لانرهلدینگ برترین موسسه مهاجرتی به کشور آلمان

شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان

ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

مهاجرت تحصیلی به آلمان

اگر آلمان را برای تحصیل و زندگی انتخاب کرده‌­اید، مهاجرت تحصیلی به آلمان از راه­‌های پیش روی شما برای تجربه‌ یک زندگی بهتر است. آلمان به علت کیفیت آموزش، زیرساخت‌های تحقیقاتی، روش تدریس و مطالعات کم هزینه، یکی از محبوب­‌ترین مقصدهای دانشجویان است. اگر مایل به تحصیل در اروپا هستید، شاید هیچ کشوری بهتر از آلمان نباشد. آلمان به عنوان یکی از چهار مقصد برتر در جهان است که توسط دانشجویان بین المللی انتخاب شده است، و با زندگی در این کشور گزینه های تحصیلی و فرصت‌های کاری عالی برای شما پیش می‌آید. در مسیر مهاجرت تحصیلی به آلمان موانعی وجود دارند که باید مرحله به مرحله از سر راه برداشته شوند مثل شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به آلمان! در ادامه با ما در خصوص مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع ارشد، مهاجرت تحصیلی به آلمان با مدرک دیپلم، همراه باشید!

شرایط کلی برای پذیرش تحصیلی آلمان

برای مهاجرت تحصیلی به آلمان، شرایط اولیه و کلی برای تمامی مقاطع تحصیلی تقریبا مشابه است. شرط اولیه برای اپلای کردن معدل شماست که باید حداقل 15 باشد. البته این شرط می­‌تواند متغیر باشد و برای معدل­‌های پایین­‌تر هم امکان گرفتن پذیرش وجود دارد.

اگر شما هم از متقاضیانی هستید که معدل زیر 15 دارند، پس پر کردن فرم مشاوره­‌ ما را در اولویت قرار دهید.

از مهم‌ترین مدارکی که شما برای اپلای نیاز دارید مدرک زبان است، دانشگاه‌های آلمان علاوه بر دوره‌های زبان آلمانی دوره‌هایی به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهد که بیشتر این دوره‌های انگلیسی زبان از مقطع ارشد شروع می‌شود.

برای مهاجرت تحصیلی، شما باید حداقل مدرک زبان B1 به سفارت ارائه دهید. البته برای مقطع دکتری و دانشگاه­‌های انگلیسی زبان می‌توانید با حداقل آیلتس 6.5 هم برای اپلای اقدام کنید.

مورد بعدی که باید به آن توجه کنید تمکن مالی است که هنگام وقت سفارت و هنگام ورود به آلمان به آن نیاز دارید. تمکن مالی در سال 2023 مبلغ 12324 یورو اعلام­ شده ­است.

مقاطع تحصیلی در آلمان

مقاطع تحصیلی در آلمان شامل کالج، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هستند که در ادامه آن‌ها را تک به تک با هم بررسی میکنیم.

کالج در آلمان

شرایط سنی تحصیل در آلمان برای مقطع کالج  18 الی 22 سال است. درواقع متقاضیان با مدرک دیپلم، برای ادامه تحصیل در آلمان باید برای مقطع کالج اقدام کنند و حداقل یک سال در کالج درس بخوانند و سپس وارد مقطع کارشناسی شوند. مدت زمان این دوره یک ساله است و شما برای اخذ پذیرش در آن باید در یک آزمون ورودی  شرکت کنید. در انتهای دوره نیز باید یک آزمون نهایی (FSP) به صورت کتبی و شفاهی بدهید؛ این آزمون شامل تمام دروسی است که در دوره‌­ کالج گذرانده‌اید.

به طور کلی پنج نوع کالج در آلمان وجود دارد:

 • کالج فنی مهندسی T kurs
 • کالج پزشکی M kurs
 • کالج انسانی و هنر G kurs
 • کالج اقتصاد و مدیری W kurs
 • کالج زبان و زبان شناسی S kurs

بعد از اتمام دوره‌ی کالج با توجه به نمره‌­ی کسب شده و نمره دیپلم ایران‌تان می‌توانید برای شروع دوره کارشناسی، رشته و دانشگاه خود را انتخاب کنید.

هزینه تحصیل در مقطع کالج در آلمان برای مقطع کالج بستگی به نوع کالج دارد. کالج‌­های دولتی 300 تا 500 یورو شهریه دارند. اما شهریه‌­ی کالج­‌های خصوصی در هر ترم 3500 یورو و حتی بیشتر است.

کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری

شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به آلمان در دوره‌­ی کارشناسی 20 تا 24 سال، دوره کارشناسی ارشد تا 36 سال و برای دکتری تا 40 سالگی است.

این یک نکته را برای دوره‌­ی کارشناسی در نظر بگیرید: کسانی می‌توانند مستقیما بدون گذراندن کالج وارد دوره کارشناسی شوند که حداقل 40 واحد درسی مرتبط با رشته‌­ای که می‌خواهند در آلمان بخوانند را در دانشگاه‌های ایران پاس کرده باشند.

در خصوص شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به آلمان، بد نیست بدانید که برای ورود به دانشگاه در این مقاطع هیچ آزمون ورودی وجود ندارد (به جز کالج). البته، برای مقطع دکتری احتمالا مصاحبه‌ای با استاد خودتان خواهید داشت.

ما در مجموعه لانر آوسبیلدونگ تمامی دانشگاه‌­های آلمان که مورد تایید وزارت علوم ایران هستند را بررسی می‌کنیم.

شهریه تحصیل در این مقاطع چقدر است؟ با شرایط تحصیل رایگان در آلمان، هزینه تحصیل در آلمان بسیار ناچیز است، شهریه‌­ی دانشگاه‌­های دولتی 300 الی 500 یورو است که این مبلغ صرف خدمات به شما می‌شود به عنوان مثال بلیط حمل و نقل عمومی، تخفیفات اماکن عمومی نظیر سینما و استخر؛ اما برای دانشگاه‌های خصوصی هزینه زیادی باید بپردازید.

در حین تحصیل می­توانیم کار کنیم؟ بله؛ شما در هفته به مدت 20 ساعت اجازه‌­ی کار کردن دارید.

چه زمانی می‌توانم اقامت دائم را بگیرم؟ تا زمانی که دانشجو هستید ویزای شما تمدید می‌شود. بعد از اتمام تحصیل 18 ماه فرصت دارید کار مرتبط با رشته­‌ی خود را پیدا کنید، مشغول به کار شوید و اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کنید. بعد از دو سال می­‌توانید اقامت آلمان را بگیرید.

آیا در دوران تحصیل حقوق دریافت می‌کنیم؟ در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خیر اما حین تحصیل در مقطع دکتری شما حقوقی از 1500 یورو به بالا می‌گیرید.

شهر
دانشگاه
رتبه جهانی دانشگاه 2023
رتبه دانشگاه در آلمان 2023
Munich
Technical University of Munich
30
1
Munich
LMU Munich
33
2
Heidelberg
Heidelberg University
43
3
Brrlin
Charité – Universitätsmedizin Berlin
73
4
Brrlin
Humboldt University of Berlin
86
5
Tübingen
University of Tübingen
86
5
Bonn
University of Bonn
89
7
Berlin
Free University of Berlin
91
8
Aachen
RWTH Aachen University
99
9

مجموعه لانر آوسبیلدونگ برای چه دانشگاه­هایی اپلای می‌کند؟ ما تمامی دانشگاه‌­های آلمان که مورد تایید وزارت علوم ایران هستند را بررسی می‌کنیم.

شهریه تحصیل در این مقاطع چقدر است؟ شهریه‌ دانشگاه‌­های دولتی 300 الی 500 یورو است.

در حین تحصیل می­توانیم کار کنیم؟ بله؛ شما در هفته به مدت 20 ساعت اجازه‌­ی کار کردن دارید.

چه زمانی می‌توانم اقامت دائم را بگیرم؟ تا زمانی که دانشجو هستید ویزای شما تمدید می‌شود. بعد از اتمام تحصیل 18 ماه فرصت دارید کار مرتبط با رشته­‌ی خود را پیدا کنید، مشغول به کار شوید و اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کنید. بعد از دو سال می­‌توانید اقامت آلمان را بگیرید.

آیا در دوران تحصیل حقوق دریافت می‌کنیم؟ حین تحصیل در مقطع دکتری شما حقوقی از 1500 یورو به بالا می‌گیرید.

 

مراحل گرفتن ویزا

 • مدرک زبان بقا حداقل نمره زبان آلمانی B1 و آیلتس 6.5 برای زبان انگلیسی.
 • انتخاب مقطع مورد نظر مثلا ارشد مجدد یا دکتری
 • پیدا کردن رشته و الزامات آن رشته
 • پیدا کردن اساتید برای فاند
 • نگارش رزومه
 • شروع مکاتبه با اساتید برای فاند
 • نگارش انگیزه نامه و سایر مدارک (توصیه نامه، پروپوزال و …)
 • انتخاب چند دانشگاه مناسب با شرایطتان
 • جمع‌آوری مدارک و ترجمه آن‌ها
 • پر کردن اپلیکشن فرم
 • دریافت نامه پذیرش
 • آماده­‌سازی مدارک ویزا
 • آماده کردن تمکن مالی
 • دریافت وقت سفارت
 • دریافت ویزا
 • سفر به کشور مقصد

فراموش نکنید که طی کردن این مراحل شاید آسان به نظر برسد؛ اما موانع بر سر این راه کم نیستند. تیم مشاوره­‌ی ما تا انتهای مسیر همراه شما خواهند بود.

 

دغدغه‌­های دانشجویان

یک دانشجوی خارجی در آلمان ممکن است دغدغه‌­های متفاوتی داشته باشد. در ادامه به توضیح بعضی از این مسائل که باعث نگرانی دانشجویان و خانواده‌­ها می­‌شود پرداخته­‌ایم.

 

خوابگاه و محل سکونت

یافتن مسکن دانشجویی در آلمان از مراحل مهمی است که پس از دریافت نامه­‌ی پذیرش از دانشگاه باید برای آن اقدام کنید. خبر خوب این است که آلمان مسکن­‌های دانشجویی بی‌­شماری را به دانشجویان بین المللی ارائه می‌­دهد.

اجاره از موارد مهم تحصیل و زندگی در خارج از کشور است. قبل از اینکه انواع مختلف مسکن دانشجویی در آلمان را به شما معرفی کنیم، یک نکته وجود دارد که باید در مورد اجاره بدانید. در آلمان دو نوع اجاره ماهانه وجود دارد:

 • Kaltmiete؛ که به عنوان اجاره پایه شناخته می‌شود. این اجاره‌ بدون احتساب هزینه‌های اضافی برای آپارتمان است.
 • Warmmiete؛ اجاره اولیه به اضافه هزینه‌­های اضافی مانند گاز، برق، آب، مالیات بر دارایی و خدمات دفع زباله است.

 

خوابگاه­‌های دانشجویی

خوشبختانه دولت آلمان اقامتگاه­‌های دانشجویی در اختیار دانشجویان قرار می­دهد. این اقامتگاه­‌ها از مقرون به صرفه­‌ترین گزینه‌­های مسکن برای دانشجویان هستند. تقریباً 40٪ از کل دانشجویان بین­‌المللی در آلمان در اقامتگاه­‌های دانشجویی زندگی می­کنند. برخی اقامتگاه­‌های مشترک نیز در آلمان وجود دارد که برای دانشجویان طراحی شده‌­اند. بدین صورت که دانش‌آموزان در یک خانه/ساختمان با دانش‌آموزان دیگر زندگی می‌کنند و ممکن است در حمام و همچنین آشپزخانه مشترک باشند. هزینه­‌ی اجاره‌­ی اتاق در یک سوییت دانشجویی معمولاً حدود 250 یورو در ماه است؛ اما این هزینه به مکان اقامتگاه، متراژ و سایر امکانات نیز بستگی دارد.

 

Flatshares (Wohngemeinschaft – WG)

Flatshares که در آلمان به عنوان WG شناخته می­‌شود، یکی از انواع اصلی اقامتگاه­‌های آلمان برای دانشجویان است. دانشجویان اغلب تصمیم می‌­گیرند آن­ها را به صورت اشتراکی اجاره کنند. معمولاً این آپارتمان­‌ها نسبتاً جادار هستند؛ بنابراین فضای کافی برای حدود چهار دانشجو (یا بیشتر/کمتر، بسته به اندازه آپارتمان) وجود دارد. هر یک از دانشجوها اتاق خود را خواهد داشت؛ اما اتاق نشیمن، حمام و آشپزخانه را با سایر دانشجویان به اشتراک می‌گذارد. علاوه بر این، آنها هزینه اجاره و خدمات آب و برق را نیز تقسیم خواهند کرد.

 

اقامتگاه خصوصی

آلمان برای هر سلیقه‌­ای گزینه­‌های اسکان دانشجویی دارد. اگر دانشجویی هستید که ترجیح می­‌دهید حریم خصوصی خود را حفظ کرده و به تنهایی زندگی کنید، می‌­توانید خانه یا آپارتمانی را برای خود اجاره کنید. با این حال، این روش یکی از گران­‌ترین نوع اقامت در آلمان برای دانشجویان است، زیرا شما باید هزینه اجاره و خدمات آب و برق را خودتان به تنهایی بپردازید.

 

 اقامت کوتاه مدت

و در آخر، در صورتی که می­‌خواهید فقط برای مدت کوتاهی در آلمان بمانید، ممکن است بتوانید اقامتگاه‌های کوتاه مدت نیز پیدا کنید. شما می­‌توانید یکی از گزینه‌­های اقامت کوتاه زیر را انتخاب کنید:

 • اقامت شبانه (اغلب توسط خدمات دانشجویی محلی ارائه می‌شود)
 • اجاره اتاق در هاستل
 • اجاره یک اتاق مشترک در خوابگاه جوانان (بیش از 400 خوابگاه جوانان مختلف در آلمان وجود دارد)
 • اجاره B&B خصوصی

 

هزینه‌­های روزمره

برای هر کسی که قصد دارد در کشوری دیگر ادامه تحصیل دهد، هزینه‌های روزمره از دغدغه‌­های اصلی است. وجود یک برنامه­‌ریزی درست و حسابی و مدیریت بودجه موردی الزامی است. هزینه زندگی ماهانه برای یک دانشجو در آلمان شامل اجاره، هزینه های سفر، مخارج غذا، پوشاک، مواد آموزشی، بیمه درمانی، تلفن، اینترنت، مجوز رادیو و تلویزیون و فعالیت­‌های تفریحی می‌‎­شود.

 1. شهریه: خبر خوب این است که شهریه دانشگاه‌­های دولتی در آلمان سالیانه 300 الی 500 یورو و تقریبا رایگان است.
 2. هزینه اقامت و آب و برق:
 3. کتب درسی و لوازم مدرسه:
 4. تجهیزات: (لپ تاپ، هزینه‌های خوابگاه، ملحفه، حوله، ماکروویو و …)
 5. وسایل شخصی: بسیاری از اقلام ضروری توسط مدارس ارائه می‌شوند و در خوابگاه شما در دسترس هستند؛ اما شما همچنان نیاز به خرید وسایل شخصی دارید. هزینه لباس، خواربار، خشکشویی، لوازم آرایشی و بهداشتی را دست کم نگیرید. همچنین ممکن است نیاز به پرداخت هزینه بیمه درمانی، خدمات تلفنی، مراقبت­‌های بهداشتی و دارو داشته باشید.
 6. حمل و نقل: زندگی در دانشگاه می‌­تواند هزینه حمل و نقل را کاهش دهد، اما شما همچنان برای استراحت و تعطیلات به خانه سفر خواهید کرد. اگر قصد تحصیل در دانشگاه را در آن سوی کشور دارید، هزینه‌­های سفر می­توانند قابل توجه باشند. دانش‌آموزانی که هر روز با ماشین به مدرسه می‌روند باید هزینه بیمه، بنزین و نگهداری را بپردازند.
 7. درمان و بیمه:
 8. تفریح:
 9. اینترنت و مکالمه:

نکته: در بعضی موارد امکان تخفیف برای دانشجویان وجود دارد. اگر کارت دانشجویی معتبر نشان دهید، اغلب برای بلیط تئاتر، موزه­‌ها، خانه‌­های اپرا، سینماها و سایر موسسات فرهنگی هزینه کمتری خواهید پرداخت. هنگامی که از هزینه تحصیل در آلمان آگاه شدید، می‌­توانید به فکر نحوه ­تأمین هزینه تحصیل خود باشید. دانشجویان بین المللی مجوز نامحدودی برای کار در آلمان ندارند؛ اما کار جانبی می‌­تواند بودجه­‌ی شما را افزایش دهد.

 

لب کلام!

در این مقاله یک شرح کلی از مهاجرت تحصیلی به آلمان به شما ارائه دادیم. مهاجرت تحصیلی به آلمان از پرطرفدارترین روش­‌هاست و آرزوی تحصیل در دانشگاه­‌های برتر آلمان با رنکینگ‌­های جهانی زیر 500 را برای شما برآورده می‌­کند. اگر برای داشتن آینده‌­ای روشن‌­تر مصمم هستید، فرم مشاوره­‌ی ما را فراموش نکنید. ما در مجموعه لانر آوسبیلدونگ با حرفه­‌ای ترین مشاوران و کارشناسان مقیم آلمان برای تحقق روهایای شما می­‌کوشیم.

مهاجرت تحصیلی به آلمان پرتقاضا ترین روش مهاجرت به این کشور است و این روزها حسابی طرفدار پیدا کرده. اگر آلمان را برای تحصیل و زندگی انتخاب کرده‌­اید، مهاجرت تحصیلی به آلمان از راه­‌های پیش روی شما برای تجربه­‌ی یک زندگی بهتر است. آلمان به علت کیفیت آموزش، زیرساخت‌های تحقیقاتی، روش تدریس و مطالعات کم هزینه یکی از محبوب­‌ترین مقصدهای دانشجویان است.

اگر مایل به تحصیل در اروپا هستید، شاید هیچ کشوری بهتر از آلمان نباشد. آلمان به عنوان یکی از چهار مقصد برتر در جهان است که توسط دانشجویان بین المللی انتخاب شده است، و با زندگی در این کشور گزینه های تحصیلی و فرصت‌های کاری عالی برای شما پیش می‌آید.

در مسیر مهاجرت تحصیلی به آلمان موانعی وجود دارند که باید مرحله به مرحله از سر راه برداشته شوند. ما مجموعه‌­ لانر آوسبیلدونگ اینجا هستیم تا این موانع را از سر راه شما برداریم و شما را به آینده‌­ا­ی رویایی نزدیک کنیم. شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره­‌ی ما گامی دیگر رو به جلو بردارید. ما در این مقاله شما را در مورد شرایط ویزای دانشجویی آلمان و همچنین فرآیند اپلای کردن راهنمایی می‌­کنیم. در این مقاله ضمن بررسی شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان، در خصوص شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به آلمان نیز بحث شد. امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید!

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

درخواست مشاوره