آوسبیلدونگ یا دانشگاه؟ + راهنمای جامع و بررسی مزایا و معایب

آوسبیلدونگ یا دانشگاه؟ شما با موفقیت دیپلم خود را به اتمام رسیدید و قصد مهاجرت به آلمان را دارید. دو مسیر پیش روی شما قرار دارد، باید تصمیم گیری کنید که کدام مسیر شما را در سریعترین زمان ممکن به هدف ایده آل و رندگی بهتر می رساند. در این مقاله ما قصد داریم تا در تصمیم گیری به شما کمک کنیم. پس در ادامه همراه ما باشید!

بعد از فارغ التحصیلی کدام گزینه را انتخاب کنم؟

اگر قصد ادامه تحصیل در کشور آلمان را دارید، حداکثر پس از فارغ التحصیلی از مدرسه، باید به این فکر کنید که آیا هدفتان آوسبیلدونگ است یا دانشگاه؟

در صورتی که عزم خود را برای مهاجرت به آلمان جذب کرده اید. باید تصمیم جدی بگیرید که کدام مسیر را انتخاب کنید. برای مثال، هنگام درخواست برای آوسبیلدونگ، باید چند ماه برنامه ریزی کنید، زیرا دوره های آوسبیلدونگ، معمولاً از ماه آگوست یا سپتامبر شروع می شود. اگ امسال Abitur (دیپلم) خود را گرفتید، ممکن است برای درخواست در سال جاری خیلی دیر باشد. در ادامه می خواهیم به بررسی معایب و مزایای هر دو گزینه بپردازیم.

لینک مرتبط: صفر تا صد ویزا آوسبیلدونگ آلمان

 

آوسبیلدونگ یا دانشگاه پس از فارغ التحصیلی لانر آوسبیلدونگ

برخی از دیدگاه های اشتباه درباره ی آوسبیلدونگ!

برخی پیش داوری ها درباره ی دوره آوسبیلدونگ وجود دارد. به عنوان مثال آوسبیلدونگ را از دانشگاه بسیار پایین تر می دانند و یا باور دارند که افرادی با بهره هوشی کمتر، آوسبیلدونگ را انتخاب می کنند. در ادامه این مقاله، برخی از این موارد را به چالش می کشیم.

1. کسانی که آوسبیلدونگ می گذرانند از افرادی که دانشگاه می روند، احمق ترند!

این جمله کاملا غلط است! نمرات خوب نیز برای اکثر دوره های آموزشی مورد نیاز است و نباید آن را، دست کم گرفت. به عنوان مثال، اصول تجاری و اقتصاد تقریباً در هر کارآموزی، در برنامه آموزشی قرار می گیرد. همچنین شرایط پذیرش در آوسبیلدونگ، داشتن مهارت در پیش نیاز های آن رشته است. به عنوان مثال نمره شیمی در آوسبیلدونگ متخصص تولید شیمی، بسیار حائز اهمیت است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی مصاحبه کاری آوسبیلدونگ  کلیک کنید.

2.شما فقط با مدرک می توانید شغلی ایجاد کنید!

البته بسیاری از فارغ التحصیلان بلافاصله پس از تحصیل در جایگاه بالاتری نسبت به کارآموزان شروع می کنند. برخی از زمینه ها وجود دارد که دانشگاهیان در آنها شانس بیشتری برای شغل نسبت به کارآموزان دارند، به عنوان مثال در کارهای تحقیقاتی، افرادی که در دانشگاه تحصیل کرده اند، موقعیت بهتری نسبت به سایر افراد دارند. اما این چیزی در مورد مسیر شغلی شما نمی گوید، زیرا نگرش شما به کار، بخش بزرگی از موفقیت و جایگاه شغلی را تشکیل می دهد. علاوه بر این، افرادی که دوره های آوسبیلدونگ آلمان را گذراندند، به علت داشتن تجربی فنی در کار، راحتتر ارتقا شغلی پیدا می کنند.

هرکسی که می‌خواهد شغلی ایجاد کند و با انگیزه و منظم کار کند، می‌تواند به همان اندازه ی یک فرد تحصیل کرده، کار کند. و اگر دوره ی کارآموزی برای شما کافی نبود یا اگر متوجه شدید که دیگر در شرکت پیشرفتی ندارید، می توانید برای آموزش های بیشتر، درخواست دهید و یا شرکت خود را عوض کنید. در مقاله ی انصراف از آوسبیلدونگ ، به طور کامل شرایط را برای شما توضیح دادیم و قوانین را ذکر کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره، شما را به آن مقاله ارجاع می دهیم.

حتی در مواردی مانند آوسبیلدونگ پرستاری، تنها افرادی می توانند استخدام رسمی شوند، که دوره های آوسبیلدونگ پرستاری را گذرانده باشند.

3. مدرک دانشگاه معتبرتر است!

مدرک آوسبیلدونگ هم اعتبار مدرک دانشگاه است و در تمام دنیا (نه فقط آلمان) به رسمیت شناخته می شود. به عنوان مثال شما می توانید با مدرک آوسبیلدونگ برای موقعیت های شغلی در سایر کشورهای اروپا و یا کانادا اقدام کنید.

در صورتی که صلاحیت علمی و یا تجربه کاری در آن شغل را داشته باشید، به راحتی می توانید همانند فردی که در دانشگاه، دوره ی مطالعاتی خود را گذرانده است، استخدام شوید و از تسهیلات برخوردار شوید. البته ممکن است حذاقل حقوق شما، مقداری پایین تر از سایر افراد باشد. که البته می توان آن را با رزومه خوب و تجربه کاری بالا، پر کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع می توانید به حداقل دستمزد آوسبیلدونگ در سال 2022 مراجعه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ی زیر مراجعه نمایید:

7 دلیل برای شرکت در آوسبیلدونگ های آلمان

آوسبیلدونگ یا دانشگاه ویزا لانر

مزایای آوسبیلدونگ و دانشگاه

وقتی صحبت از تصمیم به دانشگاه رفتن یا گذراندن دوره آوسبیلدونگ می شود، هیچ درست یا غلطی وجود ندارد! شما باید آنچه را که می خواهید در نظر بگیرید و تحقیق کنید. چرا که خواسته های هر کس نسبت به اهداف زندگی اش متفاوت می شود. مشاوران تخصصی لانر آوسبیلدونگ در این باره می توانند کمک شایانی به شما بدهند.

نکته مهم: شما می توانید هر دو آموزش آوسبیلدونگ و دانشگاه را، در دو بازه زمانی متفاوت، انجام دهید. بسیاری از افراد ابتدا کار آموزی می کنند و سپس مطالعه می کنند یا گاهی برعکس. آموزش از راه دور یا مطالعات خارج از کشور آلمان، نیز می تواند یک گزینه در طول کار باشد، زیرا انواع مختلفی از تحصیل وجود دارد که می تواند شما را به هدف برساند.

مزایای آوسبیلدونگ

 • به عنوان یک کارآموز، شما حقوق خود را از سال اول کارآموزی دریافت می کنید. این معمولا خیلی زیاد نیست، اما کمک می کند روی پای خود بایستید و مستقل باشید.
  بخش بزرگی از کارآموزان پس از اتمام موفقیت آمیز آموزش مستقیماً توسط شرکت پذیرفته می شوند.
 • دوره کارآموزی فرصت خوبی برای چشیدن طعم دنیای حرفه ای است. در طول آموزش شما با متنوع ترین حوزه ها و حرفه های یک شرکت آشنا می شوید و یک دید کلی پیدا می کنید.
 • پس از دوره ی آوسبیلدونگ، شرایط ادامه تحصیل وجود دارد.
 • طبق قوانین آوسبیلدونگ آلمان، شما از تسهیلات شغلی، مرخصی و بیمه برخوردار خواهید بود.
 • کارآموزی برای هر کسی که عملی است و دوست ندارد ساعت ها از کتاب یاد بگیرد ایده آل است. در نتیجه، اگر انسان فنی هستید و علاقه به مسائل تئوری ندارید، آوسبیلدونگ بهترین گزینه برای شماست!

اگر درباره ی ساعت کار در آوسبیلدونگ اطلاعات بیشتر نیاز دارید، کلیک کنید!

مزایای دانشگاه

 • به طور متوسط، فردی که تحصیلات دانشگاهی دارد، بیشتر از افرادی که دوره ی آوسبیلدونگ را گذراندند، درآمد دارد. اما هرکسی که دوره کارآموزی و آموزش های تکمیلی مناسب را گذرانده باشد می تواند در زمینه های خاصی تقریباً به همان اندازه درآمد داشته باشد.
 • علم دانشگاهی در حال پیشرفت است و در حال حاضر دوره های بی شماری وجود دارد که دارای گرایش عملی تر، نیز هستند.
 • کمترین نرخ بیکاری در بین دانشگاهیان است.
 • اگر از تئوری و یادگیری حقایق پیچیده لذت می برید، اگر می توانید به طور گسترده با یک موضوع برخورد کنید و دوست دارید به طور علمی با آن برخورد کنید، احتمالاً تحصیلات دانشگاهی، بهتر از کارآموزی هستند.

در صورتی که دانش زبان آلمانی خوبی دارید، به شما پیشنهاد می کنیم ویدیو زیر را تماشا کنید:

راه دیگر چیست؟

ترکیب آموزش و مطالعات: برنامه مطالعاتی دوگانه یا دوئال اشتادیم

اگر اصلا نمی توانید تصمیم بگیرید، ما برنامه مطالعاتی دوگانه را به شما توصیه کنیم. مدرک دوگانه کار عملی در یک شرکت را با مبانی نظری در دانشگاه ترکیب می کند. بسته به مدل مطالعه،  با یک برنامه مطالعاتی دوگانه که آموزش را ادغام می کند، هم مدرک لیسانس و هم آموزش حرفه ای کامل می گیرید. البته برای این کار باید دو امتحان هم بدهید.

اگر به برنامه DualStudium علاقه مند هستید، می توانید لیست دوره ها را در لینک زیر پیدا کنید!

لیست دوره های تحصیلات دوگانه یا دوئال اشتادیوم (DualStudium)

معرفی دوئال اشتادیوم

سخن آخر!

ما در این مقاله تلاش کردیم تا معایب و مزایای تحصیل در دانشگاه و آوسبیلدونگ را برای شما شرح دهیم و به شما کمک کنیم تا در مسیر خود، قدم های محکم تری بگذارید.

مهم ترین نکته در حال حاضر این است که، شما می دانید به کجا می خواهید بروید. به اندازه کافی تحقیق کنید تا بفهمید کدام ایستگاه شما را به مقصد می رساند.

به شما پیشنهاد می کنیم برای آن که بتوانید بهترین تصمیم را در خصوص آینده شغلی خود بگیرید از مشاوران تخصصی لانر آوسبیلدونگ کمک بگیرید تا هم سفر روزهای سخت شما باشند.

با لانرآوسبیلدونگ زیر یک سال بیا آلمان!

آوسبیلدونگ المان
ویزا آوسبیلدونگ آلمان

ویزا آوسبیلدونگ سفارت آلمان

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp