لانرهلدینگ برترین موسسه مهاجرتی به کشور آلمان

نحوه نگارش CV + تکنیک‌های نگارش رزومه (Lebenslauf) عالی

ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

نحوه نگارش رزومه

یک رزومه خوب باید معرف تمام توانایی‌ها و تجربیات کاری و آکادمیک شما باشد. شاید نوشتن CV برای یک دانشجو دشوار باشد؛ زیرا اغلب تجربه حرفه‌ای زیادی ندارند. در این مقاله خواهید فهمید که از چه ترفندهایی می‌توانید برای نوشتن یک CV خوب استفاده کنید.
در این مقاله همراه لانر آوسبیلدونگ باشید تا بهترین نکات نگارش CV برای اپلای در آلمان را برای شما آشکار کنیم! برای ارزیابی رزومه و CV خود، به بخش مشاوره مراجعه کنید.

محتوای CV

در نوشتن یک CV باید به موارد زیر توجه داشت:

 •    اجزای یک برنامه کاربردی
 •    توجه به الگوی CV استاندراد
 •    محتوای CV
 •    چیدمان CV

اجزای یک رزومه کاربردی

تقریباً هر CV را می توان به 3 بخش تقسیم کرد:

 •     نحوه نگارش
 •     متن اصلی رزومه
 •     پیوستها (به عنوان مثال گواهیها)

CV مروری بر مهم‌ترین مراحل زندگی شماست. این مراحل شامل مدارک تحصیلی، مدارک حرفه‌ای، کارآموزی و مشاغل پاره وقت، تجربه حرفه‌ای، مدارک اضافی و اقامت در خارج از کشور می‌شود.

در نوشتن CV پیوست‌ها را فراموش نکنید. آن‌ها درخواست شما را تکمیل می کنند. پیوست‌های معمولی مدارک و مراجع شغلی، گواهی‌ها و مراجع هستند.

اطلاعات بیشتر در مورد اجزای درخواست شما: درخواست برای کارآموزی، درخواست به عنوان دانشجوی شاغل در آلمان، درخواست برای شغل دانشجویی.

در صورت نیاز، می توانید درخواست خود را با یک انگیزه‌نامه کامل کنید.

ساختار CV

یک CV خوب به وضوح ساختار یافته است و از نظر محتوا و طرح با بقیه مدارک مطابقت دارد. CV کلاسیک یک سند جدولی است که در آن اطلاعات کاملی در مورد حرفه خود و برخی از داده‌های شخصی فهرست می‌کنید. می‌توانید از این ساختار به عنوان راهنما استفاده کنید:

 •     اطلاعات تماس
 •     عکس رسمی
 •     شغل حرفه‌ای
 •     دانش و مهارت

نمونه رزومه نگارش شده برای آلمان - لانر اپلای

اگر نمی‌خواهید هر بار که درخواست می‌دهید CV خود را آپلود کنید، می‌توانید از طریق Campusjäger by Workwise درخواست دهید. بدین صورت، شما یک بار یک پروفایل ایجاد می‌کنید؛ CV خود را آپلود می‌کنید و می‌توانید همزمان با یک نمایه برای چندین شغل درخواست دهید.
این کار حتی سریع‌تر هم است؛ زیرا هیچ نامه پوششی مورد نیاز نیست. آنچه که معمولاً هنگام ایجاد یک CV باید در نظر بگیرید در زیر آمده است. CV مبنای خوبی برای یک برنامه موفق است، اما نه همه چیز.
لطفاً توجه داشته باشید که این فقط یک نمونه است. شما می‌توانید ساختار CV خود را مطابق با خودتان سفارشی کنید.
حتما به اینکه چگونه می‌خواهید اپلای کنید فکر کنید. به عنوان مثال، می‌توانید روند شغلی خود را به صورت زمانی فهرست کنید. یعنی از گذشته شروع کنید و تا فعالیت فعلی خود پیش روید.
با این حال، توصیه‌ی ما به شما ساختاری به جز ساختارهای زمانی‌است. بهتر است شغل فعلی شما ابتدا عنوان شود و با اضافه کردن اطلاعات قدیمی توضیحات بیشتری درباره آن داده شود. به این ترتیب، خواننده در وهله اول مهم‌ترین اطلاعات را به دست می‌آورد.

محتوای CV

شما باید CV خود را با موقعیتی که برای آن درخواست می‌کنید تنظیم کنید. بسته به شغل مد نظر خود، می‌توانید روی موارد مختلفی مانور بیشتری بدهید. به عنوان مثال، اگر برای آوسبیلدونگ در یک مرکز روزانه درخواست می‌دهید، می‌توانید زمان خود را به عنوان یک مراقب در یک اردوگاه کودکان در CV خود قرار دهید.
با این حال، اگر برای کارآموزی در دفتر روزنامه محلی خود درخواست می‌دهید، منطقی‌تر است که مدرک دیپلم دبیرستان آلمانی خود را در CV خود ذکر کنید. همانطور که می‌بینید، هر موقعیتی نیاز به مهارت‌های متفاوتی دارد و اگر محتوایی را برای رزومه خود انتخاب می کنید، باید هنگام انتخاب به شرایط موقعیتی که برای آن درخواست می دهید توجه کنید.

اطلاعات تماس و عکس برنامه

 • اطلاعات تماس شما در CV شما ضروری است تا مدیر منابع انسانی در صورت تمایل به درخواست شما بتواند با شما در تماس باشد.
 • درج عکس ضروری نیست؛ اما تأثیر خوبی بر جای می گذارد. یک عکس برنامه شما را بسیار شخصی تر می کند.
 • اگر وقت و بودجه عکس اپلیکیشن حرفه‌ای را ندارید، کافیست خودتان عکس اپلیکیشن خود را بگیرید.

 آموزش

بخش دیگری از CV شما تحصیلات دانشگاهی یا تحصیلی شماست. بهتر است فقط آخرین گواهی پایان تحصیل خود را در اینجا فهرست کنید. شما مجبور نیستید سال‌های دبستان خود را به صراحت ذکر کنید؛ مگر اینکه در این مدت با خانواده خود در خارج از کشور زندگی کرده باشید.
استثنای دیگر این است که از دیپلم دبیرستان به مدرک کالج رسیده باشید. این مورد بسیار مهم است؛ زیرا نشان می دهد که شما بسیار جاه طلب و سخت کوش هستید.

مهم است که تمام مدارک تحصیلی خود را ثبت کنید؛ دورههای حضور در موسسه آموزشی را یادداشت کنید و نام و محل موسسه را ذکر کنید. شما همچنین می‌توانید به مواردی در مورد مطالعات خود اشاره کنید و تخصص‌های خود را بیان کنید. البته فقط در صورتی که مرتبط با شغل شما باشند.

با شکاف های موجود در CV خود چه کنیم؟

CV های کاملاً روان بسیار کم پیدا می‌شوند. داشتن یک CV بدون شکاف به این معنی است که شما یک انتقال مستقیم بین ایستگاه های تحصیلی خود و حرفه حرفه ای بعدی داشته اید. با این حال، در حال حاضر چندین ماه بین Abitur شما و شروع مدرک لیسانس شما وجود دارد، که شما آن را با یک دوره کارآموزی پر نمی کنید، بلکه با تعطیلات پر می کنید – به این ترتیب شکاف های موجود در CV خود را پر می کنید.

به شما پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه نمایید:

انصراف از آوسبیلدونگ چه آینده ای دارد؟ + راهنمای جامع

اطلاعات تماس و تجربه کاری در نگارش رزومه برای آلمان - لانر آوسبیلدونگ

شغل حرفه‌ای

در اینجا شما منابع خود را فهرست می‌کنید و بدین وسیله صلاحیت خود را تأیید می‌کنید. این کاملا طبیعی است که شما به عنوان یک دانش آموز چیز زیادی برای نشان دادن خود نداشته باشید. بالاخره شما هنوز در حال تمرین هستید!
با این وجود، می‌توانید با فهرست کردن فعالیت‌های کوچک‌تر CV خود را بنویسید. به عنوان مثال، اگر در محل کار به والدین، آشنایان یا اقوام خود کمک کرده‌اید، می‌توانید در اینجا به این نکته اشاره کنید.
در غیر این صورت، مدیر منابع انسانی آگاه است که شما دانشجو هستید و مراجعات کمی دارید یا اصلاً با اشخاص بسیاری در ارتباط نیستید. بنابراین بسیار مهم است که شخصیت خود را نشان دهید.

تجربه

در اینجا می‌توانید تجربیاتی را فهرست کنید که ارزش ذکر کردن را دارند؛ تجربیاتی که بر جهت‌گیری و پیشرفت حرفه‌ای شما تأثیر گذاشته‌اند یا چیزی به مهارت‌های شما اضافه کرده‌اند. برای مثال، اقامت طولانی‌تر در خارج از کشور یا کار داوطلبانه از این دست مثال‌ها است.

مهارت‌ها، دانش و توانایی‌ها

دانش و مهارت خود را ذکر کنید. این شامل مهارت‌های زبانی شما، برنامه‌های رایج در صنعت یا مهارت‌های نرم‌افزاری است که می‌تواند برای این موقعیت شغلی یا تحصیلی مفید باشد. به عنوان مثال برای آوسبیلدونگ متخصص فناوری اطلاعات (آی تی) می توانید زبان برنامه نویسی که با آن آشنایی دارید را در بخش مهارت‌ها بنویسید. همچنین در آوسبیلدونگ پرستاری، بهتر است دوره‌‌‌های مربوط به پرستاری را حتما در رزومه خود ذکر کنید.

 چیدمان و طراحی CV

طرح باید جذاب و واضح باشد. فهرست بندی نامناسب خواننده پسند نیست و تصور ضعیفی ایجاد می‌کند. استخدام کننده‌ای که CV شما را در اختیار دارد باید بتواند در کمترین زمان تمام اطلاعات مهم را پیدا کند. از عناوین فرعی خوبی که ارائه دهنده یک ساختار مشخص هستند استفاده کنید.

چگونگی فونت متن و نکات نگارشی

 • حاشیه‌‌های کناری 2.5 سانتی متر
 • اندازه قلم برای عنوان: 14-16pt، متن: 10-12pt
 • فاصله خطوط 1.5 خط
 • فونت آریا پیشنهاد میگردد.

محدوده

CV نمونه‌ای از تمامی تجربیات تحصیلی و کاری شماست. پس به تبع، تعداد صفحات آن می‌تواند برای هر شخص متفاوت باشد. در مقابل، رزومه کوتاه تر است؛ رزومه به نوعی تصویری کوچک از مهارت‌ها و شایستگی‌های شماست و معمولا 1 یا 2 صفحه است.

خلاقیت

CV شما نباید خسته کننده و یکنواخت باشد. شما می‌توانید خلاق باشید و یک طرح جذاب ایجاد کنید. بسته به دوره کارآموزی یا آوسبیلدونگ شما، استقبال بسیار خوبی از این موضوع می شود. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید کارآموزی خود را در یک آژانس خلاق انجام دهید، منطقی است که در برنامه خود نشان دهید که چه توانایی‌ها و شایستگی‌هایی دارید. اما همیشه به یاد داشته باشید که طراحی برنامه باید واقعاً مناسب شرکت باشد.

کلام آخر!

ما در این مقاله تلاش کردیم تمام موارد مربوط به CV را برای شما به صورت نکته وار بیان کنیم تا بتوانید به درستی رزومه کاری و تحصیلی خود را برای آلمان و یا درخواست آوسبیلدونگ در آلمان، نگارش و تدوین کنید.
شما می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن به آلمان مهاجرت کنید؛ فقط کافی است مانند صدها نفر دیگری که ما را انتخاب کردند، ما را به عنوان همسفر خود انتخاب کنید.

با ویزا لانر زیر یک سال بیا آلمان!

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

فهرست مطالب

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

درخواست مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *