نحوه نگارش رزومه (Lebenslauf) 🎓📰+ تکنیک های نگارش رزومه عالی

یک رزومه خوب باید معرف تمام توانایی ها و تجربیات کاری شما باشد. شاید به عنوان یک دانشجو پر کردن CV دشوارباشد، زیرا اغلب تجربه حرفه ای زیادی ندارید. در این مقاله خواهید فهمید که از چه ترفندهایی می توانید برای نوشتن یک CV خوب استفاده کنید. در مورد کارآموزی مناسب، موقعیت های دانشجویی کار یا چگونگی ورود به شغل را بررسی کنید. در ادامه این مقاله همراه لانر آوسبیلدونگ باشید تا بهترین نکات نگارش رزومه دانشجویی برای اپلای در آلمان را، برای شما آشکار کنیم! برای ارزیابی رزومه خود به صورت رایگان، به بخش مشاوره مراجعه کنید.

محتوای رزومه دانشجویی (Lebenslauf)

به عنوان یک دانشجو در نوشتن یک رزومه کاری باید به چه مواردی توجه داشت :

 •    اجزای یک برنامه کاربردی
 •    رزومه با ساختار دانشجویی
 •    توجه به الگوی رزومه دانشجویی
 •    محتوای رزومه دانشجویی
 •    چیدمان رزومه دانشجویی

محتوای رزومه کاری برای آلمان - لانر آوسبیدونگ

برای داشتن روزمه خوب به عنوان یک دانشجو چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

دوره های کارآموزی آلمان در بسیاری از دوره ها اجباری است، اما کارآموزی داوطلبانه نیز گزینه ای در طول تحصیل شما برای به دست آوردن بینش اولیه از زندگی کاری و کسب تجربه عملی ارزشمند است. با شرکت در مصاحبه کاری آوسبیلدونگ نه تنها می توانید شغلی را به صورت کارآموزی شروع کنید، حتی حداقل دستمزد آوسبیلدونگ را دریافت خواهید کرد.

موقعیت های دانشجویی کار نیز به عنوان مشاغل پاره وقت بسیار جذاب است. نه تنها چیزی اضافی به دست می آورید، بلکه در دراز مدت در یک شرکت ادغام می شوید. به این ترتیب می توانید تماس های خوبی برقرار کنید و در حال حاضر پس از تحصیل در هنگام درخواست برای اولین موقعیت دائمی خود، تجربه کاری داشته باشید. اما شما همچنین باید یک درخواست برای یک شغل موقت آینده دار بنویسید.

فرآیند درخواست از طریق Campusjäger by Workwise سریع و آسان است. با پروفایل خود می توانید به طور همزمان برای چندین شرکت درخواست بفرستید و وضعیت درخواست خود را به طور همزمان پیگیری کنید.

اجزای یک رزومه کاربردی

تقریباً هر رزومه را می توان به 3 بخش تقسیم کرد:

 •     نحوه نگارش
 •     متن اصلی رزومه
 •     پیوست ها (به عنوان مثال گواهینامه ها)

هدف از انگیزه نامه (کاورلتر) برانگیختن علاقه و ترغیب خواننده به خواندن ادامه مطلب است. در اینجا شما انگیزه و شایستگی های خود را با استفاده از نمونه های مناسب از فعالیت حرفه ای خود ارائه می دهید.

در مورد یک برنامه کلاسیک، CV به شرح زیر است. این به مدیران منابع انسانی یک مرور سریع از مهمترین مراحل زندگی شما می دهد. این مراحل شامل مدارک تحصیلی، مدارک حرفه ای، کارآموزی و مشاغل پاره وقت، تجربه حرفه ای، مدارک اضافی و اقامت در خارج از کشور می شود.

ضمیمه ها درخواست شما را تکمیل می کنند.

پیوست های معمولی مدارک و مراجع شغلی، گواهی ها و مراجع هستند.

اطلاعات بیشتر در مورد اجزای درخواست شما: درخواست برای کارآموزی، درخواست به عنوان دانشجوی شاغل در آلمان، درخواست برای شغل دانشجویی.

در صورت نیاز، می توانید درخواست خود را با انگیزه نامه کامل کنید. مهارت های شخصی و اهداف حرفه ای در اینجا در یک دنباله منطقی ارائه شده است.

به شما پیشنهاد می کنیم پیش از نگارش رزومه خود، مقاله ی زیر را مطالعه نمایید:

7 دلیل برای شرکت در آوسبیلدونگ های آلمان

ساختار  رزومه دانشجویی

یک CV خوب به وضوح ساختار یافته است و از نظر محتوا و طرح با بقیه اسناد درخواست مطابقت دارد.

CV کلاسیک یک سند جدولی است که در آن اطلاعات کاملی در مورد حرفه حرفه ای خود و برخی از داده های شخصی فهرست می کنید. می توانید از این ساختار به عنوان راهنما استفاده کنید:

 •     اطلاعات تماس
 •     عکس رسمی
 •     شغل حرفه ای
 •     دانش و مهارت

نمونه رزومه نگارش شده برای آلمان - لانر اپلای

اگر نمی خواهید هر بار که درخواست می دهید رزومه خود را آپلود کنید، می توانید از طریق Campusjäger by Workwise درخواست دهید. شما یک بار یک پروفایل ایجاد می کنید، CV خود را آپلود می کنید و می توانید همزمان با یک نمایه برای چندین شغل درخواست دهید. کل کار حتی سریعتر است زیرا هیچ نامه پوششی مورد نیاز نیست. آنچه که معمولاً هنگام ایجاد یک CV باید در نظر بگیرید در زیر آمده است. CV مبنای خوبی برای یک برنامه موفق است، اما نه همه چیز. در راهنمای ما به درستی اعمال کنید، از رد شدن اجتناب کنید، با رایج ترین دلایل رد شدن و نحوه جلوگیری از آنها آشنا خواهید شد.

لطفاً توجه داشته باشید که این دستور فقط یک نمونه است. شما می توانید ساختار رزومه خود را مطابق با خودتان سفارشی کنید. اینگونه است که با یک CV فردی متقاعد می شوید.

شما همچنین می توانید در مورد اینکه چگونه می خواهید به درخواست ادامه دهید فکر کنید. به عنوان مثال، می توانید شغل خود را به صورت زمانی فهرست کنید. یعنی از گذشته شروع می کنید و تا فعالیت فعلی پیش می روید. با این حال، یک ساختار ضد زمان را توصیه می کنیم. شغل فعلی شما ابتدا فهرست می شود و با اضافه کردن اطلاعات قدیمی, قدیمی تر می شود. به این ترتیب خواننده در وهله اول مهم ترین اطلاعات را به دست می آورد.

به شما پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه نمایید:

مدیر مارکتینگ (Marketing Manager)👨‍💼در آلمان چه وظایفی دارد؟

محتوای دانشجویی رزومه

شما باید رزومه خود را با موقعیتی که برای آن درخواست می کنید تنظیم کنید. بسته به شغل می توانید موارد مختلفی را برجسته کنید. به عنوان مثال، اگر برای کارآموزی در یک مرکز روزانه درخواست می دهید، می توانید زمان خود را به عنوان یک مراقب در یک اردوگاه کودکان در CV خود قرار دهید. با این حال، اگر برای کارآموزی در دفتر تحریریه روزنامه محلی خود درخواست می دهید، ممکن است منطقی تر باشد که مدرک دیپلم دبیرستان آلمانی خود را در CV خود ذکر کنید. همانطور که می بینید، هر موقعیتی نیاز به مهارت های متفاوتی دارد و اگر محتوایی را برای رزومه خود انتخاب می کنید، باید هنگام انتخاب به شرایط موقعیتی که برای آن درخواست می دهید توجه کنید.

اطلاعات تماس و عکس برنامه

 • اطلاعات تماس شما در رزومه شما ضروری است تا مدیر منابع انسانی در صورت تمایل به درخواست شما بتواند با شما در تماس باشد.
 • از طرف دیگر، یک عکس کاملاً ضروری نیست، اما تأثیر خوبی بر جای می گذارد. یک عکس برنامه شما را بسیار شخصی تر می کند.
 • اگر وقت و هزینه عکس اپلیکیشن حرفه ای را از عکاس ندارید، کافیست خودتان عکس اپلیکیشن خود را بگیرید.

 آموزش

بخش دیگری از رزومه شما تحصیلات دانشگاهی یا تحصیلی شماست. بهتر است فقط آخرین گواهی پایان تحصیل خود را در اینجا فهرست کنید. شما مجبور نیستید سال های دبستان خود را به صراحت ذکر کنید، مگر اینکه در این مدت با خانواده خود در خارج از کشور زندگی کرده باشید. استثنای دیگر این است که از دیپلم دبیرستان به مدرک کالج و کالج رسیده باشید. این بسیار معنادار است زیرا نشان می دهد که شما بسیار جاه طلب و سخت کوش هستید.

مهم است که تمام مدارک تحصیلی را با مدرک تحصیلی ثبت کنید، دوره های حضور در موسسه آموزشی را یادداشت کنید و نام و محل موسسه را ذکر کنید. شما همچنین می توانید به مواردی در مورد مطالعات خود بروید و ماژول های تخصصی یا تخصص های خود را بیان کنید. البته فقط در صورتی که مرتبط با شغل باشند.

با شکاف های موجود در CV خود چه کنیم؟ رزومه های کاملاً روان یک چیز نادر هستند. داشتن یک رزومه بدون شکاف به این معنی است که شما یک انتقال مستقیم بین ایستگاه های تحصیلی خود و حرفه حرفه ای بعدی داشته اید. با این حال، در حال حاضر چندین ماه بین Abitur شما و شروع مدرک لیسانس شما وجود دارد، که شما آن را با یک دوره کارآموزی پر نمی کنید، بلکه با تعطیلات پر می کنید – به این ترتیب شکاف های موجود در CV خود را پر می کنید.

به شما پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه نمایید:

انصراف از آوسبیلدونگ چه آینده ای دارد؟ + راهنمای جامع

اطلاعات تماس و تجربه کاری در نگارش رزومه برای آلمان - لانر آوسبیلدونگ

شغل حرفه ای

در اینجا شما منابع خود را فهرست می کنید و بدین وسیله صلاحیت خود را تأیید می کنید. این کاملا طبیعی است که شما به عنوان یک دانش آموز چیز زیادی برای نشان دادن خود ندارید. بالاخره شما هنوز در حال تمرین هستید. با این وجود، می‌توانید با فهرست کردن فعالیت‌های کوچک‌تر، رزومه خود را بنویسید. به عنوان مثال، اگر در محل کار به والدین، آشنایان یا اقوام خود کمک کرده اید، می توانید در اینجا به این نکته اشاره  کنید.

در غیر این صورت، مدیر منابع انسانی آگاه است که شما دانشجو هستید و مراجعات کمی دارید یا اصلاًبا کسی در ارتباط نیستید. بنابراین بسیار مهم است که شخصیت خود را نشان دهید.

تجربه

در اینجا می‌توانید تجربیاتی را فهرست کنید که ارزش ذکر کردن را دارند که بر جهت‌گیری و پیشرفت حرفه‌ای شما تأثیر گذاشته‌اند یا چیزی در مورد مهارت‌های نرم خود بگویید. این شامل، برای مثال، اقامت طولانی تر در خارج از کشور یا کار داوطلبانه است.

مهارت ها، دانش و توانایی ها

همچنین دانش و مهارت خود را یادداشت کنید. این شامل مهارت‌های زبانی شما، برنامه‌های رایج در صنعت یا مهارت‌های نرم‌افزاری است که می‌تواند برای این موقعیت مفید باشد. به عنوان مثال برای آوسبیلدونگ متخصص فناوری اطلاعات (آی تی) می توانید زبان برنامه نویسی که با آن آشنایی دارید را، در بخش مهارت ها بنویسید. همچنین در آوسبیلدونگ پرستاری، بهتر است دوره های مربوط به پرستاری را حتما در رزومه خود ذکر کنید.

 چیدمان رزومه دانشجویی

طرح باید جذاب و واضح باشد. فهرست بندی موجه به خصوص خواننده پسند نیست و تصور ضعیفی ایجاد می کند. استخدام کننده ای که رزومه شما را در اختیار دارد باید بتواند در کمترین زمان تمام اطلاعات مهم را پیدا کند. از عناوین فرعی خوبی که ساختاری را ارائه می دهند استفاده کنید.

چگونگی فونت متن و نکات نگارشی

 • حاشیه های کناری 2.5 سانتی متر
 • اندازه قلم برای عنوان: 14-16pt، متن: 10-12pt
 • فاصله خطوط 1.5 خط
 • فونت آریا پیشنهاد می گردد.

محدوده

رزومه نباید خیلی طولانی باشد. بیش از دو صفحه معمولاً بیش از حد گیج کننده هستند و حاوی اطلاعات بیش از حد نامربوط هستند.

خلاقیت

رزومه شما نباید خسته کننده و یکنواخت باشد. شما همچنین می توانید خلاق باشید و یک طرح جذاب ایجاد کنید. بسته به دوره کارآموزی، استقبال بسیار خوبی از این موضوع می شود. به عنوان مثال، اگر می خواهید کارآموزی خود را در یک آژانس خلاق انجام دهید، منطقی است که در برنامه خود نشان دهید که چه کاری می توانید انجام دهید. اما همیشه به یاد داشته باشید که طراحی برنامه باید واقعاً مناسب شرکت باشد.

اگر این نکات را به کار ببرید، CV خود را قابل قبول خواهید کرد.

به شما پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه نمایید:

آوسبیلدونگ یا دانشگاه؟ + راهنمای جامع و بررسی مزایا و معایب

کلام آخر!

ما در این مقاله تلاش کردیم تمام موارد را برای شما به صورت نکته وار بیان کنیم، تا بتوانید به درستی رزومه کاری خود را برای آلمان و یا درخواست آوسبیلدونگ در آلمان، نگارش و تدوین کنید.

شما می توانید در سریع ترین زمان ممکن، به آلمان مهاجرت کنید، فقط کافی است مانند صدها نفر دیگری که ما را انتخاب کردند، ما را به عنوان همسفر خود انتخاب کنید.

با ویزا لانر زیر یک سال بیا آلمان!

آوسبیلدونگ المان
ویزا آوسبیلدونگ آلمان

ویزا آوسبیلدونگ سفارت آلمان

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp