آوسبیلدونگ یا دانشگاه؟ + راهنمای جامع و بررسی مزایا و معایب

آوسبیلدونگ یا دانشگاه؟ + راهنمای جامع و بررسی مزایا و معایب لانر آوسبیلدونگ

آوسبیلدونگ یا دانشگاه؟ شما با موفقیت مدرک دیپلم خود را گرفته‌اید و قصد مهاجرت به آلمان را دارید. دو مسیر پیش روی شما قرار دارد؛ باید تصمیم گیری کنید که کدام مسیر شما را در سریع‌ترین زمان ممکن به هدف ایده‌آل و زندگی بهتر می رساند.
در این مقاله از لانر آوسبیلدونگ ما قصد داریم تا در این تصمیم گیری به شما کمک کنیم. پیش از هر چیز شناخت این دو مسیر می‌تواند در تصمیم‌گیری به شما کمک کند. پس صفحات مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ و مهاجرت تحصیلی به آلمان را حتما بخوانید.
در ادامه به برسی و مقایسه‌ی این دو روش می‌پردازیم.

لینک مرتبط: صفر تا صد ویزا آوسبیلدونگ آلمان

برخی از دیدگاه‌های اشتباه درباره‌ی آوسبیلدونگ!

برخی پیش داوری ها درباره ی دوره آوسبیلدونگ وجود دارد. به عنوان مثال آوسبیلدونگ را از دانشگاه بسیار پایین تر می دانند و یا باور دارند که افرادی با بهره هوشی کمتر، آوسبیلدونگ را انتخاب می کنند. در ادامه این مقاله، برخی از این موارد را به چالش می کشیم.

1. کسانی که دوره‌های آوسبیلدونگ را می‌گذرانند از افرادی که دانشگاه می‌روند، هوش پایین‌تری دارند!

این جمله کاملا غلط است! نمرات خوب برای اکثر دوره‌های آموزشی مورد نیاز است و نباید آن را دست کم گرفت. به عنوان مثال، اصول تجاری و اقتصاد تقریباً در هر دوره کارآموزی در برنامه آموزشی قرار می گیرد. همچنین، برای قبول شدن در آوسبیلدونگ، داوطلب باید مهارت‌های مشخصی داشته باشد. به عنوان مثال نمره شیمی در آوسبیلدونگ متخصص تولید شیمی، بسیار حائز اهمیت است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی مصاحبه کاری آوسبیلدونگ  کلیک کنید.

2.شما فقط با مدرک می‌توانید شغل پیدا کنید!

بازار کار برخی از رشته‌ها برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی شرایط بهتر و آسان‌تر است. به عنوان مثال در کارهای تحقیقاتی، افرادی که در دانشگاه تحصیل کرده‌اند معمولا موقعیت بهتری نسبت به سایر افراد دارند. اما این مسئله مسیر شغلی شما را تعیین نمی‌کند؛ زیرا نگرش شما به کار، بخش بزرگی از موفقیت و جایگاه شغلی را تشکیل می دهد. علاوه بر این، افرادی که دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان را می‌گذرانند، به علت داشتن تجربه فنی در کار، راحت‌تر ارتقاء شغلی پیدا می‌کنند.

هرکسی که می‌خواهد با انگیزه و منظم کار کند، می‌تواند به همان اندازه‌ی یک فرد تحصیل‌کرده کار کند. در ضمن، اگر دوره‌ی آوسبیلدونگ برای داوطلب کافی نباشد یا فرد متوجه شود که دیگر تمایلی به دامه دادن ندارد، می‌تواند برای آموزش‌های بیشتر درخواست دهد و یا شرکت و موسسه خود را عوض کند. در مقاله ی انصراف از آوسبیلدونگ ، به طور کامل شرایط را برای شما توضیح داده‌ایم و قوانین را ذکر کردیم.

حتی در مواردی مانند آوسبیلدونگ پرستاری، تنها افرادی می توانند استخدام رسمی شوند، که دوره های آوسبیلدونگ پرستاری را گذرانده باشند.

3. مدرک دانشگاه معتبرتر است!

مدرک آوسبیلدونگ اعتباری به اندازه مدرک دانشگاه دارد و در تمام دنیا (نه فقط آلمان) به رسمیت شناخته می‌شود. به عنوان مثال شما می‌توانید با مدرک آوسبیلدونگ برای موقعیت های شغلی در سایر کشورهای اروپا و یا کانادا اقدام کنید.

در صورتی که صلاحیت علمی و یا تجربه کاری در آن شغل را داشته باشید، به راحتی می توانید همانند فردی که در دانشگاه، دوره ی مطالعاتی خود را گذرانده است، استخدام شوید و از تسهیلات برخوردار شوید. البته ممکن است حذاقل حقوق شما، مقداری پایین تر از سایر افراد باشد. که البته می توان آن را با رزومه خوب و تجربه کاری بالا، پر کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع می توانید به حداقل دستمزد آوسبیلدونگ در سال 2022 مراجعه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ی زیر مراجعه نمایید:

7 دلیل برای شرکت در آوسبیلدونگ های آلمان

آوسبیلدونگ برم یا دانشگاه؟

مزایای آوسبیلدونگ و دانشگاه

وقتی صحبت از تصمیم به دانشگاه رفتن یا گذراندن دوره آوسبیلدونگ می شود، هیچ درست یا غلطی وجود ندارد! شما باید آنچه را که می خواهید در نظر بگیرید و تحقیق کنید. چرا که خواسته های هر کس نسبت به اهداف زندگی اش متفاوت می شود. مشاوران تخصصی لانر آوسبیلدونگ در این باره می توانند کمک شایانی به شما بدهند.

نکته مهم

مزایای آوسبیلدونگ

 • به عنوان یک کارآموز، شما حقوق خود را از سال اول آوسبیلدونگ دریافت می‌کنید. این حقوق معمولا خیلی زیاد نیست؛ اما کمک می‌کند روی پای خود بایستید و مستقل باشید.
  تعداد زیادی از کارآموزان پس از اتمام موفقیت‌آمیز دوره‌های آوسبیلدونگ، مستقیماً توسط شرکت پذیرفته می‌شوند.
 • دور‌های آوسبیلدونگ فرصت خوبی برای چشیدن طعم دنیای کار تجربی و حرفه‌ای است. در طول آموزش شما با متنوع‌ترین حوزه‌ها و حرفه‌های یک شرکت آشنا می‌شوید و یک دید کلی پیدا می‌کنید.
 • پس از اتمام دوره‌ی آوسبیلدونگ، شرایط ادامه تحصیل وجود دارد.
 • طبق قوانین آوسبیلدونگ آلمان، شما از تسهیلات شغلی، مرخصی و بیمه برخوردار خواهید بود.
 • کارآموزی برای هر کسی که کارهای تجربی و عملی را ترجیح می‌دهد گزینه‌ی مناسبی است. در نتیجه، اگر انسانی فنی هستید و علاقه به مسائل تئوری ندارید، آوسبیلدونگ بهترین گزینه برای شماست!

اگر درباره ی ساعت کار در آوسبیلدونگ اطلاعات بیشتر نیاز دارید، کلیک کنید!

مزایای دانشگاه

 • به طور متوسط، افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند، بیشتر از افرادی که دوره‌ی آوسبیلدونگ را گذرانده‌اند، درآمد دارند. اما هر کسی که دوره آوسبیلدونگ و آموزش‌های تکمیلی مناسب را گذرانده باشد می‌تواند در زمینه‌های خاصی تقریباً به همان اندازه درآمد داشته باشد.
 • علم دانشگاهی در حال پیشرفت است و در حال حاضر دوره‌های بی‌شماری وجود دارد که دارای گرایش‌های عملی‌تر نیز هستند.
 • کمترین نرخ بیکاری میان فارغ‌التحصیلی دانشگاهی است.
 • اگر از آموزش تئوری و یادگیری حقایق پیچیده لذت می‌برید یا دوست دارید به طور علمی یک موضوع را یاد بگیرید، احتمالاً تحصیلات دانشگاهی برای شما بهتر از آوسبیلدونگ هستند.

آیا راه دیگری وجود دارد؟

بله؛ ترکیب آموزش و مطالعات! به عبارت دیگر، برنامه مطالعاتی دوگانه یا دوئال اشتادیم.

اگر سردرگم هستید و نمی‌توانید تصمیم بگیرید، ما برنامه مطالعاتی دوگانه را به شما توصیه می‌کنیم. تحصیل دوگانه، کار عملی در یک شرکت را با تحصیلات نظری در دانشگاه ترکیب می کند. بسته به مدل تحصیل، با یک برنامه مطالعاتی دوگانه که آموزش و کار عملی را ادغام می‌کند، هم مدرک لیسانس و هم آموزش حرفه‌ای می‌گیرید. البته در نظر داشته باشید که برای این امر باید دو آزمون بدهید.

اگر به برنامه DualStudium علاقمند هستید، می توانید لیست دوره‌ها را در لینک زیر پیدا کنید!

لیست دوره های تحصیلات دوگانه یا دوئال اشتادیوم (DualStudium)

سخن آخر!

ما در این مقاله تلاش کردیم تا معایب و مزایای تحصیل در دانشگاه و آوسبیلدونگ را برای شما شرح دهیم و به شما کمک کنیم تا در مسیر خود، قدم های محکم‌تری بردارید.
مهم ترین نکته در حال حاضر این است که شما می دانید به کجا می‌خواهید بروید. پس به اندازه کافی تحقیق کنید تا بفهمید کدام ایستگاه شما را به مقصد می‌رساند.

رایگان مشاوره بگیر!

بهتون پیشنهاد می‌کنیم برای این که بتونید بهترین تصمیم رو برای آینده شغلیتون بگیرید، از مشاوران تخصصی لانر آوسبیلدونگ کمک بگیرید

فقط کافیه فرم مشاوره رو پر کنی

اجازه بده ما همسفر روزهای سختت باشیم!
فرم مشاوره

با لانر آوسبیلدونگ، زیر یک سال بیا آلمان!

آیا با خواندن این مقاله چیزی به دانسته های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا ،  لانر آوسبیلدونگ را همراهی کنید.

۲ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *