لانرهلدینگ برترین موسسه مهاجرتی به کشور آلمان

آوسبیلدونگ چیست؟ + لیست برترین آوسبیلدونگ ها (آپدیت 2024)

ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

آوسبیلدونگ

آوسبیلدونگ چیست و چگونه باید برای آن اقدام کرد؟ دوره‌های آوسبیلدونگ در چه کشورهایی است؟ هزینه آوسبیلدونگ چقدر است؟ تمکن مالی برای اوسبیلدونگ چند یورو است؟ برای پاسخ به این سوال‌ها در این مقاله با ما همراه باشید. آلمان یکی از محبوب‌ترین مقصدهای مهاجرت برای ایرانیان است؛ چرا که با تسهیل شرایط مهاجرت و روش‌های متنوع برای مهاجرت قانونی، دست متقضیان را برای اقدام، باز گذاشته است. یکی از این روش‌ها، اخذ ویزای آوسبیلدونگ آلمان است.

آوسبیلدونگ (Ausbildung) نوعی دوره کارآموزی یا مهارت آموزی در کشور آلمان است. این دوره ها به تازگی برای افراد خارج از اتحادیه اروپا، ممکن شده و افراد می توانند برای گرفتن آوسبیلدونگ از ایران به آلمان، به شرکت‌های متفاوت درخواست دهند. در این مقاله، به صورت جامع، شرایط و مدارک مورد نیاز آن را بررسی می کنیم و به شما می گوییم چه روش هایی برای اقدام وجود دارد. همچنین شرایط شما را برای اخذ پذیرش به صورت کاملا رایگان بررسی خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره ی تخصصی و رایگان لانر آوسبیلدونگ، همین الان اقدام کنید!

معرفی آوسبیلدونگ

آوسبیلدونگ دوره‌های آموزشی حرفه‌ای و مهارت محور است که معمولا بین 2 تا 3 سال به طول می‌انجامند.  این دوره‌ها در رشته‌های متنوع برگزار می‌شوند و  همه افراد از همه کشورهای دنیا این فرصت را دارند که در این دوره‌ها شرکت کنند. دوره‌های آموزشی آوسبیلدونگ کاملا مطابق با استاندارد‌های آلمان به لحاظ چشم انداز شغلی و حتی زندگی در این کشور به عنوان یک شهروند طراحی شده است. شما می‌توانید برای اخذ پذیرش آوسبیلدونگ از ایران با مشاوران ما در ارتباط باشید. اگر برای شما هم سوال پیش آمده که آوسبیلدونگ در چه کشورهایی است، باید بدانید دوره‌های آوسبیلدونگ مخصوص کشور آلمان هستند و در کشور دیگری برگزار نمی‌شوند. یکی از اصلی ترین اهداف این دوره‌ها آماده کردن افراد به عنوان نیرو متخصص برای ورود به بازار کار بدون رفتن به دانشگاه است.

برای مشاهده لیست دوره های آوسبیلدونگ کلیک کنید!

شرایط اخذ پذیرش آوسبیلدونگ

شرایط/مدارک

توضیحات

تسلط به زبان آلمانی

مدرک زبان آلمانی سطح B2  (باتوجه به نظر کارفرما)

 مدرک تحصیلی

حداقل مدرک دیپلم – گواهی نامه پایان تحصیلی دوره

سن

از 18 سال به بالا

(بطور معمول زیر 32 سال احتمال ویزا شدن بیشتر است)

قرارداد با شرکت آموزشی

   تاییدیه کتبی یا قرارداد توسط شرکت آموزشی در آلمان

انگیزه نامه یا کاورلتر

داشتن انگیزه نامه قوی الزامی است و شانس شما را برای دریافت آوسبیلدونگ بالا می‌برد

پاسپورت

داشتن پاسپورت معتبر الزامی است

تمکن مالی برای آوسبیلدونگ

یکی از بزرگ‌ترین مزایای این دوره‌ها کم بودن یا حتی صفر بودن مبلغ تمکن مالی برای آوسبیلدونگ است. درواقع، افراد حین تحصیل در این دوره‌ها حقوق آوسبیلدونگ دریافت می‌کنند. به این ترتیب که در سال 2023 اگر حقوق دریافتی ناخالص شما 927 یورو (771 یورو حقوق خالص ماهانه) باشد هیچ نیازی به اثبات تمکن مالی ندارید. اما اگر حقوق شما از این مبلغ کمتر باشد باید مبلغ کسری را به عنوان تمکن مالی در حساب خود داشته باشید.

مدرک زبان برای آوسبیلدونگ

متقاضیانی که برای ورود به آوسبیلدونگ پذیرفته می‌شوند باید واجد شرایط خاصی باشند. از آنجایی که این افراد برای ورود به بازار کار و تعامل صحیح با ارباب رجوع آموزش می‌بینند، دانش زبان آلمانی از موارد مهم برای اخذ پذیرش به شمار می‌رود. در حالت کلی، شما برای اخذ پذیرش آوسبیلدونگ باید حداقل مدرک زبان سطح B2 داشته باشید. البته نکته مهمی که حتما باید مد نظر قرار دهید این است که معمولا سطح مدرک زبان مورد نیاز با توجه به نظر کارفرما تعیین می‌شود. اما ازآنجایی که ما خارج از اتحادیه اروپا هستیم، توصیه می‌شود که برای بالا بردن شانس صدور ویزا مدرک زبان B2 داشته باشید.

آوسبیلدونگ

انواع آوسبیلدونگ در آلمان

به طور کلی، سه نوع اصلی آوسبیلدونگ در آلمان وجود دارد:

 • آوسبیلدونگ دوگانه  (duale)
 • مدرسه محور  (schulische)
 • مطالعات دوگانه  (Duales Studium)

از بین موارد اشاره شده، آوسبیلدونگ دوگانه پرطرفدارتر است؛ چرا که افرادی که در این دوره شرکت می‌کنند همراه با آموزش حقوق هم می‌گیرند. برخی از تفاوت‌های هرکدام از این سه نوع را در جدول زیر ببینید:

انواع آوسبیلدونگ

ویژگی‌ها

آوسبیلدونگ دوگانه (Dual)

ترکیب کارآموزی در شرکت (3 روز در هفته) و آموزش حرفه‌ای در مدرسه (2 روز در هفته)
*معمولا همراه با حقوق هستند.

آموزشی (schulische)

آموزش درون مدرسه‌ای و دانش محور است.
نکته: در رشته‌های حوزه بهداشت دوره‌های عملی مرتبط هم گذرانده می‌شود.

مدرک دوگانه

(Duales Studium)

تحصیل در دانشگاه و گذراندن دوره‌های عملی
دریافت حقوق دوره و انتهای دوره دریافت مدرک لیسانس

آوسبیلدونگ دوگانه (duale)

این نوع از آوسبیلدونگ ترکیب آموزش عملی و نظری است. به این صورت که کارآموزان هر هفته زمان مشخصی را صرف کار در یک شرکت و یادگیری مهارت‌های عملی کرده و بقیه زمان خود را در مدرسه صرف یادگیری جنبه‌های نظری رشته انتخابی خود می‌کنند. این موقعیت برای شما شرایط استثنایی ایجاد می‌کند؛ چرا که همزمان می‌توانید در یک شرکت معتبر سابقه کاری داشته و رزومه‌ی خود را پر کنید و در عین حال بیمه داشته باشید، دانش خود را افزایش دهید و در کار خود تبدیل به یک متخصص شوید.

نمونه‌هایی از برنامه‌های مطالعاتی دوگانه

آوسبیلدونگ مدرسه محور (schulische)

در این نوع آوسبیلدونگ، تمرکز بیشتر بر دروس تئوری است تا عملی. در رشته هایی مثل پرستاری، افراد به مدرسه کار یا کالج کار می‌روند و مانند یک دانشجو درس می خوانند. معمولا این دوره حدود 1 تا 3 سال با توجه به رشته به طول می‌انجامد. جلسات آموزشی این نوع آوسبیلدونگ‌ها می‌تواند خصوصی یا دولتی باشد. معمولا داوطلبان برای پذیرش در کالج‌های خصوصی باید شهریه بپردازند. هنگام تحصیل در آوسبیلدونگ مدرسه محور عموم رشته‌ها به جز پرستاری، حقوقی دریافت نخواهید کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آوسبیلدونگ پرستاری کلیک کنید.

اگر نگران هزینه‌ها و مخارج خود در کشور آلمان هستید، نگران نباشید. قطعا راه‌هایی برای دریافت حمایت مالی وجود دارد. رایج‌ترین شکل‌های حمایت مالی BAB و BAföG هستند؛ اما همه افراد حق دریافت آن را ندارند.

آوسبیلدونگ مدرسه محور

آوسبیلدونگ مطالعات دوگانه (Duales Studium)

جدیدترین روش آموزش حرفه‌ای در آوسبیلدونگ مطالعات دوگانه است. در این روش شرکت‌کنندگان به دانشگاه می‌روند و مدرک لیسانس می‌گیرند. این نوع از آوسبیلدونگ مثل آوسبیلدونگ رایج دوگانه نیست، اما به دلیل ارتباط عملی و حقوق بالا در طول دوره، طرفداران بسیاری دارد. قطعا بهترین ویژگی دوره‌های آوسبیلدونگ مطالعات دوگانه این است که در انتهای آموزش دو مدرک به کارآموزان تعلق می‌گیرد؛ یک مدرک کارآموزی معتبر و یک مدرک دانشگاهی. در نظر داشته باشید که برای حضور در این دوره‌ها نیاز به مدرک زبان آلمانی c1 دارید. نمونه‌ای از این دوره‌ها:

 • انفورماتیک کسب و کار (Business informatics)
 • مدیریت تناسب اندام (Fitness management)
 • مدیریت رویداد (Event management)
 

نکته: از سال سوم آوسبیلدونگ هم می‌توانید برای Duales Studium اقدام کنید.

اما مزایای مطالعات دوگانه چیست؟

 • حقوق بالا
 • پیدا کردن تجربه هنگام کار
 • بیمه
 • افزایش دانش زبان آلمانی
 • کسب مدرک معتبر در کل دنیا

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی قوانین آوسبیلدونگ 2023 کلیک کنید!

بهترین رشته‌های اوسبیلدونگ

از بهترین رشته‌های اوسبیلدونگ می‌توان به آوسبیلدونگ پرستاری، آوسبیلدونگ مکانیک، آوسبیلدونگ IT و … اشاره کرد. دوره‌های آوسبیلدونگ بیش از 500 رشته را پوشش می‌دهند که شما می‌توانید از میان طیف وسیعی از دوره‌های آموزشی، آوسبیلدونگ مورد علاقه خود را انتخاب کرده، تحصیل کنید و حقوق بگیرید.

تفاوت انواع آوسبیلدونگ

3 نوع متفاوت آوسبیلدونگ را پیش‌تر برای شما توضیح دادیم. اما اگر بخواهیم منحصرا در رابطه با تفاوت‌های این دوره‌های آموزشی صحبت کنیم، باید موضوع را کمی بسط دهیم. به جدول زیر دقت کنید.

 

مطالعات دوگانه

آوسبیلدونگ دوگانه

مدرسه محور

ساختار آموزشی

نظری و عملی

نظری و عملی

نظری

محل آموزش

دانشگاه

موسسات آموزشی

شرکت آموزشی

مدرسه فنی

موسسات کارآموزی

مدرسه فنی

مدت دوره آموزشی

3 سال

2 الی 3.5 سال

1 تا 3 سال

حقوق

پرداخت می‌شود

پرداخت می‌شود

در برخی رشته‌ها پرداخت می‌شود

شهریه

ندارد

ندارد

گاهی دارد

مزایا

حقوق خوب

اخذ دو مدرک در انتهای دوره

تجربه عملی مرتبط

تجربه عملی مرتبط

مجوز کارآموزی

 

کلاس‌های اموزشی مدرسه

فرصت تمرکز بر گرفتن مدرک آکادمیک دانشگاهی

معایب

پذیرش سختگیرانه

زمان بر

 

عدم داشتن تایم کافی برای کسب دانش نظری عمیق

عدم دریافت حقوق

عدم کسب تجربه عملی

مالیات کارآموزان آوسبیلدونگ در آلمان

شما باید به عنوان کارآموز مالیات در آلمان را بپردازید که شامل موارد زیر می شود:

 • کمک‌های تامین اجتماعی
 • احتمالاً مالیات بر درآمد
 • مالیات کلیسا

موارد ذکر شده، از حقوق ناخالص شما کسر می‌شود و آنچه باقی می‌ماند حقوق خالص شماست. ما به شما توضیح می‌دهیم که چه زمانی باید مالیات پرداخت کنید، به چه مواردی باید توجه کنید و آیا اظهارنامه مالیاتی برای شما به عنوان یک کارآموز ارزش دارد یا خیر. فقط کافی است با مشاورین ما تماس بگیرید تا به صورت جامع شما را در این امر آگاه بکنند.

توجه: در این راهنما، ما فرض می‌کنیم که شما مجرد هستید و فرزندی ندارید؛ یعنی در گروه مالیاتی 1 قرار می‌گیرید. طبقه مالیات بر مالیات‌ها و عوارضی که از حقوق شما کسر می‌شود تأثیر دارد. اگر در کلاس مالیات دستمزد 1 هستید و در طول دوره کارآموزی خود کمتر از ۱۱۵۰ یورو ناخالص در ماه حقوق می‌گیرید، نیازی به پرداخت مالیات ندارید!

لانر آوسبیلدونگ همراه شماست!

شما می‌توانید در سریع ترین زمان ممکن با ما به آلمان مهاجرت کنید. متخصصان ما در کنار شما برای ساختن آینده بهتر هستند. برای دریافت مشاوره رایگان کافی است به صفحه مشاوره مراجعه نمایید. ما از 0 تا 100 مسیر همراه شما هستیم و به شما کمک می‌کنیم تا بتوانید بهترین خودتان باشید!

با لانرآوسبیلدونگ، زیر یه سال بیا آلمان!

سوالات متداول

در حالت کلی با داشتن مدرک دیپلم، بین 18 تا 25 سال بهترین زمان برای اخذ پذیرش است.

البته افراد بالای 25 سال هم می‌توانند با ارائه سابقه کاری، رزومه خوب یا لیسانس نیز اقدام کنند.

مدرک تحصیلی مورد تایید حداقل دیپلم است. البته با مدارک دانشگاهی هم می‌توان در آوسبیلدونگ‌های مرتبط تحصیل کرد.

بله، از آنجا که در حین یادگیری در دوره آوسبیلدونگ، شما کار می کنید و حقوق دریافت می کنید. در پایان دوره کارآموزی شما یک مدرک معتبر و رسمی دریافت خواهید کرد.

بله، برای اطلاع از قوانین و شرایط انصراف یا تغییر رشته آوسبیلدون این مقاله را بخوانید 

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

فهرست مطالب

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

درخواست مشاوره

۴ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *