مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ در چندسال اخیر مهاجران بسیاری را به آلمان جذب کرده‌است. سیستم آموزشی آلمان از ویژگی­‌های شناخته شده‌­ی این کشور است که سالانه صدها هزار دانشجو را جذب می‌­کند. بسیاری از افراد مایل هستند که در کنار تحصیل، مهارتی عملی مرتبط با رشته­‌ی خود کسب کنند. اگر می‌­خواهید اطلاعات بیشتری درباره‌­ی آوسبیلدونگ و شرایط این برنامه داشته باشید، در این مقاله با لانر آوسبیلدونگ همراه باشید.

مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ

آوسبیلدونگ چیه؟

«آوسبیلدونگ» یک واژه­‌ی آلمانی به معنای کارآموزی است. برای مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ باید ابتدا این دوره‌‌ها را بشناسید.
این دوره شامل آموزش تئوری و عملی به همراه کار کردن است که در نهایت شما را به سمت شغلی در حیطه‌­ی تخصص شما هدایت می‌کند. شما در این دوره­‌های آموزشی تقریبا 30 الی 40 درصد از وقت خود را صرف آموزش تئوری می­‌کنید. آموزش تئوری معمولا 1 الی 2 روز در هفته از ساعت 7.45 صبح تا 2:30 بعد از ظهر صورت می­‌گیرد. برخی اوقات نیز ممکن است برنامه‌ی شما دوره‌­ای باشد؛ مثلا برنامه‌­ی شما 6 هفته مدرسه و سپس 6 هفته کار باشد.
به هر صورت شما حدود 70 درصد از زمان خود را مشغول کار عملی هستید و به تبع، مهارت شما بسیار افزایش می‌یابد.

آوسبیلدونگ چیه؟

انواع آموزش در آلمان

به طور کلی سه نوع آموزش در آلمان وجود دارد:

آوسبیلدونگ دوگانه:

در آوسبیلدونگ دوگانه، نیمی از آموزش در حین کار و نیمی دیگر در آموزشگاه انجام می‌شود. به همین دلیل به این شکل از آموزش، آموزش درون شرکتی نیز گفته می‌شود. این نوع آموزش بیش از 50 سال است که در کشور آلمان وجود دارد.
در این برنامه‌­ی آموزشی 2 الی 3.5 ساله، کارآموزان حقوق هم دریافت می‌کنند.
شما در نیمه­‌ی دوره­ آموزشی خود یک امتحان میانی دارید و در پایان دوره هم یک امتحان پایانی که معمولا از یک بخش نظری و یک بخش عملی تشکیل می­‌شود. در انتهای دوره کارآموزان یک مدرک معتبر دریافت می‌کنند.
در مجموع، بیش از 320 شغل آموزشی شناخته شده در آلمان وجود دارد که در آن­ها کارآموزان به صورت دوگانه آموزش می‌بینند. نمونه‌هایی از آموزش دوگانه، صنایع دستی، IT، تکنسین مکاترونیک خودرو و غیره هستند.

از مزایای آوسبیلدونگ دوگانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کسب درآمد
 • ارتباط عملی با رشته خود
 • به رسمیت شناخت مدرکتان در سطح آلمان
 • شانش پذیرش بعد از اتمام دوره (بسیاری از شرکت‌­ها کارآموزان خود را پس از اتمام دوره آموزشی می‌­پذیرند.)
 • رایگان بودن آموزش دوگانه

پردرآمدترین دوره‌­های آوسبیلدونگ دوگانه که گاهی به درآمد 1000 یورو ناخالص در سال اول کارآموزی هم می‌رسند شامل مکانیک کشتی، کارمند تامین اجتماعی، کارمند بانک، نماینده املاک، تاجر بیمه و سرمایه­‌گذاری مالی می­‌شوند.

بعد از این دوره شما گزینه‌­های متفاوتی پیش رو دارید. می‌­توانید در دنیای کاری خود مشغول به کار شوید (حتی در همان شرکتی که کارآموزیتان را گذراندید) یا می‌توانید دانش خود را در دوره‌های آموزشی کلاسیک، دوره‌های آموزشی تکنسین یا دوره‌های آموزشی استادکار گسترش دهید.

در آوسبیلدونگ دوگانه ابتدا باید با شرکت کارآموزی خود قرارداد ببندید. این مرحله ممکن است کمی پیچیده باشد. اما نگران نباشید. ما در مجموعه لانر آوسبیلدونگ می­توانیم در پیدا کردن موقیت شغلی و بستن قرارداد با کارفرما به شما کمک کنیم. فرم مشاوره­‌ی ما را پر کنید تا با شما تماس گرفته و شما را راهنمایی کنیم.

آموزش مدرسه محور:

در این نوع آموزش شما بیشتر وقت خود را در مدرسه می‌گذرانید؛ به همین دلیل است که این نوع از آموزش را به نام آموزش مدرسه محور می‌شناسیم.

برخلاف آوسبیلدونگ دوگانه، شما در شرکت آموزشی مهارت کسب نمی‌کنید؛ بلکه در دوره‌های کارآموزی در طول دوره آموزش‌تان و یا در انتها تجربه کسب می‌کنید.

برای گذراندن این دوره شما با شرکت آموزشی قرارداد نمی‌­بندید، بلکه یک مدرسه حرفه‌‎­ای دولتی یا خصوصی، یک کالج حرفه ای و یا یک آکادمی فنی ارائه دهنده‌­ی آموزش شما است. دو نکته‌ه‌­ای که باید به آن­‌ها توجه داشته باشید این است که در همه­‌ی دوره­‌ها حقوق پرداخت نمی‌شود. بسیاری از دوره‌­های آموزشی مبتنی بر مدرسه توسط قوانین ایالتی تنظیم می­‌شوند. با این حال، چارچوب کلی در کل ایالت‌ها یکسان است.

در این قسمت سه نمونه از دوره هایی که به صورت مدرسه محور برگزار می‌شوند را برای شما آورده‌ایم:

 • مربی: بسته به ایالت فدرال و نوع آموزش، ابتدا یک دوره آموزشی تئوری دو ساله و سپس یک دوره کارآموزی یک ساله دارید. آموزش مربی نیز به عنوان آموزش ادغام شده با مهارت در دسترس است که مانند یک آوسبیلدونگ دوگانه اجرا می‌شود.
 • متخصص پرستاری: در این نمونه نیز آموزش به طور رسمی مبتنی بر مدرسه است؛ اما ساختار آن مانند آوسبیلدونگ دوگانه است. شما یک قرارداد آموزشی با یک مرکز مراقبت­‌های بهداشتی یا با یک دانشکده‌­ی پرستاری می­‌بندید و بخش‌های تئوری و عملی را تکمیل می‌کنید.
 • طراح گرافیک: این آموزش را می­‌توان به عنوان یک آموزش کلاسیک مدرسه توصیف کرد. شما عمدتاً در مدرسه درس‌­های تمام وقت دارید، جایی که دانش نظری و عملی لازم را می‌­آموزید. این دوره دو الی سه سال طول می‌کشد.

تعداد زیادی از دوره‌های آموزشی مبتنی بر مدرسه در این بخش‌­ها و زمینه‌­ها وجود دارد:

 • امور اجتماعی (به عنوان مثال مربی با تمرکز بر آموزش جوانان و خانه)
 • مراقبت­‌های بهداشتی (به عنوان مثال دستیار بهداشت و پرستاری)
 • IT (به عنوان مثال طراح بازی)
 • مشاغل خلاق (مانند طراح گرافیک)
 • حرفه­‌های مرتبط با زبان (مانند خبرنگار زبان خارجی)

دوره‌­های آموزشی محبوب مدارس عبارتند از:

 1. متخصص پرستاری
 2. مربی
 3. دستیار اجتماعی
 4. دستیار اجتماعی-آموزشی یا پرستار بچه
 5. دستیار مراقبت از سالمندان
 6. فیزیوتراپ
 7. دستیار بهداشت و مراقبت
 8. دستیار دارویی – فنی
 9. دستیار فنی برای IT
 10. کاردرمانگر

بیشترین کارآموزان در زمینه آموزش مدارس در رشته‌­ی پرستاری هستند. در سال 2021، بیش از 55 هزار جوان در آلمان به عنوان متخصص پرستاری شروع به آموزش کردند.

مزایا و معایب این روش:

 • تئوری بیشتر
 • امکان دریافت گواهی پایان تحصیلات عالی در کنار دوره­ کارآموزی
 • به یک متخصص در رشته خود تبدیل می‌شوید
 • بخش عملی کمتر
 • درامد و هزینه نامشخص
 • مقررات بر اساس قانون ایالتی

اگر وضعیت حقوق در این دوره‌­ها برایتان سوال شده­‌است، باید بگوییم در برخی مشاغل آموزشی مبتنی بر مدرسه، شما حقوق آموزشی ماهانه دریافت می­کنید. برای برخی دیگر هیچ حقوقی وجود ندارد و در برخی مدارس به‌خصوص آکادمی­‌های خصوصی حتی شهریه هم دریافت می‌شود.

اما به عنوان مثال کارآموزان در حرفه­‌های بهداشتی که آموزش خود را در یک موسسه دولتی مانند بیمارستان یا کلینیک دانشگاه می‌گذرانند، حقوق دریافت می‌کنند. از دیگر مشاغلی که حقوق دریافت می‌کنند می­توان به فیزیوتراپیست، متخصص گفتار درمانی، MTLA (آنالیزور آزمایشگاه) و دستیار تکنسین داروخانه اشاره کرد.

تحصیل دوگانه

دوره‌­های مطالعه دوگانه از محبو­ترین دوره­‌ها به شمار می­روند که بین 3 الی 5 سال طول می‌کشند. شما در این دوره‌­ها بهترین آموزش را در کنار سطح بالایی از کار عملی تجربه خواهید کرد. درواقع، آموزش‌­های تئوریتان را در دانشگاه می‌گذرانید. شما در این دوره‌ها نیاز به مدرک زبان آلمانی در حد C1 دارید و به­ تبع حقوق بالاتری هم به شما تعلق می­گیرد. در پایان این آموزش هم مدرک آموزش فنی و هم مدرک لیسانس دریافت می‌کنید.

شرایط آوسبیلدونگ المان
شرایط آوسبیلدونگ المان

شرایط آوسبیلدونگ آلمان

اگر مایل به مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ هستید، باید به موارد زیر توجه داشته باشید. هرچه شرایط شما به این معیارها نزدیک‌تر باشد، شانس پذیرش شما بالاتر خواهد بود.

 • سن: عمده­‌ی کارآموزان آوسبیلدونگ 18 تا 25 سال سن دارند. سن معمول در این دوره‌­ها 30 سال است اما ممکن است سنین بالاتری هم بتوانند پذیرش بگیرند. به عنوان مثال، در رشته‌­ی پرستاری متقاضیان با سنین بالاتری هم پذیرش شده‌اند.
 • مدرک تحصیلی: شما حداقل نیاز به مدرک دیپلم دارید.
 • گواهی معتبر دوره‌های طی شده و سابقه کار: اگر سن شما بالا باشد می‌توانید با گواهی معتبر دوره‌­های کارآموزی، فنی‌حرفه­‌ا‌‌ی و یا با سابقه کاری خودتان اقدام کنید.
 • مدرک لیسانس: اگر قصد دارید با مدرک لیسانس برای آوسبیلدونگ اقدام کنید، بهتر است مدرکتان مرتبط به حیطه آسبیلدونگ‌تان در آلمان باشد.
 • مدرک زبان: در این دوره شما نیاز به مدرک زبان آلمانی B2 دارید.

بیمه درمانی

با مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ، مجبور نیستید خود را بیمه درمانی کنید. چون هنگامی که دوره‌­ی کارآموزی شما شروع می­‌شود، به طور خودکار بیمه­‌ی سلامت خواهید داشت.

هزینه‌ی مورد نیاز برای آوسبیلدونگ

آوسبیلدونگ کاملا رایگان است و شما مجبور نیستید برای آن هزینه‌ای بپردازید. نه تنها نیاز به پرداخت هزینه نیست، بلکه کارفرما به شما حقوق ماهیانه هم می‌­دهد. علاوه بر این، مزایایی چون بلیط سفر، غذا در دفتر، اقامت و غیره هم ممکن است به شما تعلق بگیرد. در نظر داشته باشید که این تسهیلات به قوانین و مقررات شرکت شما بستگی دارد. معمولا اگر کارآموزان ارتقاء بگیرند، می­‌توانند بلیط سفرهای ماهانه‌­ی خود را در منطقه و حتی گاهی اوقات در کل ایالت کاهش دهند.

اعتبار آوسبیلدونگ در آلمان

آوسبیلدونگ در سال­‌های اخیر بهتر میان مردم جا افتاده و محبوبیت بیشتری کسب کرده‌­است. آوسبیلدونگ راه را برای آموزش بیشتر و تحصیلات پس از آموزش حرفه‌­ای باز کرده‌­است؛ در نتیجه کارآموزان فرصت شروع تحصیل در دانشگاه را خواهند داشت.

انواع مشاغل در آلمان برای آوسبیلدونگ

پیدا کردن کار در برخی مشاغل برای مهاجران راحت­‌تر است. چون عمدتا این گونه مشاغل در آلمان با کمبود نیروی کار مواجه هستند و بعضی شرکت­‌ها متقاضیان کافی برای موقعیت­‌های آموزشی خود ندارند. ما به شما توضیح خواهیم داد که در کدام بخش‌­ها شانس خوبی برای گرفتن کارآموزی دارید.

یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که متأسفانه، به عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا، نمی­‌توانید در مشاغل دولتی مشغول به کار شوید. به عنوان مثال این امر در مورد آتش نشانی، افسر پلیس یا متخصص قضایی صدق می­کند.

آوسبیلدونگ پرستاری

آوسبیلدونگ پرستاری

کشور آلمان به نیروی پرستار احتیاج دارد. کمبود کادر درمان در بیمارستان­‌ها و مراکز مراقبتی در سراسر کشور به چشم می­خورد. بنابراین متقاضیان خارجی به ویژه در این زمینه مورد تقاضا هستند.

غذا شناسی

در آلمان نیاز زیادی به نیروی کار در صنعت رستوران وجود دارد. در این صنعت مشاغل مختلفی وجود دارند؛ مانند کارگر ماهر آشپزخانه یا متخصص غذا.

حرفه‌­های مرتبط با تکنولوژی

بسیاری از مشاغل در حوزه فناوری وجود دارند که متقاضیان کافی برای آن­ها در آلمان وجود ندارد. به عنوان مثال، می‌­توانید مکانیکی کارخانه برای فناوری بهداشتی، گرمایش و تهویه مطبوع را مد نظر نظر قرار دهید.

بررسی اولویت توسط آژانس کاریابی فدرال

شما نه تنها به تایید شرکت، بلکه به تاییدیه‌­ی «آژانس کاریابی فدرال» نیز نیاز دارید. آژانس کاریابی فدرال اولویت­‌های خود را بررسی می­‌کند؛ اینکه آیا متقاضیان آلمانی یا متقاضیانی از سایر کشورهای اتحادیه اروپا برای این موقعیت در دسترس هستند یا خیر. آزمون اولویت فقط برای آوسبیلدونگ دوگانه لازم است، نه برای آموزش مدرسه محور.

مدارک مورد نیاز برای آوسبیلدونگ

 • عکس پاسپورت بیومتریک
 • رزومه
 • مدرک زبان
 • درخواست ویزا
 • گذرنامه
 • هزینه ویزا
 • قرارداد آوسبیلدونگ با کارفرما
 • درصورت وجود گواهی بیمه درمانی معتبر برای آلمان
 • درصورت نیاز تمکن مالی
بعد از ورود به آلمان

بعد از ورود به آلمان

پیدا کردن مسکن

بسته به شهری که در آن آموزش می­بینید، پیدا کردن یک آپارتمان می‌­تواند دشوار باشد. اما برخی از کارفرمایان به کارآموزان خود در پیدا کردن مسکن کمک می­‌کنند.

تمدید ویزا

پس از ورود به آلمان، ویزای شما معمولا تا شش ماه اعتبار دارد. اما شما باید سریعاً برای تهیه­‌ی مجوز اقامت دست به کار شوید. از آنجایی که کارآموز هستید، تهیه‌­ی این مجوز چندان سخت نیست. طبق بخش 16a قانون اقامت، شما به منظور آموزش حرفه‌­ای باید از اداره مهاجرت محلی درخواست مجوز اقامت بدهید. درخواست برای اجازه اقامت می­‌تواند تا 100 یورو هزینه داشته باشد.

ما تموم سوال‌های بی‌جوابت رو مشتاقانه جواب می‌دیم!

هزینه شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ چقدره؟

این دوره‌ها کاملا رایگان هستن و برای شرکت در اون‌ها نیاز به پرداخت هزینه نیست.

حقوق آوسبیلدونگ چقدره؟

دستمزد ناخالص دانشجوهای آوسبیلدونگ ماهانه از 800 یورو به بالاست. میزان این حقوق تا حد زیادی به شغل شما، کارفرمای شما، منطقه اشتغال شما در آلمان و رزومه‌­ی شما بستگی داره.

آیا آوسبیلدونگ تمکن مالی می‌خواد؟

شما برای شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ معممولا نیاز به تمکن مالی ندارید؛ اما اگر حقوق ناخالص ماهیانه­‌ی شما از یک حد مشخصی پایین­‌تر باشه، شما باید مابه التفاوت مقدار حقوق خودتون با تمکن مالی تصویب شده رو داشته باشید و به عنوان تمکن مالی ارائه بدید.

آیا قبولی در آوسبیلدونگ آسونه؟

میشه گفت نسبتا بله! چون هر ساله بیش از 500 هزار موقعیت وجود داره که بسیاری از اون‌ها به‌ویژه در زمینه پرستاری، فناوری اطلاعات، صنایع دستی و غیره هر ساله خالی می‌مونن. بنابراین، مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ فرصت خوبی رو برای متقاضیان خارج از آلمان ایجاد کرده.

طول دوره‌های آوسبیلدونگ چقدره؟

طول دوره‌­های آوسبیلدونگ متفاوت­ه؛ اما به طور کلی، معمولا بین 2 الی 3.5 سال طول می‌کشن.

آیا به هنگام تحصیل در آوسبیلدونگ، اجازه‌ی کار کردن هم دارم؟

شما علاوه بر دوره­‌های کارآموزی می­‌تونید تا 10 ساعت در هفته کار کنید. بنابراین فرصت افزایش حقوق دارید؛ ولی حتما این موضوع رو با کارفرماتون در میون بذارید.

آیا خانواده‌ی من می­‌تونند برای کارآموزی به من بپیوندن؟

این امر به طور کلی امکان‌پذیره و ممکنه مورد استقبال کارفرمای شما قرار ­بگیره. با این حال، شما باید با مقامات آلمانی (سفارت، کنسولگری) در مورد مقررات مربوطه مشورت کنید.

اگر همچنان سوالی ذهن شما را درگیر کرده یا نیاز به مشاوره دارید، فرم مشاوره ما را پر کنید. ما با شما تماس گرفته و شما را راهنمایی می‌کنیم.

لب کلام!

دوره‌های آوسبیلدونگ، فرصت بسیار مناسبی برای ساختن یک آینده‌ی بهتر به شمار می‌آیند. این دوره‌ها باکیفیت، مفید و مقرون به صرفه‌ هستند. دریافت حقوق در این دوره‌ها و رایگان بودن تحصیل از مهم‌ترین دلایل محبوبیت و امنیت این دوره‌ها محسوب می‌شوند.
اگر تمایل دارید در این مسیر قدم بگذارید، فرم مشاوره‌ی لانر آوسبیلدونگ را فراموش نکنید. با کارشناسان ما گپی بزنید و هر سوالی دارید بپرسید. ما در مسیر موفقیت شما از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *