما نیازی به ذکر دلیل برای فسخ قرارداد کاری ندارید و می توانید در همان روز شرکت آموزشی خود را ترک کنید.

نمونه ای از نامه غیر رسمی:

,Sehr geehrte Damen und Herren

hiermit kündige ich mein Ausbildungsverhältnis nach § 22 Absatz 1 Berufsbildungsgesetz in der Probezeit zum … (Datum).

,Mit freundlichen Grüßen

(deine Unterschrift)

(eventuell Unterschrift deiner Eltern, wenn du minderjährig bist)

ترجمه متن بالا:

خانم ها و آقایان عزیز،

بدینوسیله رابطه آموزشی خود را طبق بند 1 بند 22 قانون آموزش حرفه ای در طول دوره آزمایشی در … (تاریخ) خاتمه می دهم.

با احترام،

(امضای شما)

(اگر زیر 18 سال هستید، امضای والدین ضروری است.)

نکات مهم درباره‌ی فسخ قرارداد آوسبیلدونگ

در صورت موافقت مربی و کارفرمای شما، فسخ قرارداد در هر زمانی امکان پذیر است. با این حال، فقط زمانی باید قرارداد فسخ را امضا کنید که به یک شرکت دیگر برای کارآموزی درخواست داده‌اید و موقعیت کارآموزی جدیدی دارید و آماده تغییر شرکت هستید.

در صورتی که درخواست فسخ قرارداد خود را به کارفرما ارائه دادید، فراموش نکنید هنوز حقوقی دارید که کارفرما اجازه ندارد از آن‌ها سرپیچی کند. این حقوق شامل موارد زیر می شود:

 • گواهی استخدام
 • اوراق کار
 • پرداخت حق الزحمه تا آخرین روز کاری
 • پرداخت یا مرخصی به جای زمان باقیمانده مرخصی و اضافه کاری

نکته مهم: مهم نیست که کدام گزینه را انتخاب کنید، همیشه باید به صورت کتبی قرارداد را لغو کنید.

کلام آخر!

از ترک مسیری که برای شما شاتباه است ناراحت نشوید. شما رویاهای خود را به شیوه‌ی مخصوص خود دنبال می‌کنید و بخشی از تجربه‌تان را با خود می‌برید. شما از تمام رویدادهای گذشته، چه مثبت و چه منفی، درس می گیرید. این یک تجربه عالی برای آینده است. بهتر است در ابتدای زندگی حرفه‌ای خود یک تصمیم اشتباه بگیرید تا در آینده متوجه خطای خود شوید!

اما سعی کنید قبل از انجام هر کاری با فرد متخصصی مشورت کنید و مواضع حقوقی ماجرا را در نظر بگیرید.

مهم ترین نکته در حال حاضر این است که، شما می دانید به کجا می خواهید بروید. البته که مسیرهای متفاوتی پیش روی شماست.  پس به اندازه کافی تحقیق کنید تا بفهمید کدام مسیر شما را به مقصد مورد نظرتان می رساند.

به شما پیشنهاد می کنیم برای این که بتوانید بهترین تصمیم را در خصوص آینده شغلی خود بگیرید از مشاوران تخصصی لانر آوسبیلدونگ کمک بگیرید تا همسفر روزهای سخت شما باشند.

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

فهرست مطالب

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

درخواست مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *