جستجو

کاور لتر (Cover letter) چیست+ضرورت و نحوه نوشتن کاورلتر

ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

cover letter

کاور لتر (Cover letter) نوعی نامه است که افراد می توانند آن را به همراه رزومه خود برای درخواست شغل ارسال نمایند. اگر در نگارش کاورلتر تمامی نکات را رعایت کرده باشید، می توانید تاثیر مثبت آن را به وضوح ببینید.
برای داشتن شغلی ایده آل، آگاهی از نحوه نگارش رزومه و یا نحوه شرکت در جلسه مصاحبه کاری کافی نیست؛ شما باید نکات متعددی را رعایت کنید که یکی از آن ها همین کاور لتر (Cover letter) است.
نگارش کاور لتر چهارچوب و یا استاندارد خاصی ندارد و آنچه مهم است، این است که متناسب با شغل مورد درخواست شما نوشته شده باشد. ما در این مقاله قصد داریم تمامی نکات مربوط به نگارش کاورلتر را بررسی کنیم. 

ضرورت نوشتن کاور لتر (Cover letter)

شاید نوشتن کاور لتر برای درخواست کار در بعضی از کشورها ضرورت چندانی نداشته باشد؛ اما این نامه بخش مهمی از درخواست کار ارسالی متقاضی برای جلب توجه و متقاعد کردن کارفرما محسوب می‌شود. هرچه این نامه هدفمند‌تر و مناسب‌تر نوشته شود، شانس پذیرش درخواست کاری متقاضی نزد کارفرما بیشتر خواهد بود. بنابراین نباید نوشتن آن را نادیده گرفت.
اگر شرایط شغلی و حقوقی برای شما مهم است، پیشنهاد می کنیم از سایت های کاریابی معتبر برای یافتن شغل استفاده نمایید.

نحوه نوشتن کاورلتر

نحوه صحیح نوشتن کاورلتر

 کاورلتر (covering letter) به نام هایی تحت عناوین نامه‌ی پوششی، معرفی نامه و نامه‌ی حمایتی نیز شناخته می شود. اگر به دنبال جایگاهی خوب در مشاغل پردرآمد آلمان هستید، باید حتماً از ریزه کاری‌های مربوط به نحوه یافتن شغل و نحوه ارائه کاورلتر آگاه باشید.

نوشتن یک کاور لتر (Cover letter) خوب و جذاب به  فرد متقاضی کار کمک می کند تا رزومه‌ی فرد در میان هزاران روزمه‌ی دیگر بیشتر در ذهن کارفرما باقی بماند. بنابراین با نوشتن صحیح و ارسال یک درخواست کار کامل که حاوی یک کاور لتر (Cover letter) مناسب، شانس متقاضی برای کسب شغل مورد نظر خود افزایش پیدا می‌کند.

نکات مربوط به مقدمه کاورلتر

 • با یک موفقیت یا عنوان شغلی چشمگیر شروع کنید.
 • کلید واژه های بکار رفته شده در آگهی شغلی را به مهارت‌ها و علایق خود پیوند بزنید.
 • اگر کاورلتر شما داستانی نوشته شود، برای کارفرما جذاب‌تر از اطلاعات معمولی است. بنابراین  متقاضی باید داستان خود را برای کارفرما تعریف کند.
 • در صورتی که پاسخ این پرسش‌ها به درخواست شما مرتبط است، جواب آن‌ها را در نامه خود بگنجانید.

– آیا محصول یا خدمات شرکت تاثیری در زندگی متقاضی داشته است؟

– آیا عنوان شغلی مورد نظر شغل رویایی متقاضی است؟

جزییات کاورلتر

حجم کاور لتر (Cover letter)

 • معرفی نامه یا کاورلتر نباید طولانی‌تر از یک صفحه باشد. متقاضی باید بتواند در یک صفحه مطالب مورد نظر خود را بگنجاند.
 • در واقع کاورلتر خلاصه‌ای از رزومه‌ و اطلاعات شخصی فرد است که ضمیمه‌ی درخواست کار می‌شود؛ به این صورت، کارفرما انگیزه‌ی متقاضی را از درخواست برای شغل مورد نظر درمی‌یابد.
 • به همین جهت بهتر است متن این نامه واضح و خوانا باشد. همچنین، به‌صورت رسمی و اداری نوشته شود.
 • متن کاور لتر بهتر است منسجم، هدفمند و عاری از هرگونه اطلاعات نامرتبط باشد.

کاورلتر باید بتواند کارفرما را متقاعد کند

فرد متقاضی کار باید به کارفرما توضیح دهد که چرا متقاضی این جایگاه شغلی است. همچنین بهتر است در نامه‌ی درخواست کار به کارفرما ثابت کند که دلیل درخواستش برای کسب شغل مورد نظر چیست. چنانچه دانش تخصصی کافی دارد، علاقه‌مند به کار در این زمینه‌ی شغلی یا دارای تجربه‌ی کاری کافی در این زمینه است، باید آن را در کاور لتر خود قید کند.

اگر متقاضی به پرسش های زیر در کاورلتر خود پاسخ دهد نامه‌ی او بسیار متقاعد کننده‌تر خواهد شد.

 • در تمام دوران کاری خود چه دستاوردهایی داشته است؟
 • کدامیک از پروژه‌های او چشمگیر هستند؟
 •  رئیس یا همکاران او از کدام یک از پروژه‌های وی بیشتر تعریف می‌کنند؟
 • کدام توانایی‌های متقاضی تأثیر مستقیمی بر شرکت داشته است؟
 • کدام یک از استعدادهای متقاضی به این عنوان شغلی مرتبط هستند؟

هنگام نوشتن کاور لتر، متقاضی باید با کارفرما صادق باشد و از ذکر هرگونه دروغی بپرهیزد؛ باید بر توانایی‌ها و دانش خود بیشتر تاکید کند و ضعف‌های خود را کم‌رنگ‌تر نشان دهد.

اگر متقاضی تجربه زیادی در کار دارد، -حدود ده سال یا بیشتر- می‌تواند یک پاراگراف سوم نیز بنویسد و برخی از دستاوردها یا مهارت‌هایی که در رزومه خود به طور کامل توضیح نداده است را عنوان کند.

برای اینکه تجربه کاری خود را افزایش دهید، پیشنهاد ما به شما شرکت در دوره های آوسبیلدونگ است. با مطالعه 7 دلیل برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ، می توانید اهمیت این موضوع را بیشتر درک کنید.

اگر متقاضی به هر دلیلی به مدت شش ماه یا بیشتر بیکار بوده است، باید از این پاراگراف برای توضیح وضعیت خود استفاده کند. و نحوه به روز ماندن خود را از طریق آموزش، کار داوطلبانه یا شرکت در رویدادهای تخصصی توضیح دهد.

کاورلتر چیست

هماهنگی (covering letter) با  CV

تفاوت میان این دو موجب می‌شود که درخواست کار متقاضی توسط کارفرما پذیرفته نشود.

CV: نمای کلی از اطلاعات شخصی و پیشرفت تحصیلی و حرفه ای شما را ارائه می‌دهد.

بنابراین لازم است که با محتوای کاورلتر شما، هم به لحاظ تحصیلی و هم به لحاظ حرفه‌ای و تجربه‌ای، هماهنگی کامل داشته باشد.

این امر نشان می‌دهد که فرد متقاضی حرفه‌ای ترین شخص برای جایگاه شغلی مربوطه است.

زبان نگارش کاور لتر (Cover letter)

کاورلتر اغلب به زبان رسمی همان کشور نوشته می‌شود؛ مگر اینکه آگهی شغلی به زبان دیگری مثل انگلیسی تدوین شده باشد.

همچنین اگر در آگهی شغلی قید شده باشد که درخواست کار خود را به زبان خاصی ارسال کنید، متقاضی موظف است کاورلتر خود را به همان زبان تعیین شده تنظیم کند.

اگر متقاضی کاورلتر را به زبان دیگری تنظیم کرد، باید حتما آن را به یک شخص بومی آن زبان ارائه دهد تا نامه را بررسی کند. چون کاورلتر همراه با اشتباه دستوری یا نگارشی هرگز نزد هیچ کارفرمایی پذیرفته نخواهد شد.

متقاضی باید کاورلتر خود را متناسب با موقعیت و دانش کارفرما تنظیم کند. سعی کند و نکات مهم را در پاراگراف‌ها برجسته نشان دهد.

همچنین بهتر است در نوشتن این نوع نامه از جملات کوتاه و ساده استفاده کند.

پایان کاور لتر (Cover letter)

متقاضی می‌تواند در پایان جمع بندی کوچکی در رابطه با کل موضوع داشته باشد و حتی می‌تواند به مدارکی که در پیوست ارسال میکند اشاره کند.

اگر آدرسی برای دسترسی به پروفایل آنلاین متقاضی همچون وب سایت شخصی است بد نیست آن را نیز در این بخش معرفی کند.

در پایان توصیه می‌شود متن را فارغ از هر گونه تشکر اضافی، به نحوی که نشان دهد منتظر بررسی شورا و کارفرمای مرتبط برای قبولی درخواست است، به پایان برساند.

این موضوع مهم است که متقاضی بداند قرار نیست بدون تلاش لطفی در حق او انجام شود. چون او می‌خواهد در یک رابطه دو طرفه وارد شود که مستلزم تلاش بی‌وقفه شخص او خواهد بود.

مدارک تکمیلی و کاور لتر (Cover letter)

ارسال یک معرفی نامه یا همان کاورلتر (چنانچه بسیار عالی و عاری از هر گونه اشتباه نوشته شده باشد) به تنهایی برای اخذ شغل از کارفرما کافی نیست؛ بلکه لازم است سایر مدارک درخواستی مانند موارد زیر برای یک درخواست کار کامل باید ضمیمه شود:

 • CV
 • معرفی نامه
 • گواهینامه‌ها

علاوه بر موارد ذکر شده بهتر است متقاضی توصیه نامه یا سفارش‌هایی را که از کارفرمایان سابق خود دارد ضمیمه‌ی درخواست کار خود کند.

همچنین مدارک و گواهی‌ دوره‌هایی را که گذرانده‌ است و مرتبط با شغل درخواستی متقاضی می‌باشد را باید  به همراه درخواست کار خود ارسال کند.

این مدارک می‌توانند گواهی‌های مربوط به گذراندن یک دوره‌ی اضافی مرتبط با شغل درخواستی متقاضی باشد.

ضرورت نوشتن کاورلتر

نحوه‌ی ارسال کاور لتر (Cover letter) 

معرفی نامه یا کاور لتر خود را از طریق ایمیل به عنوان یک فایل PDF برای کارفرما ارسال کنید. به همراه سایر مدارک درخواستی به‌صورت چاپ شده داخل یک پوشه بگذارید و از طریق پست  کاورلتر را متقاضی میتواند همچنین  به آدرس ایمیلی که توسط کارفرما مشخص شده ارسال کند.

معمولا کارفرماها در اغلب آگهی‌های شغلی فرمت مدارک ارسالی را مشخص می‌کنند. فراموش نکنید باید حتما از فرمتی استفاده شود که کارفرما آن را تعیین کرده است.

این امر توجه و دقت متقاضی کار را می‌رساند.

سخن آخر!

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی نحوه نوشتن کاورلتر بپردازیم و تمامی نکات مربوط به آن را در اختیار شما قرار دادیم. اگر در مورد نحوه نوشتن کاورلتر نیاز به راهنمایی بیشتری داشتید، می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

شما می توانید در سریع ترین زمان ممکن، به آلمان مهاجرت کنید، فقط کافی است مانند صدها نفر دیگری که ما را انتخاب کردند، ما را به عنوان همسفر خود انتخاب کنید.

با لانر آوسبیلدونگ زیر یک سال بیا آلمان!

 

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

فهرست مطالب

با لانرآوسبیلدونگ زیر یکسال بیا آلمان...

درخواست مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *