لانرهلدینگ برترین موسسه مهاجرتی به کشور آلمان

آوسبیلدونگ یا دانشگاه؟ + راهنمای جامع و بررسی مزایا و معایب

ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

آوسبیلدونگ برم یا دانشگاه؟

آوسبیلدونگ یا دانشگاه؟ کدام یک را انتخاب می‌کنید؟ تصور کنید شما با موفقیت دوره دبیرستان خود را گذرانده، مدرک دیپلم خود را گرفته‌ و قصد مهاجرت به آلمان را دارید. حال در بحث اینکه اوسبیلدونگ بهتر است یا دانشگاه، دو مسیر پیش روی شما قرار دارد؛ آوسبیلدونگ یا دانشگاه؟ باید تصمیم گیری کنید که کدام مسیر شما را در سریع‌ترین زمان ممکن به هدف ایده‌آل و زندگی بهتر می رساند. آوسبیلدونگ به دوره‌های کارآموزی در کشور آلمان گفته می‌شود؛ تجربه اوسبیلدونگ یک تجربه ارزشمند است که به افراد کمک می‌کند به یک متخصص در زمینه حرفه خود تبدیل شوند. اگر برای شما سوال پیش آمده که آوسبیلدونگ در چه کشورهایی است، باید بگوییم که شما تجربه آوسبیلدونگ را فقط در کشور آلمان می‌توانید کسب کنید.

 

در این مقاله از لانر آوسبیلدونگ ما قصد داریم به شما در رابطه با پرسش «آوسبیلدونگ بهتر است یا دانشگاه» به شما کمک کنیم. پیش از هر چیز شناخت این دو مسیر می‌تواند در تصمیم‌گیری به شما کمک کند. پس صفحات مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ و مهاجرت تحصیلی به آلمان را حتما بخوانید.

در ادامه به بررسی و مقایسه‌ این دو روش می‌پردازیم.

تفاوت اوسبیلدونگ با دانشگاه

تفاوت آوسبیلدونگ با دانشگاه از مواردی است که برای انتخاب مسیر مهاجرتی خود باید به آن دقت کنید.  در خصوص اینکه اوسبیلدونگ بهتر است یا دانشگاه، بهتر است بدانید همه چیز به شرایط و تمایل شما بستگی دارد. همانطور که می‌دانید، دانشگاه مربوط به تحصیلات آکادمیک است و می‌تواند دولتی یا خصوصی باشد. دانشگاه‌های دولتی در آلمان معمولا شهریه‌ای از دانشجویان نمی‌گیرند اما دانشگاه‌های خصوصی شامل هزینه می‌شوند. ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان در مقطع کارشناسی فقط به زبان آلمانی امکان پذیر است. طول دوره تحصیلی شما بسته به مقطع تحصیلیتان متفاوت خواهد بود. در انتهای مقطع تحصیلی، مدرک آکادمیک تحصیلی تخصصی به شما تعلق خواهد گرفت.

 

اما تفاوت آوسبیلدونگ با دانشگاه در موارد متعددی است! به عنوان مثال، شما برای شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ، به جز برای برخی رشته‌ها (مثلا رشته‌های هنری) ملزم به پرداخت هزینه‌ای نیستید و کاملا رایگان دوره‌های آموزشی را می‌گذرانید. در واقع آوسبیلدونگ به دوره‌های کارآموزی در کشور آلمان گفته می‌شود که با ترکیب آموزش عملی و تئوری افراد متخصص در هر حرفه تربیت می‌کند. همچنین، کارآموزان در بسیاری از رشته‌های آوسبیلدونگ همراه با تحصیل حقوق دریافت می‌کنند. به همین علت، با توجه به میزان حقوق درج شده در قرارداد، از تمکن مالی درخواستی متقاضیان بری اخذ ویزای آوسبیلدونگ نیز کاسته می‌شود. با داشتن تجربه اوسبیلدونگ شما تبدیل به یک شخص حرفه‌ای در حیطه کاری خود شده و می‌توانید تجربه اوسبیلدونگ خود را در اختیار دیگران قرار دهید، ادامه تحصیل دهید یا وارد بازار کار شوید.

لینک مرتبط: صفر تا صد ویزا آوسبیلدونگ آلمان

برخی از دیدگاه‌های اشتباه درباره‌ی آوسبیلدونگ!

برخی پیش داوری‌ها درباره‌ی دوره «آوسبیلدونگ» یا اینکه «اوسبیلدونگ بهتر است یا دانشگاه» وجود دارد. به عنوان مثال آوسبیلدونگ را از دانشگاه بسیار پایین‌تر می دانند و یا باور دارند که معمولا افرادی با بهره هوشی کمتر، آوسبیلدونگ را انتخاب می کنند. در ادامه این مقاله، برخی از این موارد را به چالش می‌کشیم.

1. کسانی که دوره‌های آوسبیلدونگ را می‌گذرانند از افرادی که دانشگاه می‌روند، هوش پایین‌تری دارند

این جمله کاملا غلط است! نمرات خوب برای اکثر دوره‌های آموزشی مورد نیاز است و نباید آن را دست کم گرفت. به عنوان مثال، اصول تجاری و اقتصاد تقریباً در هر دوره آوسبلیدونگ در برنامه آموزشی قرار می گیرد. همچنین، برای تجربه اوسبیلدونگ، داوطلب باید مهارت‌های مشخصی داشته باشد. به عنوان مثال نمره شیمی در آوسبیلدونگ متخصص تولید شیمی، بسیار حائز اهمیت است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی مصاحبه کاری آوسبیلدونگ  کلیک کنید.

2. شما فقط با مدرک آکادمیک دانشگاهی می‌توانید شغل پیدا کنید

در بحث اوسبیلدونگ بهتر است یا دانشگاه، بازار کار برخی از رشته‌ها واقعا برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی شرایط بهتر و آسان‌تر است. به عنوان مثال در کارهای تحقیقاتی، افرادی که در دانشگاه تحصیل کرده‌اند معمولا موقعیت بهتری نسبت به سایر افراد دارند. اما این مسئله مسیر شغلی شما را تعیین نمی‌دهد؛ زیرا نگرش شما به کار، بخش بزرگی از موفقیت و جایگاه شغلی را تشکیل می‌دهد. علاوه بر این، افرادی که دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان را می‌گذرانند، به علت داشتن تجربه فنی در کار، راحت‌تر ارتقاء شغلی پیدا می‌کنند اما در مورد رشته‌های آموزشی و تئوری تحصیلات دانشگاه موثرتر است.

هرکسی که می‌خواهد با انگیزه و منظم کار کند، می‌تواند به همان اندازه‌ی یک فرد تحصیل‌کرده کار کند. در ضمن، اگر دوره‌ی آوسبیلدونگ برای داوطلب کافی نباشد یا فرد متوجه شود که دیگر تمایلی به دامه دادن ندارد، می‌تواند برای آموزش‌های بیشتر درخواست دهد و یا شرکت و موسسه خود را عوض کند. در مقاله ی انصراف از آوسبیلدونگ، به طور کامل شرایط را برای شما توضیح داده‌ایم و قوانین را ذکر کردیم.حتی در مواردی مانند آوسبیلدونگ پرستاری، تنها افرادی می‌توانند استخدام رسمی شوند، که دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری را گذرانده باشند.

 

3. مدرک دانشگاه معتبرتر است!

مدرک آوسبیلدونگ به اندازه مدرک دانشگاه معتبر است و در تمام دنیا به خصوص اتحادیه اروپا (نه فقط آلمان) به رسمیت شناخته می‌شود. به عنوان مثال شما می‌توانید با مدرک آوسبیلدونگ برای موقعیت های شغلی در سایر کشورهای اروپا اقدام کنید.

در صورتی که صلاحیت علمی و یا تجربه کاری در آن شغل را داشته باشید، به راحتی می توانید همانند فردی که در دانشگاه، دوره ی مطالعاتی خود را گذرانده است، استخدام شوید و از تسهیلات برخوردار شوید. البته ممکن است حداقل حقوق شما، مقداری پایین تر از سایر افراد باشد. که البته می توان آن را با رزومه خوب و تجربه کاری بالا، پر کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع می توانید به حداقل دستمزد آوسبیلدونگ در سال 2024 مراجعه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ی زیر مراجعه نمایید:

7 دلیل برای شرکت در آوسبیلدونگ های آلمان

آوسبیلدونگ برم یا دانشگاه؟

مزایای آوسبیلدونگ

وقتی صحبت از تصمیم به دانشگاه رفتن یا گذراندن دوره آوسبیلدونگ می شود، هیچ درست یا غلطی وجود ندارد! شما باید آنچه را که می خواهید در نظر بگیرید و تحقیق کنید. چرا که خواسته های هر کس نسبت به اهداف زندگی اش متفاوت می شود. مشاوران تخصصی لانر آوسبیلدونگ در این باره می توانند کمک شایانی به شما بدهند.

نکته مهم

مزایای آوسبیلدونگ

 • دوره‌های آوسبیلدونگ کاملا رایگان هستند. بدین معنی که شما برای شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای ندارید. البته برخی رشته های خاص ممکن است شهریه داشته باشند.
 • به عنوان یک کارآموز، شما از همان سال اول آوسبیلدونگ حقوق دریافت می‌کنید. این حقوق معمولا خیلی زیاد نیست؛ اما کمک می‌کند روی پای خود بایستید و مستقل باشید.
 • تعداد زیادی از کارآموزان پس از اتمام موفقیت‌آمیز دوره‌های آوسبیلدونگ، مستقیماً توسط شرکت آموزشی خود پذیرفته می‌شوند.
 • با شرکت در برخی دوره‌های آوسبیلدونگ، تمکن مالی درخواستی از شما کاهش پیدا کرده و یا حتی صفر می‌شود که این امر بستگی به حقوق دریافتی شما از دوره آوسبیلدونگ انتخابیتان دارد.
 • دوره‌های آوسبیلدونگ فرصت خوبی برای چشیدن طعم دنیای کار تجربی و حرفه‌ای است. در طول آموزش شما با متنوع‌ترین حوزه‌ها و حرفه‌های یک شرکت آشنا می‌شوید و یک دید کلی پیدا می‌کنید.
 • پس از اتمام دوره‌ی آوسبیلدونگ، شرایط ادامه تحصیل وجود دارد.
 • طبق قوانین آوسبیلدونگ آلمان، شما از تسهیلات شغلی، مرخصی و بیمه برخوردار خواهید بود.
 • کارآموزی برای هر کسی که کارهای تجربی و عملی را ترجیح می‌دهد گزینه‌ی مناسبی است. در نتیجه، اگر انسانی فنی هستید و علاقه به مسائل تئوری ندارید، آوسبیلدونگ بهترین گزینه برای شماست!

اگر درباره ی ساعت کار در آوسبیلدونگ اطلاعات بیشتر نیاز دارید، کلیک کنید!

معایب آوسبیلدونگ

آوسبیلدونگ در کنار تمام مزایایی که برای کارآموزان به ارمغان می‌آورد، معایبی نیز دارد. برعکس ویزای تحصیلی، ویزای آوسبیلدونگ امکان تبدیل به دیگر ویزاها را در زمان تحصیل ندارد. یعنی شما با داشتن ویزای آوسبیلدونگ، امکان تبدیل آن به ویزای تحصیلی یا کاری را نخواهید داشت. اما با داشتن ویزای تحصیلی می‌توانید در صورت تمایل آن را یه ویزای آوسبیلدونگ تبدیل کنید.

 

مزایای دانشگاه

 • اکثر دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان هستند و تنها مبلغی در حدود 300 الی 400 یورو برای خدمات دانشجویی از دانشجو گرفته می‌شود.
 • به طور متوسط، افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند، بیشتر از افرادی که دوره‌ی آوسبیلدونگ را گذرانده‌اند درآمد دارند. اما هر کسی که دوره آوسبیلدونگ و آموزش‌های تکمیلی مناسب را گذرانده باشد می‌تواند در زمینه‌های خاصی تقریباً به همان اندازه درآمد داشته باشد.
 • علم دانشگاهی در حال پیشرفت است و در حال حاضر دوره‌های بی‌شماری وجود دارد که دارای گرایش‌های عملی‌تر نیز هستند.
 • کمترین نرخ بیکاری میان فارغ‌التحصیلی دانشگاهی است.
 • اگر از آموزش تئوری و یادگیری حقایق پیچیده لذت می‌برید یا دوست دارید به طور علمی یک موضوع را یاد بگیرید، احتمالاً تحصیلات دانشگاهی برای شما بهتر از آوسبیلدونگ هستند.

 

آیا راه دیگری وجود دارد؟

بله؛ ترکیب آوسبیلدونگ و دانشگاه! به عبارت دیگر، برنامه مطالعاتی دوگانه یا دوئال اشتادیم. اگر سردرگم هستید و نمی‌توانید تصمیم بگیرید، ما برنامه مطالعاتی دوگانه را به شما توصیه می‌کنیم. تحصیل دوگانه، کار عملی در یک شرکت را با تحصیلات نظری در دانشگاه ترکیب می‌کند. بسته به مدل تحصیل، با یک برنامه مطالعاتی دوگانه که آموزش در دانشگاه و کار عملی را ادغام می‌کند، هم مدرک لیسانس و هم مدرک آوسبیلدونگ می‌گیرید. البته در نظر داشته باشید که برای این امر باید دو آزمون بدهید. اگر به برنامه DualStudium علاقمند هستید، می‌توانید لیست دوره‌ها را در لینک زیر پیدا کنید!

لیست دوره های تحصیلات دوگانه یا دوئال اشتادیوم (DualStudium)

سخن آخر!

ما در مقاله اوسبیلدونگ بهتر است یا دانشگاه تلاش کردیم تا معایب و مزایای تحصیل در دانشگاه و آوسبیلدونگ و تجربه آوسبیلدونگ را برای شما شرح دهیم و به شما کمک کنیم تا در مسیر خود، قدم های محکم‌تری بردارید. مهم ترین نکته در حال حاضر این است که شما می‌دانید به کجا می‌خواهید بروید. پس به اندازه کافی تحقیق کنید تا بفهمید کدام ایستگاه شما را به مقصد می‌رساند. در آخر بهترین تصمیم را خودتان با توجه به  شرایط و علایقتان میتوانید بگیرید و آینده تان را آنجور که تصور می‌کنید بسازید

رایگان مشاوره بگیر!

بهتون پیشنهاد می‌کنیم برای این که بتونید بهترین تصمیم رو برای آینده شغلیتون بگیرید، از مشاوران تخصصی لانر آوسبیلدونگ کمک بگیرید

فقط کافیه فرم مشاوره رو پر کنی

اجازه بده ما همسفر روزهای سختت باشیم!
فرم مشاوره

با لانر آوسبیلدونگ، زیر یک سال بیا آلمان!

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

فهرست مطالب

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

درخواست مشاوره

۱۶ پاسخ

 1. سلام وقت بخیر ببخشید گفتین حقوق دریافتی بعد از اوسبیلدونگ از حقوقی که بعد تموم شدن دانشگامون میگیریم کمتره. اگ اوسبیلدونگ دوگانه رو بخونیم چی بازم حقوق کمتره یا برابری میکنه؟

 2. سلام وقت بخیر
  من کارشناسی علوم آزمایشگاهی دارم و ۶ سال سابقه کار
  مدرک دیپلم ریاضی و معدل ۱۸.۷۰ و سن ۳۲ سال
  میتوانم برای اوسبیلدونگ IT اقدام کنم؟

  1. درود بر شما
   سن خاصی برای آوسبیلدونگ تعریف نشده اما هرچه سن شما پایین تر باشد، شانس صدور ویزا برای شما بیشتر است. برای پذیرش آوسبیلدونگ آی تی، باید حتماً دوره های مرتبط با آی تی گذرانده باشید یا سابقه کار مرتبط با آن را داشته باشید! البته به همراه مدرک زبان آلمانی B2

 3. سلام من ارشد مدیری ساخت دارم میخواستم اوسبیلدونگ واسه نقشه کشی میخواستم بپرسم حقوق اوسبیلدونگ نسبت ب کسی ک با تحصیلات وارد کار میشه برابر هست؟

  1. خیر، آوسبیلدونگ نقشه کشی داریم ولی با رزومه مرتبط و سن زیر 30 سال. اما اگر از طریق تحصیل اقدام کنید آینده شغلی بهتری دارید. پس حقوق تحصیلی بیشتر از آوسبیلدونگ است!

 4. سلام خسته نباشید
  بعد از گرفتن مدرک اوسبیلدونگ برای ادامه تحصیل در دانشگاه های المان در مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزوتراپی حتما لازمه از دانشگاه فارغ التحصیل شده باشیم یا اینکه با مدرک اوسبیدونگ این رشته میشه ادامه داد؟
  اگه اوسبیدونگ دوگانه در همین رشته رو انتخاب کنیم مدرک دانشگاهی معتبری بهمون میدن؟ بعدش در دانشگاه میشه ادامه تحصیل داد دیگه؟

  1. درود بر شما
   ویزای آوسبیلدونگ قابل تبدیل به ویزای تحصیلی نیست. شما تنها در صورتی میتوانید بعد آوسبیلدونگ وارد دانشگاه شوید که اقامت دائم آلمان را داشته باشید!
   برای ورود به مقطع ارشد هم باید مدرک لیسانس خود را ارائه دهید. در صورتیکه در دوره های آوسبیلدونگ دوگانه شرکت کنید، هم مدرک آوسبیلدونگ خواهید گرفت و هم مدرک دانشگاهی

 5. یعنی نمیشه با اسبیلدونگ بریم بعد اونجا انصراف بدیم و اقدام به ویزای تحصیلی کنیم ؟

  1. درود بر شما
   خیر در طول دوره آوسبیلدونگ، این امکان وجود ندارد. بعد از اخذ اقامت دائم در آنجا میتوانید برای تحصیل اقدام کنید.

 6. یعنی بعد از اتمام دوره اوسبیلدونگ دوگانه ، مدرک لیسانس در رشته خودمون رو هم دریافت میکنیم ؟
  و اینکه این مدرک لیسانس هیچ تفاوتی با مدرک لیسانس دانشگاه های دیگر ندارد و میشه باهاش در مقطع ارشد ادامه تحصیل داد ؟
  خیلی ممنون میشم جواب بدید

  1. درود بر شما
   بله میتوانید دریافت کنید…
   در خصوص سوال دوم، بستگی به رشته تحصیلی و دانشگاه شما دارد. گاهاً به شما اجازه تحصیل در مقطع ارشد داده میشود، در مواقعی نیز تنها امکان تحصیل در دوره های وایتابیلدونگ را خواهید داشت.

 7. آیا مدرک دوال اشتادیوم در ایران معتبر است ؟ و آیا مدرک لیسانس به دانش آموخته داده میشود ؟

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز.
   بستگی به موسسه آوسبیلدونگی دارد که از آن فارغ‌تحصیل شده اید و باید در لیست دانشگاه‌های مورد‌تایید وزارت علوم باشد. برای اطلاعات بیشتر میتوانید با ما در تماس باشید و یا پرکردن فرم مشاوره رایگان، منتظر تماس کارشناسان ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *