لانرهلدینگ برترین موسسه مهاجرتی به کشور آلمان

شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان

ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

تحصیل در کشور آلمان

شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان با توجه به فاکتورهای متعددی برای هر شخص متفاوت است. اگر آلمان را برای تحصیل و زندگی انتخاب کرده‌­اید، مهاجرت تحصیلی به آلمان از راه­‌های پیش روی شما برای تجربه‌ یک زندگی بهتر است. آلمان به علت کیفیت آموزش، زیرساخت‌های تحقیقاتی، روش تدریس و مطالعات کم هزینه، امکان مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل رایگان یکی از محبوب­‌ترین مقصدهای دانشجویان است.

اگر مایل به تحصیل در اروپا هستید، شاید هیچ کشوری بهتر از آلمان برای شما نباشد. آلمان به عنوان یکی از چهار مقصد برتر در جهان است که توسط دانشجویان بین المللی انتخاب شده است، و با زندگی در این کشور گزینه های تحصیلی و فرصت‌های کاری عالی برای شما پیش می‌آید. در واقع، بیش از 12 درصد دانشجویان آلمان خارجی هستند. در مسیر مهاجرت تحصیلی به آلمان موانعی وجود دارند که باید مرحله به مرحله از سر راه برداشته شوند مثل شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به آلمان! در ادامه با ما در خصوص مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع ارشد، مهاجرت تحصیلی به آلمان با مدرک دیپلم، همراه باشید!

شرایط کلی برای پذیرش تحصیلی آلمان

همانطور که گفتیم، دانشگاه‌های آلمان به علت کیفیت آموزشی و تحصیلی توجه دانشجویان بسیاری را از سراسر جهان جلب کرده است. اما برای اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از کالج‌ها یا دانشگاه‌های آلمان باید واجد شرایط خاصی باشید و موراد متعددی را ارائه دهید. برای مهاجرت تحصیلی به آلمان، شرایط اولیه و کلی برای تمامی مقاطع تحصیلی تقریبا مشابه است. اما موارد جزئی تاثیرگذار دیگری نیز وجود دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا این شرایط را با هم بررسی کنیم.

شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به آلمان

شرایط سنی برای مهاجرت تحصیلی از مواردیست که به خودی خود تعیین نمی‌شود. به عبارت دیگر، شرط سنی ارتباط مستقیم با میزان تحصیلات، نمرات و رزومه شما دارد. همچنین، ممکن است مقاطع تحصیلی مختلف شرایط سنی متفاوتی نیز داشته باشند. به عنوان مثال، شما برای ورود به مقطع کالج باید حداکثر 22 سال، برای مقطع کارشناسی 27 سال و برای کارشناسی ارشد 36 سال سن داشته باشید.

البته این اعداد می‌توانند انعطلاف‌پذیر بوده و برای هر شخص کمتر یا بیشتر باشند. پس بهترین کار این است که کار خود را به یک وکیل مهاجرتی مجرب بسپارید تا شرایط شما به طور تخصصی بررسی شده و بهترین روش انتخاب شود.

در نظر داشته باشید که کالج‌ها و دانشگا‌ه‌های آلمان به طور معمول محدودیت سنی ندارند اما از آنجایی که ما از خاک ایران اقدام می‌کنمیم، شرایط سنی ملاک مهمی محسوب می‌شود.

شرط معدل برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

به صورت کلی یکی از شروط اولیه برای اپلای کردن معدل شماست که حد نرمال آن برای مقاطع مختلف متفاوت است. اما این شرط می‌تواند با توجه به سن و مدرک زبان متقاضی متغیر باشد و قابل جبران باشد. به این صورت، برای معدل­‌های پایین­‌تر هم امکان گرفتن پذیرش وجود دارد. اگر شما هم از متقاضیانی هستید که معدل زیر 15 دارند، پس پر کردن فرم مشاوره­‌ ما را در اولویت قرار دهید.

مدرک زبان برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

از مهم‌ترین مدارکی که شما برای اپلای دانشگاه‌ها و کالج‌های آلمان نیاز دارید مدرک زبان است. البته دانشگاه‌های آلمان علاوه بر رشته‌هایی که به زبان آلمانی ارائه می‌شوند، در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌هایی به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند. اما به صورت کلی سطح زبان مورد نیاز شما بستگی به مقطع تحصیلیتان دارد. به عنوان مثال متقاضیان کالج باید حداقل مدرک زبان B1 به سفارت ارائه دهند. برای مقطع دکتری و دانشگاه­‌های انگلیسی زبان می‌توانید با حداقل آیلتس 6.5 یا 7 هم برای اپلای اقدام کنید.

تمکن مالی برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

مورد بعدی که باید به آن توجه کنید تمکن مالی است که هنگام وقت سفارت و هنگام ورود به آلمان به آن نیاز دارید. درواقع شما برای مهاجرت به آلمان باید بتوانید به سفارت این کشور در ایران ثابت کنید که می‌توانید هزینه‌های زندگی خود در آلمان به مدت یک سال را به همراه خود ببرید. به این مبلغ تمکن مالی گفت می‌شود که در سال 2023 مبلغ 12324 یورو اعلام­ شده ­است.

مقاطع تحصیلی در آلمان

مقاطع تحصیلی در آلمان شامل کالج، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هستند که در ادامه آن‌ها را تک به تک با هم بررسی میکنیم.

کالج در آلمان

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان با مدرک دیپلم را دارید، بهترین گزینه برای شما کالج است. اما در نظر بگیرید که شرایط سنی تحصیل در آلمان برای مقطع کالج  18 الی 22 سال است. درواقع متقاضیان با مدرک دیپلم، برای ادامه تحصیل در آلمان باید برای مقطع کالج اقدام کنند و حداقل یک سال در کالج درس بخوانند و سپس وارد مقطع کارشناسی شوند. مدت زمان این دوره یک ساله است و شما برای اخذ پذیرش در آن باید در یک آزمون ورودی  شرکت کنید. در انتهای دوره نیز باید یک آزمون نهایی (FSP) به صورت کتبی و شفاهی بدهید؛ این آزمون شامل تمام دروسی است که در دوره‌­ کالج گذرانده‌اید.

به طور کلی پنج نوع کالج در آلمان وجود دارد:

 • کالج فنی مهندسی T kurs
 • کالج پزشکی M kurs
 • کالج انسانی و هنر G kurs
 • کالج اقتصاد و مدیریت W kurs
 • کالج زبان و زبان شناسی S kurs

بعد از اتمام دوره‌ کالج با توجه به نمره‌­ی کسب شده و نمره دیپلم ایرانتان می‌توانید برای شروع دوره کارشناسی، رشته و دانشگاه خود را انتخاب کنید.

هزینه تحصیل در مقطع کالج در آلمان برای مقطع کالج بستگی به نوع کالج دارد. کالج‌­های دولتی 300 تا 500 یورو شهریه دارند. اما شهریه‌­ی کالج­‌های خصوصی در هر ترم 3500 یورو و حتی بیشتر شهریه تحصیل از دانشجویان دریافت می‌کنند.

کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری

امکان مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع ارشد، کارشناسی و دکتری نیز وجود دارد. اما هر مقطع شرایط خاص خود را می‌طلبد. شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به آلمان در دوره‌­ی کارشناسی 20 تا 24 سال، دوره کارشناسی ارشد تا 36 سال و برای دکتری تا 40 سالگی است.

این یک نکته را برای دوره‌­ی کارشناسی در نظر بگیرید: کسانی می‌توانند مستقیما بدون گذراندن کالج وارد دوره کارشناسی شوند که حداقل 40 واحد درسی مرتبط با رشته‌­ای که می‌خواهند در آلمان بخوانند را در دانشگاه‌های ایران پاس کرده باشند.

در خصوص شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به آلمان، بد نیست بدانید که برای ورود به دانشگاه در این مقاطع هیچ آزمون ورودی وجود ندارد (به جز کالج). البته، برای مقطع دکتری احتمالا مصاحبه‌ای با استاد خودتان خواهید داشت.

شهر
دانشگاه
رتبه جهانی دانشگاه 2023
رتبه دانشگاه در آلمان 2023
Munich
Technical University of Munich
30
1
Munich
LMU Munich
33
2
Heidelberg
Heidelberg University
43
3
Brrlin
Charité – Universitätsmedizin Berlin
73
4
Brrlin
Humboldt University of Berlin
86
5
Tübingen
University of Tübingen
86
5
Bonn
University of Bonn
89
7
Berlin
Free University of Berlin
91
8
Aachen
RWTH Aachen University
99
9

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل رایگان

کشور آلمان معروف به زیرساخت‌های تحصیلی باکیفیت و برنامه‌های آموزشی متنوع با کم‌ترین هزینه است. هزینه شهریه دانشگاه‌های دولتی آلمان به قدری پایین هستند که تقریبا رایگان تلقی می‌شوند. البته اگر متقاضیان تمایل داشته باشند در دانشگاه‌های خصوصی تحصیل کنند معمولا باید شهریه بالایی بپردازند. اما دانشجویان متقاضی تحصیل در مقاطع کالج، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های دولتی امکان مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل رایگان را خواهند داشت.

اگر تمایل به مطالعه انواع روشهای مهاجرت به آلمان را دارید روی مهاجرت به آلمان کلیک کنید!

مراحل گرفتن ویزا

 • مدرک زبان آلمانی حداقل B1 و آیلتس 6.5 برای زبان انگلیسی
 • انتخاب مقطع مورد نظر مثلا ارشد مجدد یا دکتری
 • پیدا کردن رشته و الزامات آن رشته
 • پیدا کردن اساتید برای فاند
 • نگارش رزومه
 • شروع مکاتبه با اساتید برای فاند
 • نگارش انگیزه نامه و سایر مدارک (توصیه نامه، پروپوزال و …)
 • انتخاب چند دانشگاه مناسب با شرایطتان
 • جمع‌آوری مدارک و ترجمه آن‌ها
 • پر کردن اپلیکشن فرم
 • دریافت نامه پذیرش
 • آماده­‌سازی مدارک ویزا
 • آماده کردن تمکن مالی
 • دریافت وقت سفارت
 • دریافت ویزا
 • سفر به کشور مقصد

فراموش نکنید که طی کردن این مراحل شاید آسان به نظر برسد؛ اما موانع بر سر این راه کم نیستند. تیم مشاوره­‌ی ما تا انتهای مسیر همراه شما خواهند بود.

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

 • عکس گذرنامه‌ای بیومتریک
 • فرم چاپ شده درخواست ویدکس همراه با تذکر توجیهی طبق ماده 54 قانون اقامت
 • پاسپورت معتبر
 • اظهارنامه مربوط به هدف از تحصیل
 • نامه پذیرش
 • مدرک زبان
 • گواهی تمکن مالی
 • مدارک تحصیلی که تاکنون داشته‌اید
 • رزومه
 • گواهی مربوط به فعالیت‌های شغلی و مشاغلی که تاکنون داشته‌اید
 • گواهی مربوط به بیمه درمانی معتبر
 • هزینه بررسی پرونده

دغدغه‌­ های دانشجویان

یک دانشجوی خارجی در آلمان ممکن است دغدغه‌­های متفاوتی داشته باشد. در ادامه به توضیح بعضی از این مسائل که باعث نگرانی دانشجویان و خانواده‌­ها می­‌شود پرداخته­‌ایم.

خوابگاه و محل سکونت

یافتن مسکن دانشجویی در آلمان از مراحل مهمی است که پس از دریافت نامه­‌ی پذیرش از دانشگاه باید برای آن اقدام کنید. خبر خوب این است که آلمان مسکن­‌های دانشجویی بی‌­شماری را به دانشجویان بین المللی ارائه می‌­دهد.

اجاره از موارد مهم تحصیل و زندگی در خارج از کشور است. قبل از اینکه انواع مختلف مسکن دانشجویی در آلمان را به شما معرفی کنیم، یک نکته وجود دارد که باید در مورد اجاره بدانید. در آلمان دو نوع اجاره ماهانه وجود دارد:

 • Kaltmiete؛ که به عنوان اجاره پایه شناخته می‌شود. این اجاره‌ بدون احتساب هزینه‌های اضافی برای آپارتمان است.
 • Warmmiete؛ اجاره اولیه به اضافه هزینه‌­های اضافی مانند گاز، برق، آب، مالیات بر دارایی و خدمات دفع زباله است.

خوشبختانه دولت آلمان اقامتگاه­‌های دانشجویی در اختیار دانشجویان قرار می­دهد. این اقامتگاه­‌ها از مقرون به صرفه­‌ترین گزینه‌­های مسکن برای دانشجویان هستند. تقریباً 40٪ از کل دانشجویان بین­‌المللی در آلمان در اقامتگاه­‌های دانشجویی زندگی می­کنند. برخی اقامتگاه­‌های مشترک نیز در آلمان وجود دارد که برای دانشجویان طراحی شده‌­اند. بدین صورت که دانش‌آموزان در یک خانه/ساختمان با دانش‌آموزان دیگر زندگی می‌کنند و ممکن است در حمام و همچنین آشپزخانه مشترک باشند. هزینه­‌ی اجاره‌­ی اتاق در یک سوییت دانشجویی معمولاً حدود 250 یورو در ماه است؛ اما این هزینه به مکان اقامتگاه، متراژ و سایر امکانات نیز بستگی دارد.

Flatshares (Wohngemeinschaft – WG)

Flatshares که در آلمان به عنوان WG شناخته می­‌شود، یکی از انواع اصلی اقامتگاه­‌های آلمان برای دانشجویان است. دانشجویان اغلب تصمیم می‌­گیرند آن­ها را به صورت اشتراکی اجاره کنند. معمولاً این آپارتمان­‌ها نسبتاً جادار هستند؛ بنابراین فضای کافی برای حدود چهار دانشجو (یا بیشتر/کمتر، بسته به اندازه آپارتمان) وجود دارد. هر یک از دانشجوها اتاق خود را خواهد داشت؛ اما اتاق نشیمن، حمام و آشپزخانه را با سایر دانشجویان به اشتراک می‌گذارد. علاوه بر این، آنها هزینه اجاره و خدمات آب و برق را نیز تقسیم خواهند کرد.

اقامتگاه خصوصی

آلمان برای هر سلیقه‌­ای گزینه­‌های اسکان دانشجویی دارد. اگر دانشجویی هستید که ترجیح می­‌دهید حریم خصوصی خود را حفظ کرده و به تنهایی زندگی کنید، می‌­توانید خانه یا آپارتمانی را برای خود اجاره کنید. با این حال، این روش یکی از گران­‌ترین نوع اقامت در آلمان برای دانشجویان است، زیرا شما باید هزینه اجاره و خدمات آب و برق را خودتان به تنهایی بپردازید.

 اقامت کوتاه مدت

و در آخر، در صورتی که می­‌خواهید فقط برای مدت کوتاهی در آلمان بمانید، ممکن است بتوانید اقامتگاه‌های کوتاه مدت نیز پیدا کنید. شما می­‌توانید یکی از گزینه‌­های اقامت کوتاه زیر را انتخاب کنید:

 • اقامت شبانه (اغلب توسط خدمات دانشجویی محلی ارائه می‌شود)
 • اجاره اتاق در هاستل
 • اجاره یک اتاق مشترک در خوابگاه جوانان (بیش از 400 خوابگاه جوانان مختلف در آلمان وجود دارد)
 • اجاره B&B خصوصی

هزینه‌­های روزمره

برای هر کسی که قصد دارد در کشوری دیگر ادامه تحصیل دهد، هزینه‌های روزمره از دغدغه‌­های اصلی است. وجود یک برنامه­‌ریزی درست و حسابی و مدیریت بودجه موردی الزامی است. هزینه زندگی ماهانه برای یک دانشجو در آلمان شامل اجاره، هزینه های سفر، مخارج غذا، پوشاک، مواد آموزشی، بیمه درمانی، تلفن، اینترنت، مجوز رادیو و تلویزیون و فعالیت­‌های تفریحی می‌‎­شود.

 1. شهریه دانشگاه های آلمان: خبر خوب این است که شهریه دانشگاه‌­های دولتی در آلمان سالیانه 300 الی 500 یورو و تقریبا رایگان است.
 2. هزینه اقامت و آب و برق:
 3. کتب درسی و لوازم مدرسه:
 4. تجهیزات: لپ تاپ، هزینه‌های خوابگاه، ملحفه، حوله، ماکروویو و …
 5. وسایل شخصی: بسیاری از اقلام ضروری توسط مدارس ارائه می‌شوند و در خوابگاه شما در دسترس هستند؛ اما شما همچنان نیاز به خرید وسایل شخصی دارید. هزینه لباس، خواربار، خشکشویی، لوازم آرایشی و بهداشتی را دست کم نگیرید. همچنین ممکن است نیاز به پرداخت هزینه بیمه درمانی، خدمات تلفنی، مراقبت­‌های بهداشتی و دارو داشته باشید.
 6. حمل و نقل: زندگی در دانشگاه می‌­تواند هزینه حمل و نقل را کاهش دهد، اما شما همچنان برای استراحت و تعطیلات به خانه سفر خواهید کرد. اگر قصد تحصیل در دانشگاه را در آن سوی کشور دارید، هزینه‌­های سفر می­توانند قابل توجه باشند. دانش‌آموزانی که هر روز با ماشین به مدرسه می‌روند باید هزینه بیمه، بنزین و نگهداری را بپردازند.
 7. درمان و بیمه
 8. تفریح
 9. اینترنت و مکالمه

نکته: در بعضی موارد امکان تخفیف برای دانشجویان وجود دارد. اگر کارت دانشجویی معتبر نشان دهید، اغلب برای بلیط تئاتر، موزه­‌ها، خانه‌­های اپرا، سینماها و سایر موسسات فرهنگی هزینه کمتری خواهید پرداخت. هنگامی که از هزینه تحصیل در آلمان آگاه شدید، می‌­توانید به فکر نحوه ­تأمین هزینه تحصیل خود باشید. دانشجویان بین المللی مجوز نامحدودی برای کار در آلمان ندارند؛ اما کار جانبی می‌­تواند بودجه­‌ی شما را افزایش دهد.

لب کلام!

در این مقاله یک شرح کلی از مهاجرت تحصیلی به آلمان به شما ارائه دادیم. مهاجرت تحصیلی به آلمان از پرطرفدارترین روش­‌هاست و آرزوی تحصیل در دانشگاه­‌های برتر آلمان با رنکینگ‌­های جهانی زیر 500 را برای شما برآورده می‌­کند. اگر برای داشتن آینده‌­ای روشن‌­تر مصمم هستید، فرم مشاوره­‌ی ما را فراموش نکنید. ما در مجموعه لانر آوسبیلدونگ با حرفه­‌ای ترین مشاوران و کارشناسان مقیم آلمان برای تحقق روهایای شما می­‌کوشیم.

مهاجرت تحصیلی به آلمان پرتقاضا ترین روش مهاجرت به این کشور است و این روزها حسابی طرفدار پیدا کرده. اگر آلمان را برای تحصیل و زندگی انتخاب کرده‌­اید، مهاجرت تحصیلی به آلمان از راه­‌های پیش روی شما برای تجربه­‌ی یک زندگی بهتر است. آلمان به علت کیفیت آموزش، زیرساخت‌های تحقیقاتی، روش تدریس و مطالعات کم هزینه یکی از محبوب­‌ترین مقصدهای دانشجویان است.

اگر مایل به تحصیل در اروپا هستید، شاید هیچ کشوری بهتر از آلمان نباشد. آلمان به عنوان یکی از چهار مقصد برتر در جهان است که توسط دانشجویان بین المللی انتخاب شده است، و با زندگی در این کشور گزینه های تحصیلی و فرصت‌های کاری عالی برای شما پیش می‌آید.

در مسیر مهاجرت تحصیلی به آلمان موانعی وجود دارند که باید مرحله به مرحله از سر راه برداشته شوند. ما مجموعه‌­ لانر آوسبیلدونگ اینجا هستیم تا این موانع را از سر راه شما برداریم و شما را به آینده‌­ا­ی رویایی نزدیک کنیم. شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره­‌ی ما گامی دیگر رو به جلو بردارید. ما در این مقاله شما را در مورد شرایط ویزای دانشجویی آلمان و همچنین فرآیند اپلای کردن راهنمایی می‌­کنیم. در این مقاله ضمن بررسی شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان، در خصوص شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به آلمان نیز بحث شد.

مجموعه لانر آوسبیلدونگ برای چه دانشگاه‌­هایی اپلای می‌کند؟

ما تمامی دانشگاه‌­های آلمان که مورد تایید وزارت علوم ایران هستند را بررسی می‌کنیم و طبق شرایط متقاضی، برای هم دانشگاه‌های دولتی و هم دانشگاه‌های خصوصی آلمان (در صورت تمایل) اپلای می‌کنیم.

به صورت کلی شهریه‌ دانشگاه‌­های دولتی آلمان 300 الی 500 یورو است. اما اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌ها یا کالج‌های خصوصی آلمان را دارید، باید حداقل مبلغ 5 هزار یورو تا 20 هزار یورو به بالا را در نظر بگیرید.

بله؛ دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اجازه 20 ساعت کار در هفته را دارند. اما دانشجویان مقطع کالج نمی‌توانند حین تحصیل مشغول به کار شوند.

تا زمانی که دانشجو هستید ویزای شما تمدید می‌شود. بعد از اتمام تحصیل 18 ماه فرصت دارید کار مرتبط با رشته­‌ی خود را پیدا کنید، مشغول به کار شوید و اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کنید. معمولا بعد از دو سال می­‌توانید اقامت آلمان را بگیرید.

اگر شما از دانشجویان مقطع دکتری باشید، معمولا حین تحصیل حقوقی از 1500 یورو به بالا می‌گیرید.

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

فهرست مطالب

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

درخواست مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *