انصراف از آوسبیلدونگ چه آینده ای دارد؟ + راهنمای جامع

انصراف از آوسبیلدونگ چه آینده ای دارد؟ + راهنمای جامع

برای همه ی ما، پیش آمده است که اواسط کار، متوجه شدیم مسیر را اشتباه آمدیم. در مورد انتخاب آوسبیلدونگ نیز همین امر صدق می کند. ممکن است شما در اواسط دوره ی آوسبیلدونگ خود، متوجه شوید که این شغل مورد علاقه شما نیست و یا در جایگاه های شغلی دیگر، می توانید پیشرفت بیشتری داشته باشید.

اما تکلیف دوره ی آوسبیلدونگ شما چه می شود و باید چه اقداماتی انجام دهید؟ در ادامه ی این مقاله با ما باشید تا به صورت جامع شرایط را برای شما شرح دهیم و به شما بگوییم چه مسیری را برای موفقیت و یا ترک آوسبیلدونگ باید پیش بگیرید. ما این نوید را به شما می دهیم که شما می توانید ترک تحصیل کنید و در مسیر دیگری قرار بگیرید. با لانرآوسبیلدونگ همراه باشید!

دلایل انصراف از دوره ی آوسبیلدونگ

اگر می خواهید دوره کارآموزی خود را رها کنید، دلایل مهم زیادی می تواند وجود داشته باشد. بی حوصلگی و تنبلی البته توضیح منطقی نیستند!

ممکن است پس از اخذ پذیرش دلایل زیادی برای رها کردن دوره ی آوسبیلدونگ وجود داشته باشد. البته که بی حوصلگی و تنبلی دلایل قانع کننده ای برای ترک جایگاه شغلی نیست، اما ممکن است دلایل منطقی برای استعفا داشته باشید.

به عنوان مثال در مصاحبه کاری آوسبیلدونگ، به شما وعده هایی داده شده است که در حین دوره اتفاق نیفتاده است و یا اینکه حین شاغل بودن، مشکلات پزشکی و یا خانوادگی برای شما رخ داده است و شما نمی توانید به کار خود، ادامه دهید. شاید هم تصوری که شما از این شغل داشتید، کاملا متفاوت بوده است و وقتی به کارآموزی مشغول شده اید، فهمیدید که خواسته شما از این موقعیت شغلی، متفاوت بوده است. همه ی این موارد می تواند دلایل قانع کننده ای برای انصراف از دوره ی آوسبیلدونگ باشد و عذر شما را موجه کند.

لینک مرتبط: صفر تا صد ویزا آوسبیلدونگ آلمان

قدم اول!

در ابتدا شما باید خالصانه با خودتان فکر کنید و تصمیم بگیرید. مثلا دلایل خود را واضح در کاغذ بنویسید و افکار خود را سازماندهی کنید. به عنوان مثال از خود بپرسید که چند وقت است که دارید به ترک تحصیل فکر می کنید؟ آیا این تصمیم شما به علت برخورد همکارتان در یک اتفاق خاص بوده است یا مدت هاست بر این امر، مصمم هستید که دوره ی اشتباهی را برای ادامه تحصیل و کار انتخاب کرده اید؟

به شما پیشنهاد می کنیم در این موقعیت، خواسته های خود را با مربی و یا کارفرما به صورت صریح در میان بگذارید. همچنین شورای کار و اتاق صنایع نیز می توانند به شما کمک کنند. همچنین می توانید مقاله ی “7 دلیل برای شرکت در آوسبیلدونگ های آلمان” را، مطالعه نمایید.

قدم دوم!

پس از اینکه در مطمئن شدید می خواهید ترک تحصیل کنید و از دوره ی آوسبیلدونگ خود، انصراف دهید، به عواقب آن فکر کنید. به عنوان مثال شما باید درباره ی این مسئله، به کارفرماهای آینده پاسخگو باشید و دلایل خود را با صداقت تمام شرح دهید. حتما به این مسائل فکر کنید:

 • پس از دوره ی آوسبیلدونگ قرار است چه کار انجام دهید؟
 • آیا به این فکر کردید که مدتی باید بیکار باشید و به مشکل مالی خواهید خورد؟
 • آیا شغل مورد علاقه ی خود را پیدا کردید؟
 • آیا برای شغل جدید درخواست پذیرش ارسال کردید؟
 • چقدر مطمئنید که مجدد به این مشکل در دوره ی جدیدَ، برنخواهید خورد؟
 • آیا دلایل ترک تحصیل شما، به اندازه کافی برای کارفرماهای جدید قانع کننده هستند؟

شما گزینه های زیر را دارید که می توانید همزمان با آموزش خود برای آنها درخواست دهید:

 • آوسبیلدونگ جدید
 • تغییر گرایش در آوسبیلدونگی که می گذرانید.*
 • حضور در مدرسه برای مدرک بالاتر
 • تحصیلات همزمان

*: به عنوان مثال در آوسبیلدونگ پرستاری سه گرایش اصلی وجود دارد که شما پس از ترم پنجم، باید انتخاب کنید. منظور از تغییر گرایش، موارد این چنینی می باشد.

قدم سوم!

اگر جایگزینی برای آوسبیلدونگ فعلی خود پیدا کرده اید، با موفقیت درخواست داده اید و اکنون می خواهید استعفا دهید، باید شرکت آموزشی و مربی خود را از تصمیم خود مطلع کرده و کتباً اطلاع دهید.

اگر هنوز در دوره آزمایشی خود هستید، می توانید قرارداد آموزشی خود را بدون اطلاع قبلی فسخ کنید. برای این کار، نامه ای غیررسمی می نویسید و کارفرمای خود را در مورد خاتمه خبر می دهید. شما نیازی به ذکر دلیل برای فسخ ندارید و می توانید در همان روز شرکت آموزشی خود را ترک کنید.

نمونه ای از نامه غیر رسمی:

,Sehr geehrte Damen und Herren

hiermit kündige ich mein Ausbildungsverhältnis nach § 22 Absatz 1 Berufsbildungsgesetz in der Probezeit zum … (Datum).

,Mit freundlichen Grüßen

(deine Unterschrift)

(eventuell Unterschrift deiner Eltern, wenn du minderjährig bist)

ترجمه متن بالا:

خانم ها و آقایان عزیز،

بدینوسیله رابطه آموزشی خود را طبق بند 1 بند 22 قانون آموزش حرفه ای در طول دوره آزمایشی در … (تاریخ) خاتمه می دهم.

با احترام،

(امضای شما)

(اگر زیر 18 سال هستید، امضای والدین ضروری است.)

اگر در رابطه با قوانین آوسبیلدونگ، نیاز به کسب اطلاعات بیشتر دارید، کلیک کنید!

در صورتی که دانش زبان آلمانی دارید به شما پیشنهاد می کنیم ویدیو زیر را تماشا کنید:

اخراج بعد از دوره آزمایشی

در صورتی که می خواهید دوره ی آموزشی خود را ترک کنید، سه گزینه برای شما وجود دارد:

 • بدون اطلاع قبلی قرارداد را به صورت غیر رسمی لغو کنید.
 • با اطلاع قبلی و داشتن جلسه با کارفرما، قرارداد را فسخ کید.
 • با توافق طرفین، فسخ قرارداد آوسبیلدونگ را انجام دهید.

انواع روش های فسخ قرارداد

فسخ بدون اخطار

برای فسخ قرار بدون اخطار، باید نقض قوانین از طرفین رخ داده باشد. که می تواند شامل شرایط زیر باشد:

 • شما در معرض خشونت فیزیکی یا جسمی قرار گرفته اید.
 • در کلاس های درسی مدرسه کار، غیبت های متداول داشتید و نبودن خود را توجیه نکردید. ( در همچین مواردی در ابتدا به شما اخطار کتبی خواهند داد و در صورت عدم پاسخگویی، کارفرما می تواند به صورت یک طرفه قرارداد را لغو کند.)
 • حقوق خود را دریافت نکرده اید.
 • برای شما بیمه توسط کارفرما، رد نشده است.
 • ساعت کاری آوسبیلدونگ، بیشتر از قرارداد وضع شده است و به شما حقوقی بابت اضافه کاری تعلق نمی گیرد.

فسخ معمولی

در مورد فسخ عادی، مدت اخطار چهار هفته است. اگر بخواهید آموزش آوسبیلدونگ خود را به طور کامل رها کنید یا حرفه دیگری بیاموزید، فسخ معمولی قرارداد یکی از بهترین گزینه ها برای شماست.

نامه فسخ قرارداد آوسبیلدونگ

نکات مهم درباره ی فسخ قرارداد آوسبیلدونگ

در صورت موافقت مربی شما، فسخ قرارداد نیز در هر زمانی امکان پذیر است. با این حال، فقط زمانی باید قرارداد فسخ را امضا کنید که یک موقعیت کارآموزی جدید دارید و آماده تغییر شرکت هستید.

در صورتی که درخواست فسخ قرارداد خود را به کارفرما ارائه دادید، فراموش نکنید که هنوز حقوقی دارید که، کارفرما اجازه ندارد از شما انکار کند. این حقوق شامل موارد زیر می شود:

 • گواهی استخدام
 • اوراق کار
 • پرداخت حق الزحمه تا آخرین روز کاری
 • پرداخت یا مرخصی به جای زمان باقیمانده مرخصی و اضافه کاری

نکته مهم: مهم نیست که کدام گزینه را انتخاب کنید، همیشه باید به صورت کتبی قرارداد را لغو کنید.

کلام آخر!

اگر مایل به یادگیری و انگیزه هستید، نیازی نیست افسرده باشید. اگر تصمیم به ترک دانشگاه دارید، تسلیم نشوید! شما رویاهای خود را به شیوه ای متفاوت دنبال می کنید و بخشی از تجربه را با خود می برید. شما از تمام رویدادهای گذشته، چه مثبت و چه منفی، درس می گیرید، این یک تجربه عالی برای آینده است. بهتر است در ابتدای زندگی حرفه ای خود یک تصمیم اشتباه بگیرید تا در آینده متوجه خطای خود شوید!

مهم ترین نکته در حال حاضر این است که، شما می دانید به کجا می خواهید بروید. به اندازه کافی تحقیق کنید تا بفهمید کدام ایستگاه شما را به مقصد می رساند.

به شما پیشنهاد می کنیم برای آن که بتوانید بهترین تصمیم را در خصوص آینده شغلی خود بگیرید از مشاوران تخصصی لانر آوسبیلدونگ کمک بگیرید تا هم سفر روزهای سخت شما باشند.

با لانرآوسبیلدونگ زیر یک سال بیا آلمان!

آیا با خواندن این مقاله چیزی به دانسته های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا ،  لانر آوسبیلدونگ را همراهی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *